foto: Petr Kouba/Dalejský potok
Bývalý Trunečkův mlýn v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí se má rekonstruovat. Rekonstrukce v sobě ale ukrývá výstavbu bytového areálu a příjezdové komunikace, která by měla nahradit současnou cyklostezku.
Voláním o pomoc je nyní zavaleno sdružení Arnika. To bojuje za záchranu posledních kousků přírody na území metropole. Je také připraveno postavit se developerům, kteří za nenápadného a tichého souhlasu zastupitelů vstupují do parku, jehož část je národní přírodní památkou.
“Mám důvodné podezření, že povolení k výstavbě v místě ruin Trunečkova mlýna bylo vydáno na základě nepodstatných důvodů. Nechápu, že zde jako součást krajiny a přírody nejsou bráni lidé, kteří kultivovaně užívají tento prostor k fyzickému a duševnímu osvěžení. Cesta s automobilovým provozem k bytovým jednotkám nutně znesnadní a zkazí současnou pěší pohodu,” vyjadřuje znepokojení sochař Kurt Gebauer, který je jedním z místních obyvatel nesouhlasících s výstavbou.
Záměr postavit na místě původního mlýna několik bytových domů a 45 parkovacích míst je na Zastupitelstvu městské části v Řeporyjích projednáván už od roku 2020. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nejprve projekt nepovolila. Následně ale změnila názor, i když jde o ochranné pásmo Národní přírodní památky Dalejský profil.
Rozšíření cyklostezky by bylo v přímém střetu s veřejným zájmem
“Obáváme se přetížení a znehodnocení v současné době nejpřívětivějšího a bezbariérového vstupu do přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí ze západní strany, který má návaznost na autobusové spojení do několika městských částí i okolních obcí a přímé vlakové spojení do centra Prahy. Komunikace je přitom sevřená z jedné strany svahem národní přírodní památky a z druhé strany korytem Dalejského potoka, takže její případné rozšíření by bylo v přímém střetu s veřejným zájmem na ochraně přírodních a krajinných hodnot údolí,” vysvětlila Božena Kohoutová, spoluautorka petice proti záměru výstavby bytů, která má v tuto chvíli přes 1100 podpisů.
Místní občané považují za neodůvodnitelné, že AOPK povolila záměr, který předtím už dvakrát zamítla. Jsou také znepokojeni vehemencí, s jakou záměr podporuje starosta Řeporyjí.
Lidé podepsaní pod peticí se také shodují, že potřebu zachovat cenná přírodní území v Praze umocnila i koronavirová situace. V době restrikcí totiž poskytla prostor pro nabrání duševních i fyzických sil.
Projekt zatím nemá územní rozhodnutí. Není ho totiž možné realizovat bez rekonstrukce a rozšíření jediné možné příjezdové komunikace „Mládkova“. Ta je přitom ve vlastnictví hlavního města Prahy a ve správě městské části. Investor tak potřebuje souhlas. Rozhodnutí je v tuto chvíli v rukou zastupitelů Řeporyjí. Projednávání záměru je na programu na dnešním zasedání zastupitelstva od 17 hodin.
Psali jsme
Statisticky vysoká čísla nově zahájených a povolených bytů v Praze za rok 2021 vyvolávají optimismus, že bychom mohli být na počátku konce bytové…