Bývala to usedlost, nyní se z Krenovky na Žižkově stalo zázemí pro alternativní kulturu

24. 05. 202416:02
foto: Archiv Krenovky, se svolením/Krenovka

Před několika lety to byl prázdný, lehce zchátralý objekt. Nyní je z památkově chráněné budovy v Husitské ulici kousek od Hlavního nádraží a kousek od spodní části Vítkova kulturní a komunitní centrum, kde se schází umělci všeho druhu. Bývalá usedlost Krenovka slouží nejen pro alternativní umění a láká pozornost veřejnosti.

Ale začněme od začátku. Před tím, než na zmiňovaném místě vyrostla usedlost s názvem Krenovka, bývala vinice a poblíž popraviště s malou kaplí. Na začátku 18. století místo původní kapličky postavil hrabě z Kuperwaldu kapli svatého Dismase, což byl zločinec ukřižovaný vedle Ježíše Krista a tento tzv. dobrý lotr uvěřil, že bude s Kristem v ráji.  Kaple byla ale ke konci 18. století zrušena a radní Antonín Jan Douša ji přestavil na hostinec. Ten koupil v roce 1820 pražský měšťan Antonín Krenn, který v okolí založil sady. Od roku 1845 se ale tento prostor začal likvidovat při stavbě nádraží, kaple i s hostincem byly zbourány a hostinec vznikl v nově postavené budově, ve které se nacházela i tiskárna železničních lístků.

Projektová Skupina Sudop ze Žižkova objekt koupila v 90. letech minulého století, a začala jej pronajímat, bylo zde například výukové středisko drah či galerie. Nikdo z nájemců ale Krenovce nevrátil punc staré zašlé krásy a budova začala chátrat. Proto se v roce 2018 vedení společnosti Sudop rozhodlo budovu na své náklady opravit a dát šanci nezávislým kulturním projektům, které nejsou z komerčního hlediska atraktivní. Odmítlo tak finančně zajímavější nabídky.

Pohled do minulosti. Foto: Archiv Krenovky, se svolením

Čte se, maluje i tančí

Rekonstrukce i s přípravou trvala zhruba čtyři roky. Dokončovací práce a část provozu se pokryla z norských fondů. Majitelé využili i dobu covidu a na opravách si dali záležet. Výběr alternativní kulturní scény už byl rozhodnut před opravami. Volba padla na Unijazz, legendární podnik věnující se literárnímu životu, který stále dokáže své fanoušky přilákat. Loni například vedení Unijazzu zorganizovalo besedu s jedním z našich nejlepších spisovatelů Jaroslavem Rudišem. I letos pokračuje v pořádání zajímavých akcí, například 23. května se konal Benefiční koncert na podporu Ukrajiny, okořeněný přednáškou o asanaci na Žižkově.  „Překvapilo nás, jak Unijazz přitahuje i mladé lidi,“ dodal člen představenstva Skupiny Sudop  Jan Hromádka. Je na co lákat, v útulných prostorách, kde si přidáte jako v obýváku, na vás čeká několikrát týdně bohatý program, kromě autorského čtení a besed jde i o koncerty či divadelní představení.

V prostorách se dále nachází nejen administrativní zázemí pohybového divadla Ponec a spolku Tanec Praha, který využívá prostorný taneční sál, respektive nové atraktivní taneční studio. Tanec Praha chystá tradičně na červen mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2024, který se odehraje od 2. do 27. června nejen na několika pražských scénách, ale i na různých místech  České republiky.

Literatura 22 s Viktorií Hanišovou (Rekonstrukce, Anežka, Houbařka a další). Foto: Archiv Krenovky, se svolením

Zázemí zde našli i mladí výtvarníci, kteří si v budově vytvořili tzv. Inkubátor, který v roce 2O21 založil spolek Trať42. V rámci Inkubátoru nyní ateliéry využívá 19 umělců, například sochařka Bára Dayef, ilustrátor Tomáš Pánek či architekti z Four X.

Velmi užívanou místností je Art Hub, kde se konají workshopy či kulturní akce, například jednou měsíčně literární beseda pod názvem Literatura 22, na kterou může přijít široká veřejnost zcela zdarma. Prostor je nabízen neziskovým organizacím zdarma či za velmi zajímavých podmínek pro jejich setkávání, přednášky či prezentace.

„Využití se našlo i v zadním venkovním prostoru pro letní sezení či sousedské slavnosti jako je Zažít město jinak či Žižkovské mezidvorky, které se budou konat 25. května,“ zve všechny  ředitel společnosti Sudop Real Jakub Vosáhlo. Část sklepa slouží pro nekonvenční párty, divadelní představení. „Někdy jde opravdu o undergroundové hudební koncerty, může přijít kdokoli,“ říká Jan Hromádka. Letos již podruhé se zde odehraje divadelní představení skupiny Holektiv.

A pohled do současnosti. Foto: Archiv Krenovky, se svolením

Mění se prostor

Vedení Krenovky nechce působit jako samostatný subjekt, ale stát se součástí většího celku. Okolí Krenovky má své genius loci, kterému dodává ráz i železniční most. Místo láká i navzdory hluku a. Každopádně se zve tvoří tzv. Muzejní osa, kdy je v okolí Památník na Vítkově, Armádní muzeum či Železniční muzeum. A v budoucnu kulturních budov přibyde díky přestavbě území Florence.

„Chceme spolupracovat i s Prahou 3, pozemky za Krenovkou patří stále Správě železnic, a Praha 3 se podílí na žádosti o převodu dotyčných pozemků na hlavní město Prahu,“ dovysvětlil Jan Hromádka. V budoucnu by se tak mohlo v místě železničního propustku pod tratí vytvořit pěší propojení na trase Příběnická – Husitská. Ta by se napojila na tzv. Žižkovskou Highline, tedy procházkové pěší propojení městem v prostoru, kde jezdily ještě před nedávnem vlaky, jde o parafrázi na newyorský Highline na Manhattanu. „Žižkov Highline slavnostně otevřeme v sobotu 25. 5., kdy se zapojíme do 13. ročníku multižánrového sousedského festivalu Žižkovské mezidvorky. Chystá se toho opravdu hodně. Uvedeme představení se seniory i s dětmi, návštěvníky rozhýbeme na workshopu s tanečnicí a choreografkou Yanou Reutovou a v Čítárně Unijazz nejen k tanci zahraje kapela,“ zve ředitelka spolku Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Bývalá usedlost Krenovka a její okolí tak mění ráz části této čtvrti a udává tak tón klubové scéně do dalších let.

Autorkou článku je spisovatelka Alžběta Bublanová, která byla rovněž vydavatelkou časopisu Náměsíčník (nejen o náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze).