foto: Marek Doubleba pro PrahaIN.cz/Popsané matrace v Turecku.
LETNÍ DOVOLENÁ: Mírné pokrčení ramen, sbalení ručníků a kvapný odchod od společného bazénu v rámci hotelového komplexu. Tak to po nějakou dobu druhý prázdninový týden vypadalo v nejmenovaném tureckém resortu, kde se shodou okolností nacházela také rodina korespondenta serveru PrahaIN.cz.
Povyk způsobila početná ruská komunita, která jako matrace používala nafukovací tanky. Jejich spuštění na průzračnou hladinu obrovského bazénu provázela pokřikem: „Na Kyjev!“ Němečtí, arabsky mluvící a angličtí hosté jim přílišnou pozornost nevěnovali. Zato česká enkláva byla znechucena, jak nám otevřeně přiznal Marek Doubleba, amatérský fotoreportér, jehož PrahaIN.cz využívá pro dokumentování sportovních událostí.
„Šok, zhnusení, snad až zvednutý žaludek,“ popsal přímo z místa. „První den jsme šli k bazénu a slyšeli křik. Bylo jasné, že jde o Rusy, ruštinu jsem měl na škole, tak nemám moc problémů rozeznat ji od ukrajinštiny. Došli jsme k bazénu, vzali si osm lehátek, protože nás do Turecka vyrazila větší skupina. Rusové tam už byli. Křičeli na sebe, ale slyšelo to celé okolí. Spolu s hlasitou hudbou a halasením dětí to byla hodně zajímavá kombinace,“ líčí dále.
Rámus, křik nebo silné decibely prý žádné problémy nezpůsobovaly. O ty se postaraly až „bojové pokyny“ otce ruské rodiny. „Halekal na celé kolo, že vyráží na Kyjev. Nešlo ho přeslechnout. Byli jsme natolik rozčarovaní, že jsme se sbalili a odešli k moři, kam jsme chtěli původně odejít až odpoledne,“ doplnil Marek Doubleba.
Takto se podle svědka navíc nechoval jen jeden člověk, v bazénu jich dovádělo víc. Všichni měli totožné matrace.
Náš korespondent měl možnost s několika dalšími Rusy, kteří se však na popsaných událostech nepodíleli, bavit. „Byli slušní. Normální lidi. Rozhovor se stočil na válku. Nechtěli o tom vůbec mluvit, bylo vidět, že mají strach, jestli nejsem tajný. Úplně jsem zapomněl, jaké je to žít v diktatuře, ve které jsem strávil dětství. Důvěru jsem si získal až po několika dnech. Svěřili mi, že s Putinem nesouhlasí, ale nesmí to nikde říkat. Dokonce i v práci by prý mohli mít potíže a hrozilo by jim propuštění, kdyby veřejně dali najevo, že s konfliktem na Ukrajině nesouhlasí. Vlastně jsem je nakonec politoval. Žádný z Rusů, abych byl upřímný, se neopíjel a nedělal nepořádek. Jenom je vidět, jak mají vymleté hlavy. Hrát si takhle na vojáčky uprostřed hotelu s mezinárodními hosty mi přišlo minimálně za hranou za slušného chování,“ řekl dále náš přispěvatel.
Jak nezapomněl dodat, vůči takto neukázněným hostům nikdo nezasáhl a nikdo je ani neokřikl. Ukrajince na místě nepotkal žádné.