foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Mělnický zámek a kostel sv. Petra a Pavla
REPORTÁŽ: Navštívili jsme historické město Mělník, které je bezesporu nejznámější tím, že se rozkládá nad soutokem dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Také se o něm ví, že díky množství vinic v jeho okolí je jedním z center českého vinařství. A snad každý někdy slyšel o mělnické elektrárně. Možná jsme měli jen štěstí, ale na české poměry jsme zde potkali nebývalé množství usmívajících se lidí.
p>Od Prahy je Mělník vzdálen přibližně 35 kilometrů, víkendová cesta autem z hlavního města nezabere ani 45 minut. Pravidelné přímé spojení hromadnou dopravou mezi oběma městy zajišťují autobusy, je možné cestovat i vlakem.
Historické centrum města leží na kopci a tvoří ho zámek, chrám sv. Petra a Pavla, dvě náměstí a odhadem dvě desítky okolních ulic. V zásadě je cestou do něho ze všech směrů nutné projet sídlištní zástavbou, která na úpatí kopce vyrůstala v minulém století ještě v socialistické éře. Dnes jsou panelové domy kompletně zateplené a poskytují bydlení pro velkou část z přibližně dvaceti tisíc obyvatel města.
Samotná prohlídka historické části, včetně několika nezbytných zastávek s vyhlídkou na horu Říp, České středohoří a soutok řek, nezabere ani dvě hodiny. Zbývající čas mohou návštěvníci města trávit prohlídkami místních pamětihodností nebo zajít do některého z podniků, kde se lze dobře najíst a napít.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Redakce si vzala doporučení Krkonošského národního parku k srdci. Znělo jasně. Vyhněte se přelidněné Sněžce a vyzkoušejte také jiná…
Turistické centrum
Všem, kdo chtějí poznat místní památky, můžeme určitě doporučit návštěvu zdejšího turistického centra. Sídlí z boku nové budovy městského úřadu na hlavním náměstí. Otevřeno má každý den a zájemci zde získají všechny potřebné informace typu kam jít, co kde vidět, případně kam se nevydávat, protože je tam aktuálně zavřeno.
Mělnické turistické centrum. Foto: PrahaIN.cz
Milí a ochotní průvodci v turistickém centru pravidelně pořádají také prohlídky mělnického podzemí. Rozsáhlé chodby a sklepy vznikaly pod městem ve 13. a 14. století a sloužily hlavně pro uskladnění zásob. Ve válečných časech se zde mohli obyvatelé ukrýt a přečkat nebezpečí. Zdejší zajímavostí je také studna pod náměstím, která má rekordní šířku přes čtyři a půl metru.
Dřevěné stánky s občerstvením za běžné ceny
Přirozeným centrem každého města je náměstí. To zdejší se jmenuje náměstí Míru a vyniká honosnými měšťanskými domy s podloubím po celé jeho jedné straně. Největší pozornost vzbuzuje historická budova radnice stojící na pomyslném vrcholu náměstí. V jejím těsném sousedství se nachází bývalý kapucínský klášter, dnes je v něm sídlo regionálního muzea.
Mělnické náměstí Míru díky své malebnosti posloužilo jako lokace pro natáčení velkého množství filmů a reklam, mezi ty nejznámější patří kompletní série komedií o „básnících“ režiséra Dušana Kleina.
Mělnické náměstí Míru. Foto: PrahaIN.cz
Musíme říct, že jsme si nemohli vychutnat fotogeničnost náměstí v plné míře, protože jeho plocha byla zastavěna množstvím dřevěných stánků. Otevřené byly asi jen čtyři z nich a nabízely především typický sortiment občerstvení, jako je párek v rohlíku za 35 korun, grilovaná klobása za 90 korun nebo například pečená brambora v různých variantách se slaninou, olivami nebo se sýrem za 115 korun.
Necelá dvacítka hostů před stánky ale hlavně pila pivo za 45 korun, případně burčák, nabízeli ho zde v jeden a půl litrové lahvi za 135 korun.
Poctivý hamburger a vynikají cukrárna
Poklidnou atmosféru nedělního odpoledne nerušily ani skotačící děti ve vodní fontáně. Dali jsme se do řeči se skupinkou místních a nechali si poradit, kam zajít na pozdní oběd. Dostali jsme tip buď na restauraci U Sv. Václava kousek od náměstí, anebo na hospodu Němý medvěd přímo naproti, kde nabízejí hovězí burgery.
Zvolili jsme druhou variantu a nelitovali, výběr burgerů byl dostatečný, ceny se podle masa v množství 100, 200 a 400 g pohybovaly v rozmezí zhruba od 200 do 450 korun. K tomu velká porce hranolků za necelých 90 korun, dostali jsme přesně to, co jsme si představovali.
Hned vedle hospody je cukrárna s názvem Cake art. Nás zaujala terasa plná spokojených hostů, uvnitř cukrárny byla dokonce malá fronta. Dali jsme na intuici a objednali si různé zákusky za 75 korun. Když jsme ochutnali sacher a tiramisu, hned bylo jasné, proč je tady plno. Dortíky byly naprosto vynikající. Mají tu i výbornou zmrzlinu, kopeček za 35 korun.
Nabídka dortů. Foto: PrahaIN.cz
Mělník je také město vína a zahradníků
Víno se na Mělnicku pěstuje už od časů Karla IV. a dobrá zpráva je, že počet vinařství v posledních dvaceti letech roste. Místní spolek vinařů Mělnický košt uvádí, že má čtrnáct aktivních členů. Společně v ulicích města pořádají pravidelně veřejné akce zaměřené na prodej a propagaci vína. Vrcholem vinařských aktivit je každoroční třídenní Mělnické vinobraní v režii místní radnice. Letos proběhlo ve dnech od 15. do 17. září.
Pro zájemce o ochutnávku místních vín je asi nejdostupnější návštěva zámeckého vinařství Chateau Mělník, kde se mohou zúčastnit degustace vín v cenovém rozpětí 200 až 480 korun. Ochutnávat lze od dvou do deseti druhů vín.
Pokud se někdo vydá od zámku cestou z kopce kolem vinic k řece, může vyzkoušet také vína z nabídky vinařství Bettina Lobkowicz, kde obhospodařují vinnou révu pěstovanou na více než 45 hektarech, což s přehledem představuje největší rozlohu vinic mezi zdejšími vinařstvími.
Zastihli jsme zde u sklenky vína i několik usmívajících se cyklistů, kteří si patrně udělali zastávku na cyklostezce vedoucí podél Labe.
Vlevo Vltava, vpravo Vraňansko - hořínský kanál, soutok s Labem je ještě více vlevo. Foto: PrahaIN.cz
Místní nám také prozradili, že na Mělníku je dlouholetá praxe zahradnického vzdělávání. Sídlí tu střední a vyšší zahradnická škola, která využívá zázemí rozsáhlého školního statku pro praktickou výuku žáků.
Prodávají zde svoje květiny, rostliny, zeleninu a nepřekvapivě také víno vlastní výroby sklizené na školní vinici.
Absolventi zahradnické školy mohou najít uplatnění v místních zahradnictvích, údajně jich je ve městě a blízkém okolí kolem deseti.
Práce, kultura, sport
Pracovních příležitostí je podle místních lidí, s kterými jsme mluvili, na Mělníku dostatek. Přímo ve městě nebo v jeho okolí je několik výrobních závodů, mezi velké zaměstnavatele patří i nedaleká elektrárna. Ani nabídek práce z ostatních oborů prý není nedostatek, například městský úřad údajně často hledá do svých řad nové zaměstnance.
Navíc blízkost a dostupnost hlavního města nabízí obyvatelům Mělníka možnost dojíždět za prací do Prahy, což mnoho z nich využívá.
„Do Prahy jezdí pracovat ti, kteří mohou a nestačí jim místní platy, ty jsou tady malé. Dají se tu také vydělat slušné peníze, ale například práce u lisu s gumou není pro každého, je to taková robotárna a ne každý to vydrží,“ popsal nám jeden z místních, usmál se a prozradil, že on dělá řidiče.
Centrem kulturního vyžití ve městě je Masarykův kulturní dům, jeho provoz zajišťuje radnice prostřednictvím městské společnosti Mělnické kulturní centrum. V sále kulturního domu se konají pravidelná zájezdová divadelní představení, hudební koncerty, promítají se filmy a pořádají přednášky. Mělnické kulturní centrum zajišťuje i provoz knihovny v centru města.
Mělnické koupaliště / foto: PrahaIN.cz
Mělník má i velké koupaliště, které prý bývá za horkých dní v obležení, kousek od něj je i zimní stadion, kde se hraje mládežnický hokej a provozuje veřejné bruslení.
Čisté ulice
Během naší prohlídky města jsme všimli, že ulice jsou čisté a uklizené. Byli jsme tu v neděli, takže jsme neměli problém ani s parkováním. Ve městě jsou zřízeny placené parkovací zóny, fungují ale jen ve všedních dnech.
Zažili jsme zde poklidnou atmosféru, která je nepochybně jen jednou z tváří města a líbila se nám. Jak vypadá všední shon a provoz, když je všude otevřeno a ulice jsou plné lidí, sice nevíme, ale věříme, že časté úsměvy z tváří zdejších obyvatel nemizí.