foto: Redakce PrahaIN.cz/Komořanské tůně, ilustrační foto
Od pátku 26. května až do neděle 28.května proběhne již druhý ročník projektu občanské vědy. Zapojit se může každý, cílem projektu je mapování vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin, a to včetně těch, které jsou na takzvaném Unijním seznamu.
Celá akce je pořádána díky projektu Alien CSI BioBlitz. Dle tiskové zprávy rozeslané médiím bylo v minulém ročníku v databází zapsáno více než dvě stě padesát pozorování, a to sedmnácti z dvaceti čtyř nepůvodních druhů, také bylo zapojeno více než sto účastníku. Vědci díky tomu získali důležité informace o šíření a výskytu rostlin a živočichů, kteří by mohli být časem případnou hrozbou.
Jediné, co stačí k zapojení se do projektu, je jedna z určovacích aplikací, do které se zaznamenávají pozorování. Aplikace muže také sloužit jako pomocník při určování druhů. Pro některé druhy lze také využít specializované aplikace.
Psali jsme
I letos pokračuje projekt hmyzích hotelů, který v roce 2016 zahájil odbor životního prostředí Prahy 8. Dřevěné přístřešky pro hmyz jsou prospěšné…
„Údaje, které dobrovolníci zaznamenají, budou poskytnuty Nálezové databázi ochrany přírody, a poslouží tak nejen vědcům, ale i ochráncům přírody. Do zapojení vyzýváme zejména školy a přírodovědné kroužky, protože mohou touto hravou formou představit dětem a studentům problematiku biologických invazí, která je v dnešním globalizovaném světě velice důležitá. Právě mladá generace bude v budoucnosti odpovědná za vývoj naší krajiny,“ řekl Jiří Skuhrovec, entomolog z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a také jeden z hlavních koordinátorů projektu.
Projekt BioBlitz, pod který akce Biomršť patří, je označení akcí zaměřené na mapování druhové bohatosti rostlin nebo živočichů. Hlavní organizátoři v Česku jsou vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Do Evropy se díky lidem dostalo již asi čtrnáct tisíc nepůvodních druhů. Jako invazivní druhy označujeme právě ty, které se masivně šíří a mohou tak ohrožovat jak biologickou, tak i ekonomickou rozmanitost, v některých případech dokonce i lidské zdraví. Až 1,7 bilionů korun za rok poté tvoří celosvětové ztráty způsobené invazivními druhy.
Mezi invazivní nepůvodní druhy, kteří se u nás vyskytují pravidelně, patří například slunéčko východní, asijský druh, který se v Čechách rozšířil a na rozdíl od českých slunéček sedmitečných vás mohou třeba i pokousat, také během období babího léta, ve snaze zazimovat, se v houfech usídlují v lidských obydlích.
Dalším známým a nebezpečným invazivním druhem, který se v Česku vyskytuje, je třeba rak pruhovaný, který může mít značný vliv právě na ostatní vodní organismy a je také vysoce nebezpečný pro původní druhy raků.
Autor textu Viktorie Jochová, na základě tiskové zprávy