foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Demonstrace Česko proti bídě 16. dubna 2023
Lidé potřebují jistoty. Ve zdravotnictví, v bydlení, ve své životní úrovni. To jsou hlavní claimy politické strany Právo Respekt Odbornost (PRO). Vede ji advokát Jindřich Rajchl. Z nenápadného člena hnutí Trikolora se postupem měsíců stala mediálně sledovaná osobnost. Součástí jeho kampaně se staly demonstrace.
První se uskutečnila dne 11. března (sledovali jsme ji ZDE), další v neděli 16. dubna. PrahaIN.cz byla na obou akcích přítomna.
Jako v březnu, tak i v polovině dubna na pódiu vystoupil Jindřich Rajchl, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ), expert na zdravotní právo Ondřej Dostál a bloger Vidlák.
Ještě před zahájením demonstrace upozornili organizátoři na fakt, že by lidé měli dokumentovat, fotit a natáčet případné problémy. Jedná se prý o videa a fotografie, které by mohly sloužit jako důkazní materiál v případě, že by se na akci dostavili provokatéři a chtěli by tak poškodit uvedené setkání.
Po jednotlivých výstupech je v plánu kolem 17:00 udělat živý řetěz před Úřadem vlády České republiky. Konec nedělního protestu je naplánován na 18:30.
Video z 11. března 2023. Během březnové demonstrace na Václavském náměstí nedocházelo k větším nepokojům. Ty zásadní se totiž odehrávaly zcela jinde. Přímo u magistrály, která v tu chvíli oddělovala dvě skupiny účastníků. U Národního muzea stálo přibližně 100-150 lidí, kteří měli většinou ukrajinské vlajky. Proti nim se postupně postavilo několik desítek členů demonstrace Česko proti bídě. Právě z tohoto hloučku létaly ostré verbální útoky. Velká skupina lidí se odebrala ke zmíněné budově muzea a za křiku „sundejte ten hadr“ se s největší pravděpodobností chtěla dostat dovnitř. V tom jim zabránili těžkooděnci, kteří doběhli na místo. Média na místě zachytila také děkana Národohospodářské fakulty VŠE Ševčíka.
Petice, setkání, letáky
Naše redakce si před zahájením demonstrace všímala letáků, které se začaly objevovat na veřejných místech v metropoli. Zejména na zastávkách a sloupech jsme se setkali s černobílými pozvánkami na nedělní akci. Pokud bychom ale nebyli pozorní, přehlédli bychom je.
Jindřich Rajchl současně uvedl, že po nedělní demonstraci hodlá pokračovat v objíždění měst. V úterý vyrazí do Chomutova a ve středu se objeví v Náchodě.

Jidnřich Rajchl na demonstraci Česko proti bídě, 16. dubna 2023. Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Ústředním motivem všech akcí je snaha bojovat proti bídě, údajné cenzuře a nízké životní úrovni obyvatel České republiky. Řečníci se vymezují především proti vládě. Samostatné petice požadují změnu energetické koncepce státu, odmítnutí „zatahování českých občanů do válečného konfliktu“ a také „mírové řešení na Ukrajině“.
Demonstrace začala s mírným zpožděním. Atmosféra byla až do příchodu Jindřicha Rajchla na pódium poklidná. Poté, co s objevil, dav výrazně ožil, začala se skandovat hesla.
Demonstrace Česko proti bídě, 16. dubna 2023
Lidé mají české vlajky a transparenty s hesly: „Demise. Stop zelenému terorismu a energetické zlodějině. Chci mír. Dejme míru šanci.“
Podle odhadů našeho redaktora, který je na místě, to vypadá, že účast bude vyšší než v březnu.
Na místě je mimo jiné poslanec Jaroslav Foldyna.
Rajchl ve svém vystoupení uvedl, že chce „sundat“ Fialovu vládu. A že nejde o to přiklonit se na ukrajinskou, nebo ruskou stranu. Jde prý o prosazování českých národních zájmů a o to, aby se lidé měli lépe.
U Národního muzea probíhá další demonstrace, na které je odhadem 250 lidí. Lidé drží transparenty s hesly: „Putin je v prdeli. Zazvonil zvonec a s ruským imperialismem je konec. Imagine the day naked evil triumps. Help Ukraine fight for our freedom. Stay united against evil.“ Mezi demonstranty u muzea je i v ukrajinské vlajce oděný řeporyjský starosta Pavel Novotný.

Pavel Novotný. Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Někteří účastníci z akce Česko proti bídě jsou až u magistrály a na druhou stranu pokřikují: „Banderovci, fašouni.“ Rajchl ale opakovaně vyzýval k tomu, aby se lidé zdrželi násilností.
Ke zdržení se násilí vyzývají i reklamní plochy v metru. Na nich stojí: „Názor se počítá. Násilí ne! Dodržujte prosím zásady pro uplatňování shromažďovacího práva.“ Zadavatelem je Vláda České republiky.

Banner v metru, který vyzývá ke zdržení se násilí. Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Mezi oběma skupinami jsou policejní dodávky s těžkooděnci. Reportér jich napočítal minimálně osm.

Policejní vozidla napříč magistrálou oddělují obě skupiny demonstrantů. Atmosféra na místě začala být trochu napjatá. Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Demonstranti zabírají plochu zhruba k zastávce Můstek v polovině Václavského náměstí, mohlo by se tak jednat přibližně o dvojnásobek účastníků oproti březnu.
Dav demonstrantů se dal kolem 16. hodiny na pochod. Půjdou po magistrále, přes Wilsonovu, Hlávkův most, nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše, Klárov, Mánesův most, Alšovo nábřeží až na Čechův most a k Úřadu vlády. Cílem je vytvořit živý řetěz proti chudobě.
Při odchodu z Václavského náměstí míjí druhou skupinu demonstrantů u budovy bývalého Národního shromáždění. Oba tábory na sebe pokřikují a atmosféra je už napjatá. Padají hesla jako: „Táhněte na Ukrajinu, na Donbas. Řeporyjský prase.“ Lidé ukazují prostředníčky. Zní ale také česká hymna. Druhá skupina s ukrajinskými vlajkami volá: „My jsme tady doma.“
Podle redaktora je v uvozovkách klid zejména díky práci policistů, kteří obě skupiny drží od sebe. Někteří lidé k jejich nohám dokonce položili květiny.

Policisté drží obě skupiny v uctivé vzdálenosti. Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Na Václavském náměstí je před pátou už minimální množství lidí. Obě skupiny jsou teď početně vyrovnané.
Před Úřad vlády se vydal také aktivista Tomasz Peszynski, který chce před demonstranty z akce Česko proti bídě bránit úřední budovy.
Redakce celou situaci dále monitoruje, aktuální informace přineseme.