foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Ceny byly příznivé.
REPORTÁŽ: V neděli odpoledne se PrahaIN.cz vydala do centra metropole, konkrétně na Staroměstské náměstí, kde v období od 30. listopadu 2024 do 6. ledna 2025 (od 10:00 do 22:00) probíhají vyhlášené trhy. Vyzbrojeni jsme byli pěti stovkami, omšelými rukavicemi a bohorovnou trpělivostí.
Že bylo hodně lidí, asi říkat nemusíme. Co nás ale překvapilo, to byly ceny. Ve většině případů byly nižší, než na které jsme zvyklí z jiných městských částí. Pochopitelně nejde o záležitost, nad kterou by návštěvník mávnul rukou, ale na druhé straně nemůžeme říci, že by nás punč za 90 korun nebo langoš za 180 nějak vykolejil. Na trzích jsme před několika dny byli v německých Drážďanech (samostatnou reportáž přineseme v úterý) a tamní přístup k cenové politice je odlišný. Co však platí na obou místech, je obrovské množství turistů.
Zatímco v Drážďanech jsme naráželi především na rukodělné výrobky, od ozdobiček po bytové doplňky, v Praze je to hlavně o jídle a pití. Čemuž současně odpovídaly dlouhatánské fronty.
Dalším pozitivním překvapením byl přístup většiny prodejců. Zejména v České republice totiž nejsme zvyklí, že by se na vás jako na zákazníka někdo smál. V minulosti to často probíhalo tak, že jsme si v mrazu vystáli frontu například na párek v rohlíku, udýchaný trhovec nám ho dal do ruky, vrátil drobné a užuž obsluhoval dalšího. Aniž by zvednul oči. V neděli na Staroměstském náměstí bylo i trochu času na popovídání. A bylo patrné, že mají místní prodejci z popisovaných davů radost.
Těžko soudit, jak to bude vypadat ve všední den, ale víkend se bezesporu vydařil.
Jde to i bez pití
Velký obdiv a zájem desítek, ne-li stovek jednotlivců pak vyvolal hot dog s dlouhou klobásou. Ten jsme před několika dny měli na Vinohradech za 220 korun. Na největších trzích v zemi stál 150 korun, a kdo nebyl dva dny o hladu, měl příjemnou večeři. Klasický hot dog, nikoli párek v rohlíku, vycházel na osmdesát korun. Také žádné překvapení. Právě u zmíněné klobásy bychom řekli, že vyvolala největší zájem. Na druhém místě byl typický trdelník. Ačkoli na něj v Praze narazíte prakticky na každém rohu, jedlíci si ho vychutnávali rovněž u Šalounova Pomníku mistra Jana Husa. Začínal na 130 korunách (s čokoládou), pokračoval na 170 korunách (se zmrzlinou) a končil na 190 korunách (se zmrzlinou, oříšky, jahodami a čokoládou). Voněl už zdálky. Stejně jako proslulý svařák, klobásy a další oblíbené komodity.
Přirozeně místy docházelo na tlačenice a mísení Čechů s cizinci, ale ani to nepovažujeme za nic neobvyklého. Počet přítomných si vůbec netroufáme odhadnout. Náměstí bylo plné a lidé proudili všemi směry. Nejfrekventovanější byla evidentně trasa z Václavského náměstí dolů. A opačně.
Většina cen byla uváděna i v eurech. Pro cizince to musí být až směšné částky, co jsme tak odhadli. Většina z nich měla po kapsách mince a s nimi si vystačila úplně všude.
Kdo nechce jíst a pít, nemusí. Tradiční trhy v centru metropole jsou super i bez jednoho promile v krvi.
Závěrem ještě řekněme, že jde o jednu z posledních příležitostí vidět kočáry tažené koňmi…
PrahaIN.cz vyrazí na všechny městské trhy. Všímat si budeme prostředí, nabídky, poptávky, cen a celkové atmosféry. Reportáže budou vycházet postupně do konce roku.