foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Cyklostezka u Vltavy
Cyklostezky v Praze i okolí jsou během krásných dnů narvané k prasknutí. PrahaIN.cz se o tom přesvědčila na té zřejmě nejnavštěvovanější trase, která vede z pražského Braníka okolo Vltavy až do Vraného nad Vltavou. Na celé trase je řada různých občerstvení, které se během dne plní lidmi, kteří se rádi občerství vychlazeným pivem. Cyklisté by neměli, na bruslaře je ale nahlíženo jinak.
Lidé stezku brázdí na kolech, kolečkových bruslích či koloběžkách. Potkáváme ale i řadu pejskařů a rodičů s kočárkem či běžců.
Nejpříjemnější trasa pro bruslaře začíná u ulice U Kempinku, odkud můžeme jet až do Vraného nad Vltavou, cesta tam je dlouhá více než jedenáct kilometrů. Cestou míjíme čtyřřadou alej s krásným rovným povrchem, pak musíme zvládnout krátký úsek plný nerovností a výmolů. U golfového hřiště se opět napojujeme na rovný asfaltový povrch, míjíme modřanské nádraží a obrovské staveniště, kde vznikají nové bytové domy. Pak už zbývají jen Komořany, podjezd Radotínského mostu a mostu Závodu míru a po několika kilometrech jsme v cíli ve Vraném nad Vltavou. Dále už mohou jen cyklisté, pro bruslaře zde kvalitní povrch končí.
Restaurace podél cyklostezky. Autor: PrahaIN.cz
Po celé stezce je velké množství různých kiosků a stánků. Nová místa přibývají každým rokem a rychle si nachází své příznivce. Největší restaurací je Rosmarina, která je situovaná přímo na lodi s výhledem na okolí. Blízko ní je také velké placené parkoviště a řada dalšího sportovního využití. Zde je samozřejmě potřeba počítat s vyššími cenami než u dalších stánků.
Na kole či koloběžce pivo nemůžete, na bruslích ano
Například v kiosku U Přívozu ve Vraném stojí párek v rohlíku 30 korun, klobása 80 korun. Kousek blíže směrem do centra Prahy je oblíbený podnik Konec žízně. Na lavicích, v trávě i v lehátkách sedí desítky lidí. Z piv tu točí jedenáctistupňový Kácov, malý stojí 32 korun a velký 44 a dvanáctistupňového Zajíce, velké pivo za 52 korun a malé za 39. Párek na tácku stojí 58 korun a klobása 96 korun. Stejně tak hermelín nebo utopenec.
Jeden z nejoblíbenějších stánku na trase. Konec žízně. Autor: PrahaIN.cz
Cyklisté i bruslaři si rádi při zastávkách dají jedno nebo dvě vychlazená piva na osvěžení. Ti na kolech by ale neměli. Ten, kdo si sedne na bicykl, se automaticky stává účastníkem silničního provozu a musí dodržovat stejné předpisy jako řidiči vozidel. Alkohol je pro něj v tu chvíli zakázaný.
V případě prohřešku nepřijde sice o body ani řidičský průkaz, vystavuje se ale vysoké pokutě. Stejně tak jsou na tom i ti na koloběžkách. Jinak je ale nahlíženo na bruslaře.
„Nulová tolerance platí u cyklistů, ať už jedou po silnici nebo cyklostezce. Bruslař je brán jako chodec, nicméně i on má povinnosti dle zákona (361/2000 Sb. § 4) chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní,“ vysvětlila pro PrahaIN.cz Hana Rubášková z oddělení tisku Policie ČR.
Dodává, že policisté v rámci jednotlivých krajských ředitelství pořádají jak preventivní akce na cyklisty, tak represivní akce.