foto: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě, se svolením/Maximum meteorického roje Lyridy nad Sečskou přehradou.
Padá hvězda, můžeme si něco přát. Tak to je hodně zobecnělé rčení, při kterém astronomům vstávají vlasy hrůzou. Je totiž potřeba vždy definovat, o jaký meteorický roj se jedná. A v toto roční dobu přicházejí na řadu Lyridy.
Ty se u nás objevují každoročně kolem 23. dubna. To, že máme dojem padajících hvězd, má v tomto případě na svědomí kometa s označením C/1861 G1 zvaná Thatcherova kometa. Nenese jméno po britské premiérce, jak by se mohlo zdát, ale po jejím objeviteli – astronomovi Thatcherovi, který ji spatřil, objevil a popsal 5. dubna 1861.
Tehdy minula naši planetu doslova o „fous“, a to 50 milionů kilometrů. Kometa patří k tělesům s dlouhou dobou oběhu. Než se znovu dostane do sousedství Země a budeme mít možnost ji znovu pozorovat, uběhne 415 let. K Zemi na dohled se Thatcherova kometa přiblíží znovu v roce 2283. A to asi nemusí trápit nikoho z nás.
Nicméně, i když se Thatcherova kometa objevuje našemu zraku jen jednou za 415 let, každoročně z jejího chvostu padá meteorický roj Lyridy. Letos bude nejlépe pozorovatelný 23. dubna kolem 3. hodiny ráno. Informuje o tom na svém webu Slezská univerzita v Opavě.
Psali jsme
Přesně dnes budeme mít jedinečnou možnost sledovat zajímavý úkaz na noční obloze. Nejblíže k Zemi bude kometa nazvaná C/2022 E3 (ZTF), která je…
Lyridy nemají vysokou aktivitu, můžeme spatřit zhruba kolem 20 meteorů za hodinu, rekordní počet zaznamenaných „padajících hvězd“ byl 90 za hodinu. Letos však bude pozorovatelům přát štěstí. Nebude je totiž rušit Měsíc na obloze.
Meteory vylétávají ve směru od souhvězdí Lyry prakticky kdekoliv na obloze, nepůjde tedy o jedno místo na noční obloze, ale unikátní úkaz nabídne celá nebeská klenba.
Meteory však nemají velkou svítivost, a tak je lepší se rozhodnout pro pozorování oblohy z místa, které není zatížené světelným smogem.
Abychom spatřili Lyridy v plné kráse, je třeba se vydat na vyvýšené místo a hlavně stranou velkých měst a sídel. Ve městě totiž světelný smog přesvítí meteory a je možné spatřit jen tři čtyři nejsvítivější za celou noc.