Bitva o 17. listopad. Hnutí PES čeká 150 tisíc lidí na Letné. Dalších 100 tisíc prý dorazí na protiputinovské Pussy Riot

04. 11. 202205:48
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Demonstrace 28. září

Na státní svátek 28.října proběhla na Václavském náměstí demonstrace, pod kterou byl podepsaný Ladislav Vrabel. Účast byla podle policie v nižších desítkách tisíc lidí. O dva dny později, 30. října, svolal na stejném místě demonstraci Milion chvilek. Na akci Česko proti strachu přišlo evidentně víc lidí, oficiálně šlo taky o desetitisíce. Na 17. listopadu, Den boje za svobodu a demokracii, organizátoři opět naplánovali demonstrace. PrahaIN.cz procházela pouze ty dosud oznámené.

Václavské náměstí si 17. listopadu „zarezervovala“ kulturní nezisková organizace Nerudný Fest. Pořádá tu „Hudebně-řečnické bilancování se 17.listopadem 1989“. Organizátoři na Koncertu pro budoucnost očekávají až 100 tisíc lidí a připomínají, že v roce 2019 dorazilo na Václavské náměstí dokonce 131 tisíc lidí. Na webu pražského magistrátu se hovoří až o 80 tisících lidí.

Začátek je naplánován na 16:30 a organizátoři slibují Pussy Riot, Bena Cristovaa, Davida Kollera či Lenku Dusilovou.

„Mír. Něco, co si málokdy uvědomujeme, dokud o něj nepřicházíme. Děláme, co nás normálně baví, chodíme do normálních prací, normálních hospod, normálně se navštěvujeme, sportujeme, cestujeme, nakupujeme, žijeme zkrátka normální životy. Ale co když mír není samozřejmost? Víme, co by znamenalo o něj přijít? Známe vůbec jeho cenu? Jsme ochotni ji zaplatit? A jsme připraveni na takové otázky? Stojíme za hodnotami získanými za sametové revoluce — za demokracií, úctou k právu, svobodou, pravdou i láskou. A právě tyto hodnoty chceme společným setkáním oslavit,“ stojí na pozvánce na akci.

150 tisíc lidí

Na stejný den ohlásilo „Demonstraci za svobodu a demokracii“ i Hnutí PES. Organizátoři očekávají 150 tisíc účastníků. Akce proběhne na Letenské pláni. K „závěrečné demonstraci“, jak ji sami nazývají, zatím ještě nejsou bližší informace.

I Hnutí PES uspořádalo na 28. říjen demonstraci, ta se konala v Brně a promluvil na ní například předseda SPD Tomio Okamura. Konala se pod hesly: „STOP zdražování!“, „STOP válce!“ a „STOP vládě!“. Policie účast odhadla na dva a půl tisíce lidí.

Sametovou revoluci i letos připomene Korzo Národní. Tradičně proběhnou „Studentské oslavy svobody k výročí Sametové revoluce“, které pořádá spolek Díky, že můžem. Zde se očekávají také desítky tisíc účastníků.

Na magistrát bylo na tento den ohlášeno ještě několik dalších shromáždění, očekávaná účast je však proti těmto třem výše uvedeným nízká.

Zmíníme jen některé. Například Milion chvilek pořádá na Staroměstském náměstí „Happening k blížící se prezidentské volbě“, kde se očekávají zhruba tři tisíce osob. Stejná akce proběhne i na Hradčanském náměstí.

Na Malostranském náměstí pořádá Česká suverenita „Demonstraci proti drahotě“, lidí se očekává pět set.​