Bojíte se, že nám Rusko utne dodávky plynu?

27. 04. 202217:05
Bojíte se, že nám Rusko utne dodávky plynu?
foto: Pražská plynárenská/Česku reálně hrozí odstřihnutí od ruského plynu.

ANKETA Ruská společnost Gazprom odpojila dodávky plynu pro Polsko a Bulharsko. Důvodem je odmítnutí těchto států platit za plyn v rublech, jak si ruská strana žádá. Na tuto událost velmi rychle reagoval evropský trh. Cena plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu v jeden moment vzrostla dokonce o 20 procent. Polsko je na ruském plynu závislé zhruba z 50 procent, Bulharsko pak až z 90 procent, což je velmi podobné číslo, jaké v rámci závislosti na ruském plynu vykazuje i Česká republika. Redakci PrahaIN.cz tedy zajímalo, zdali se občané obávají zastavení dodávek plynu z Ruska.

„Ano, bojím se, že nám Rusové zastaví plyn, a to z jednoho prostého důvodu. Pokud nám Rusové zavřou nejenom plyn, ropu, ale i přísun potravin, hnojiv a kovů, tak na tom náš průmysl bude hodně špatně. Na to jsou však navázány další negativní faktory, jako třeba nezaměstnanost, pobírání dávek či kriminalita. Vláda bohužel nemá žádný strategický plán, jak omezit či zabránit takovému výpadku. Nemáme strategické zásoby komodit. Například plynovody byly za Zemanovy vlády prodané do soukromých rukou, plynojemy vlastní E.ON a plyn v nich také. Když vláda říká, že máme zásobníky plynu plné z  11 procent, tak záměrně lže. Ten plyn je jenom uskladněný soukromou společností na našem území,“ říká profesionální voják Jiří Neusser.

Vlády to podcenily

„To je docela těžká otázka. Myslím, že vzhledem k tomu, jak Rusko postupuje, se to možná dá čekat. Otázka je, co bude potom. Nejsem si jistá, že mám dost informací, abych to uměla dobře zhodnotit. Protože je ale Česká republika na ruském plynu závislá, trochu se obávám toho, že když Gazprom bude chtít platby v rublech, řada dodavatelů se dostane do slepé uličky a bude muset na ruské podmínky přistoupit. Třeba je reálné i nějaké další řešení, které by ale zase mohlo vést k dalšímu zdražování. Spíš se ale obávám, že naše energetická závislost na Rusku se měla začít řešit už dříve,“ vyjádřila se pro PrahaIN.cz archeoložka Kateřina Volfová.

Také řidič DPP Karel Beránek zastává názor, že Česká republika zaspala v otázce závislosti na ruském plynu. „Nebojím se, jelikož už je jasné, že to udělají a že plyn použijí jako válečnou zbraň proti nám. České vlády měly 30 let na to, abychom se závislosti na ruském plynu zbavili. To se nepovedlo a nyní to budeme muset řešit ve spěchu,“ tvrdí.

Někteří lidé se tímto problémem zatím nezabývají. „Nebojím se, asi mám dost práce na to, abych nad tím přemýšlela,“ nechala se slyšet projektová manažerka Štěpánka Jarešová.

Učitel Matěj Čejchan má strach z toho, že by v případě zastavení ruských dodávek plynu výhledově nevyšel s penězi. „Jasně, že se bojím. Už teď nějak nevycházejí peníze. Bojím se, že pak už nevyjdou vůbec, až budu muset topit elektrickým přímotopem.“

Chtějí nás jen zastrašit

Jsou mezi námi ale i občané, kteří všeobecné obavy rozhodně nesdílejí. „Nebojím se ničeho. Rusové chtějí jenom držet lidi pořád ve strachu,“ sděluje odvážně administrativní pracovnice soudu Hana Matzke.

V podobném duchu mluví i manažer ve vývoji automobilového průmyslu Jan Vacek. „Věřím, že je to další zastrašování a potažmo předpokládám reálnou možnost alternativy dodávek. Rus ty prachy potřebuje. Spíše by se měl bát, že my plyn už od něj chtít nebudeme,“ vysvětluje svůj postoj pro PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných