foto: se svolením Díky, že můžem / Adam Mráček/Trikolóra, ilustrační foto
FOTOGALERIE V rámci oslav 32. výročí sametové revoluce vyvěsí městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v historickém centru města státní vlajky a Petřínská rozhledna se v Den boje za svobodu a demokracii rozsvítí do barev národní trikolory. To ale není zdaleka vše, co se bude dít. Na své si přijdou pamětníci, političtí aktivisté, uměnímilovní Pražané, prostě všichni. Dva důležití pánové budou na oslavách chybět. Možná. Asi. Prezident, který je v nemocnici, a premiér v demisi Andrej Babiš.
O jeho pohybech během státního svátku zatím nic publikováno nebylo, vzhledem k nešťastné oslavě v roce 2019, kdy přesto, že vyrazil na Národní málem za kuropění, byl Pražany spatřen a vypískán, je možné, že to letos zabulí…
O rok později, v roce 2020, dorazil Babiš (na snímku s prezidentem v nemocnici sotva před pár dny) na pietní místo v osm ráno a položení obligátních květin se obešlo bez skandálu. Uvidíme letos… Foto se svolením Andreje Babiše
Kdy si můžete sáhnout na politiky
Co dosud víme: Primátor Zdeněk Hřib v doprovodu radních Víta Šimrala a Adama Zábranského plus předsedkyně sociálního výboru ZHMP Evy Horákové zapálí svíčku a položí květinu - v 8:15. Další kytku přidá v 10:00 hodin radní Jan Chabr, v 16:00 radní Hana Třeštíková a předseda zastupitelského klubu Praha Sobě Jan Čižinský. Nebude chybět ani exprezident Václav Klaus, který si neodepře projev - v 9.00 před budovou Hlávkovy koleje na pražské Jenštejnské ulici na tradiční vzpomínkové slavnosti pořádané Nadací ´Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových´ u příležitosti Mezinárodního dne studentstva (plus státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii). Promluví tam též akademičtí hodnostáři, předseda Hlávkovy nadace prof. Václav Pavlíček, rektor ČVUT Doc. Vojtěch Petráček, rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Ing. Michal Farník.
Slavíme již třicátým druhým rokem... Foto se svolením Aleš Král
A jak že to je s tou vlajkoslávou
Napřed vás musíme upozornit na důležitou fotogalerii (ZDE), která kromě snímků z průběhu středeční instalace vlajek na stožáry veřejného osvětlení obsahuje i všechna místa v Praze, kde se 17. listopadu něco koná. Cokoli. Ať už to pořádá Amnesty International, Milion chvilek pro demokracii, anebo křesťané – je to tam pěkně přehledně vysosáno z magistrátních stránek.
„Státní svátky spojené s významnými historickými událostmi mají pro společnost nezpochybnitelný význam. Ten nadcházející bychom se měli na chvíli zastavit a uvědomit si, že respekt k právnímu státu, úcta k lidským právům a k demokratickým hodnotám nejsou samozřejmostí,“ řekl radní HMP Jan Chabr při instalaci vlajek na Václavském náměstí a dodal, že je rád, že dnes žijeme v zemi, která je občanskou společností a západní demokracií. Také jsme rádi.
Vlajkosláva již vlaje, dosud pěkně čistá a nažehlená. Protože ale na 17. listopad předvídají meteorologové déšť, tak nám možná ty fangle splihnou... Foto se svolením Technologie hlavního města Prahy
Slavnostní nasvícení Petřína a instalaci vlajek i letos po dohodě s vedením hlavního města zajišťuje společnost Technologie hlavního města Prahy. „Během posledních tří dní jsme vlajkami osadili 120 stožárů veřejného osvětlení napříč historickým centrem. Konkrétně je najdete na Smetanově nábřeží, na ulicích Národní a Na Příkopě. Dnes ještě instalujeme poslední vlajky symbolicky tady na Václavském náměstí, kde před 32 lety končil průvod studentských iniciativ vycházející z pražského Albertova,“ popsal 16. 11. Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.
Při letošních oslavách výročí sametové revoluce lidé nebudou ochuzeni ani o doprovodný program. Plánuje se řada diskuzí, workshopů, koncertů i satirický průvod – vše s důrazem na bezpečnost. „Jsem rád, že se oslavy 17. listopadu vracejí do veřejného prostoru, kam patří. Je ale klíčové, abychom se při nich vzhledem k pandemické situaci všichni chovali bezpečně a ohleduplně ke svému okolí. Jen tak se nám podaří vrátit se zase k životu, na který jsme zvyklí,“ uzavřel radní Chabr.
„Staromák“ pro politické aktivisty
Na Staroměstském náměstí se od 13:30 sejdou příznivci spolku Milion chvilek na akci s názvem Cesta změny: Klíčem k demokracii jste Vy! Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES bude spolu s dalšími asi třemi desítkami uskupení od 15:00 tamtéž (snad se nám to nepomíchá) demonstrovat proti protipandemickým opatřením a krokům vlády, které jsou podle nich protiústavní. Ke středečnímu protestu se přidala také další uskupení, Trikolora, Mezinárodní institut pro rodinu a dítě, Švýcarská demokracie, Manifest, Akce D.O.S.T. nebo Vraťme děti do školy BEZ PODMÍNEK. Ve středu jsou v metropoli v plánu i další shromáždění, jak jsme již psali, vše najdete ve fotogalerii. Na Václavském náměstí se bude později odpoledne konat koncert pro budoucnost, tradiční akce budou také na Albertově a na Národní třídě.
Po trase studentského průvodu s mobilem v ruce
SmartGuide ve spolupráci s Korzo Národní připravili digitálního audio průvodce. Na trase „17. Listopadu - Díky, že můžem“ si mohou lidé projít společně s průvodem události krok za krokem a vyslechnout si přímé účastníky, kteří vzpomínají a popisují své zážitky. Svůj zážitek přidala Marta Kubišová a mnoho dalších. Průvodce si můžete stáhnout a vyzkoušet - po stažení do telefonu - kudy a jak se průvod ubíral.

Vypadá to pak takto - na vašem mobilu
Den otevřených dveří na Úřadu vlády a Národní galerie zdarma
Lichtenštejnský palác letos naposledy otevře své brány veřejnosti. Den otevřených dveří proběhne právě 17. listopadu. Návštěvníci mohou využít jedinečné příležitosti nahlédnout do veřejnosti běžně nepřístupných interiérů tohoto významného vodního paláce na pražské Kampě. Pro návštěvníky jsou přichystány prohlídky interiérů doprovázené výkladem o historii i současném využití paláce. Začátek kulturní akce je plánován na 9.00 a poslední prohlídka začíná v 16.00. Všichni musejí mít respirátor a limit počtu návštěvníků je stanoven na 20 osob pro jednu komentovanou prohlídku. I Národní galerie v Praze má 17. 11. vstup zdarma do sbírkových expozic Staří Mistři I, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550, 1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika.
Otevřený zdarma je Šternberský i Veletržní palác (na snímku se svolením NG), ušetříte tak 220 korun
Korzo Národní je zpátky a nebude mu patřit jen původní dějiště revoluce
Pouliční výstavy, světelné instalace nebo audiovizuální projekce budou během státního svátku čekat na návštěvníky Národní třídy (a opět, plánky a informace přehledně v grafické formě najdete v galerii). Tradiční srdce oslav Národní – pietní místo, kam si lidé budou moct přijít zapálit svíčku, dostane po vzoru loňska také online podobu. Z ampliónů v českých městech potom zazní Modlitba pro Martu a více než 40 významných budov se zbarví do českých národních barev – Češi a Češky si tak budou moct svátek připomenout nehledě na to, kde jsou. S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci vyzývají organizátoři především k dodržování hygienických opatření a k vzájemné ohleduplnosti.
Národní bude slavnostně nasvětlena, foto Kristýna Padrtová
Korzo Národní letos dostojí svému názvu, jelikož promění hlavní dějiště sametové revoluce v živý galerijní prostor rozprostřený po celé třídě. Cílem je, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých počtech a volně korzovali po ulici. Národní třídě budou dominovat venkovní výstavy a audiovizuální nebo světelné umělecké instalace. V plánu je mimo jiné venkovní projekce na fasádu obchodního domu Máj (My), dvě v ulici odstavené tramvaje nabídnou vzdělávací a výtvarný program. Projekce na fasádu obchodního domu Máj pak připomene křehkost svobody s ohledem na současnou politickou situaci v Bělorusku.
Zapálení svíčky i online?
Každoročně míří nejvíce návštěvníků k pietnímu místu v polovině ulice. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů přijít přímo na Národní třídu, si pořadatelé, obdobně jako vloni, připravili online možnost zapálení svíčky. Vnitřní prostory kolem ulice budou patřit debatám, talkshow nebo divadlu. Na rozdíl od minulého ročníku se program uskuteční také ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy. Korzo Národní představí divadelní představení, talkshow Kupé v lese ve spolupráci s divadlem Vosto5, výtvarné workshopy se Skautským institutem, debaty spolupořádané s českými médii o nerovnoměrném zastoupení žen ve veřejný sféře a politice nebo o angažovanosti mladých lidí ve společenském a politickém dění.
Většina Pražanů na Národní zapálí alespoň svíčku... Foto Adam Mráček
Na základě aktuálních čísel nárůstů případů s onemocněním covid pořadatelé vyhodnotí, jestli budou přenášeny jen online, nebo na ně budou pouštět návštěvníky podle platných nařízení. „Program jsme z bezpečnostních důvodů sestavili tak, aby Korzo Národní mohlo poklidně proběhnout, a nic nám nebránilo v důstojné oslavě státního svátku, i kdyby se pandemická situace stále zhoršovala,“ říká Lucie Bílková, předsedkyně pořádajícího spolku Díky, že můžem.
Modlitbu bude zpívat Jana Kirschner
Celým Českem se na státní svátek jako již tradičně rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17:11 zazpívá Jana Kirschner. Živě ji bude přenášet také veřejnoprávní televize. V ten samý moment se radiovým éterem na stanicích rozline originální verze Modlitby s hlasem Marty Kubišové, který poté rozezní ampliony po celé Praze a v dalších městech. Souběžně se více než čtyři desítky budov po celé ČR vybarví do odstínů české trikolory. Sváteční kabát dostane řada sídel ministerstev a českých univerzit, nejen v Praze. „Touto již zavedenou celorepublikovou aktivitou bychom rádi lidem připomněli hlavně sounáležitost. Především tak ale chceme překročit hranice hlavního města a vyslat pozitivní zprávu do společnosti,“ doplňuje Lucie Bílková.
Slavnou Modlitbu zazpívá letos slovenská hvězda Jana Kirschner. Foto Adéla Smrčinová
Propojení s Dubají
Korzo Národní se letos podívá i za naše hranice. Ve spolupráci s českým zastoupením na světové výstavě EXPO v Dubaji a Nadací Forum 2000 připravují pořadatelé konferenci, která bude probíhat současně na Národní třídě a v Terra Pavilionu v Dubaji. Hosté konference budou skrze telemost debatovat v angličtině ve dvou blocích na témata: „Jak vzdělávání ovlivňuje toleranci a občanskou odpovědnost“ a „Jak občanské iniciativy dosahují svých cílů“. Diskutovat budou šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, polská advokátka a aktivistka v otázce ženských reprodukčních práv Marta Lempartová, rumunská aktivistka Alina Aflecailo nebo také emirátská lékařka a politička Hawaa Althahak Almansoori.