foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Debata iniciativy Strategeo Institute na téma dostupné bydlení
Ve čtvrtek 12. března se uskutečnila již druhá veřejná debata nezávislého think tanku Strategeo Institute. Tématem byla tentokrát nedostupnost bydlení, ale i problémy, které s výstavbou nových bytových projektů souvisí. Debata nabídla dva diskusní panely, odborně-byznysový a občansko-politický.
Nedostupnost bydlení je v současné době jedním z největších problémů, který trápí nejen Prahu, ale celou Českou republiku, potažmo Evropu. Ubývá vhodných stavebních pozemků pro výstavbu a stoupají ceny nejen samotného stavebního materiálu, ale prodražuje se i povolovací proces. Právě o těchto tématech debatovali v rámci iniciativy Pražská agenda zástupci z řad ekonomů, developerů, vlády, komunálních politiků, veřejnosti i pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR).
Debata byla podpořena výsledky průzkumu agentury STEM/MARK, která se Pražanů v průběhu letošního února ptala na jejich názory ohledně bydlení v Praze. Jak zástupci agentury uvedli, výstup nebyl překvapivý a na spokojenost lidí s bydlením má zásadní vliv cena. Nadpoloviční většina respondentů však uvedla, že je spokojena.
Za nedostatek bytů může podle developera stát
Podle Jana Fidlera, developera SEPRE, je počet bytů žalostný až tragický. „Může za to stát, který nedává povolení ke stavbě. Jako developeři máme know-how, peníze i záměr, ale není nám stavba umožněna. Obávám se, že v Praze se dnes nestaví extrémně draze. Nemáme velké zisky, máme přiměřené zisky. V průměru vyděláváme peníze, které odpovídají riziku. Problém je v nákladech, které v Praze máme,“ přiblížil s tím, že rostou náklady nejen na samotnou stavební složku, ale drahý je i čas.
Plány některých stran ve volebních kampaních, které slibují tisíce nových bytů, označil developer za nesmysl. Není to podle něj možné. „I kdyby města rozdala povolení na všechny projekty, nebude možné je postavit. Nejsou kapacity, je to běh na dlouhou trať. Deficit bydlení nejsme schopni dohnat ani za 10 let,“ zmínil Fidler.
Psali jsme
„Flexibilita se z metropolitního plánu dle mého názoru vytratila,“ uvedl v panelové diskuzi architekt Roman Koucký. I přes veškerou kritiku je…
Obce nemají motivaci
Optimismus vnesla do debaty Hana Landová, zmocněnkyně vlády ČR pro implementaci stavebního práva, podle které by se měla zejména nastavit pravidla, díky kterým by se nerozhodovalo o tomtéž několikrát: „Povolení by měl ideálně vydávat jeden úřad a byly by posouzeny veškeré zájmy zároveň. Stoprocentně ale není možné, aby vzniklo jedno razítko, které vydá jeden úřad. V územním plánování pomůže, když začneme plánovat, co se má stát.“
Prvního debatního panelu se zúčastnil také Ondřej Boháč, ředitel IPR. Ten uvedl, že obce dnes nejsou motivované státem, aby se rozvíjely, a na stavbách od developerů ve výsledku více ztratí, než získají. „Obdivuji politiky, kteří nahlas říkají, že je potřeba stavět, protože to není moudrá věc. Jsou to jenom náklady. Systém vychovává politiky k brždění. Je to nákladné pro městskou pokladnu. Je potřeba vnímat, že se stát chová tupě. Proto Praha hledá nástroje. Není to otázka developera, ale vztahu státu a obcí. Když stát nebude motivovat obce k rozvoji, tratí na tom sám. U řady posledních ministrů financí jsem tuto myšlenku ale neviděl,“ rýpl si Boháč.
Druhý panel nabídl pohled běžných Pražanů i komunálních politiků
Právě pohled komunálních politiků byl stěžejním tématem druhého debatního panelu, který svými postřehy odstartovaly dvě dámy prezentující hlas běžných Pražanů. Zatímco jedna řeší osamostatnění svého 24letého syna, který by se rád odstěhoval do vlastního, ale nemá na to úspory, druhá poukázala na téměř dvojnásobné zvýšení cen nájmů za posledních 10 let i fakt, že mnoho mladých rodin nedosáhne na hypotéku.
Pak se už do debaty, která později připomínala politickou přestřelku, pustili volení zástupci města. Radomír Nepil například zmínil, že ANO věří v tržní hospodářství. Cestou ke zlepšení situace na trhu bydlení podle něj není regulace ani dotování hypoték. „Jedeme jasnou cestu, že musíme zjednodušit a zefektivnit povolování staveb, aby se vytvořil domino efekt, díky kterému může konečná cena za nemovitosti i klesnout. Municipality mají byty stavět maximálně pro své profese,“ myslí si Nepil.
Důležité je stavět infrastrukturu
Podle zastupitele a bývalého náměstka pražského primátora Adama Scheinherra (Praha sobě) souvisí problémy s developmentem s tím, že je na každou stavbu potřebná změna územního plánu. Nutné je podle něj stavět infrastrukturu, která by podnítila výstavbu bytů na okrajích města. „Jediné, z čeho máme peníze, je daň z nemovitostí. Kdybychom dostávali podíl z DPH z každého prodaného bytu, bylo by to pro nás podnícení, abychom infrastrukturu na development připravovali dopředu,“ navrhl. Zároveň podle něj nebylo správné, že byl v minulosti rozprodán téměř veškerý bytový fond města i městských částí.
Rýpl si ale i do koalice, konkrétně současného radního pro finance Zdeňka Kováříka (ODS), který je podle něj konzervativní a sedí na mnoha projektech, které by se mohly realizovat, kdyby na ně uvolnil peníze.
To si samozřejmě nenechal líbit Tomáš Portlík, místopředseda ODS, podle kterého je sice Praha relativně bohatá, ale nemůže používat všechny prostředky, které má na účtu. Pravda podle něj není ani to, že město nemůže získávat nové byty. Umožňují to dohody s investory. „Město jako stavebník není ideální, ale mělo by připravit území. Investoři pak umí stavět mnohem výhodněji,“ zmínil.
Všeobecnou shodu, že je bytů nedostatek, potvrdil v debatě také Adam Zábranský (Piráti), radní pro majetek, transparentnost a legislativu. Sám je prý pro to, aby město stavělo. Potýká se však se stejnými problémy, kterým čelí developeři. Současné vedení navíc podle jeho slov nezdědilo hotové projekty, a proto výstavba momentálně stagnuje.
Pirátské sliby chyby
Nejostřejší byl však v debatě Radomír Nepil, který se pustil do Pirátů a jejich předvolebních slibů, ve kterých figurovaly tisíce nových městských bytů. „Město by nemělo vytvářet ekonomickou aktivitu. Když bude stavět celé nové čtvrti, nebude to dobré. Adam Zábranský si musí vzpomenout na to, co za projekty zablokoval. Možná už to přehodnotil. I Pirát podle mě dokáže zmoudřet. Není ale možné požadovat po státu více peněz, když má Praha na účtu hodně peněz,“ kritizoval Nepil.
Všechny politické strany podle něj slibují desítky tisíc bytů. „Že slibujeme někdo víc, někdo méně bytů, je známka toho, že problém existuje. Je to něco, co musíme řešit a každý máme jiné nástroje. Adam by raději stavěl za město, já bych spolupracoval se soukromým subjektem a někdo by to celé rozprodal,“ uzavřel Nepil.