Bezpečnost dětí mají na Šestce zajistit lokalizátory

21. 01. 202313:31
Bezpečnost dětí mají na Šestce zajistit lokalizátory
foto: MČ Praha 6/Aplikace ukazuje přesnou lokaci dětí

Lokalizátory pro pohyb dětí ve veřejném prostoru vyvíjí a testuje Praha 6. Inovativní projekt má zajistit bezpečnější školní výlety i sportování.

Podle informací na webu Prahy 6 se městská část z vlastní iniciativy zapojila do programu Evropského inovačního a technologického institutu Urban Mobility s názvem RAPTOR, který je financován z evropských fondů.

„Využili jsme možnost zdarma vyzkoušet nové technologie, které by pomohly s řešením bezpečnosti dětí.  Vítězná startupová společnost ze Slovinska nejprve monitorovací zařízení vyvíjela a nyní dle našich požadavků ladí technické detaily, jako jsou přesnost lokalizace, dobíjení nebo snadná manipulace,“ řekl místostarosta pro oblast smart city Václav Kožený (ODS).

GPS lokátor je ukryt v reflexní vestě

Lokalizátory testovaly děti a učitelky z mateřských škol Motýlek a Bubeníčkova, které se do projektu dobrovolně zapojily. Při hromadných vycházkách dostalo každé z dětí reflexní vestičku, která malý GPS lokátor ukrývá.

Učitelky mohou své svěřence sledovat pomocí chytrého telefonu, ve kterém mají nainstalovanou speciální aplikaci. V případě, že se dítě s lokátorem vzdálí za určitou mez od ostatních, aplikace na to ihned upozorní a učitelku navede ke zdroji signálu.

„Využití předpokládáme zejména u vycházek a akcí, kde se pohybuje více lidí, typicky při cestách hromadnou dopravou,“ doplnil Václav Kožený.

Pokud se osvědčí, dostanou lokalizátory všechny školky

Pokud se zařízení v dalším testování osvědčí, mohly by ho získat všechny školky na území šesté městské části. Důležitá bude zejména spolehlivost a přesnost, se kterou budou přístroje fungovat.

„Kromě zvýšení bezpečnosti dětí vidíme přínos i ve snížení stresové zátěže pro učitelky, na které při vycházkách padá tíha toho, že neustále přepočítávají děti,“ vyjmenovává výhody projektu Mariana Čapková (Praha sobě), místostarostka odpovědná za oblast školství.

Sledování pohybu dětí je v dnešní době přínosem

„Mně se ten nápad velice líbil. Do testování jsme šli dobrovolně, nikdo mě nepřesvědčoval. Já si myslím, že v dnešní době toto bude přínosem,“ říká Monika Janečková, ředitelka MŠ Motýlek.

S testováním lokalizátorů museli souhlasit nejen učitelky, ale i rodiče dětí. Projekt sice neshromažďuje žádná data ani osobní údaje, přesto je vedení školek požádalo o souhlas s účastí jejich ratolestí.

Systém pomůže uhlídat osmdesát sportovců

Systém se dle prvních reakcí ukazuje jako smysluplný a splňuje očekávání. Kromě mateřských školek se do testování zapojil například také kroužek orientačních běžců při Domu dětí a mládeže Praha 6.

„Nápad je to velmi dobrý, protože každý týden vypouštíme do obory Hvězda na trénink orientačního běhu až osmdesát dětí. Zajistit jejich bezpečnost je pro nás velmi důležité, takže jsme rádi tento projekt vyzkoušeli,“ uvedl Jaromír Prouza, vedoucí zájmového útvaru DDM Praha 6.