Centrum pro uprchlíky i na Velikonoce. Za provozu se stěhuje do Vysočan

05. 04. 202219:09
Centrum pro uprchlíky i na Velikonoce. Za provozu se stěhuje do Vysočan
foto: Central Group/Asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky se ještě do Velikonoc přestěhuje do této budovy ve Vysočanech.

Krizový štáb aktuálně rozhodl o tom, že navzdory průběžnému stěhování bude Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru Praha v provozu i přes velikonoční svátky. Odkazuje se mimo jiné na rozdílný termín katolických a pravoslavných Velikonoc.

Zasedání krizového štábu hlavního města se tradičně věnovalo aktuální situaci ohledně migrační vlny. Vedle provozu centra pro uprchlíky během svátků a jeho stěhování do nových prostor u stanice metra Vysočanská, které probíhá průběžně za plného provozu, se řešilo i ubytování válečných uprchlíků. „Štáb se zabýval také ubytováním větších skupin osob se specifickými potřebami, kde Praha očekává pomoc státu,“ potvrdil v tiskovém prohlášení magistrátní mluvčí Vít Hofman.

Stěhování běží bez problémů

Podle jeho slov byli členové krizového štábu seznámeni s průběžným stavem přesunu KACPU do nových prostor ve Vysočanech. „Přípravy na stěhování našeho asistenčního centra pomoci Ukrajincům z Kongresového centra Praha do budovy bývalé banky na náměstí OSN ve Vysočanech jsou v plném proudu a pokračují bez problémů. Ani na novém místě to ale nezvládneme bez pomoci dobrovolníků. Prosím všechny, kteří by se chtěli zapojit, aby se zaregistrovali na stránkách icpraha.com nebo pomahamepraze.sinch.cz. Moc si vážím odhodlání všech, kteří už se jako dobrovolníci zapojili nebo se teď plánují zapojit,“ vzkázal primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Přesný termín spuštění centra na novém místě podle něj zatím není možné stanovit, ale Praha o něm bude dopředu informovat. „Prostory ve Vysočanech budou vybaveny většinou techniky a technologií dopředu, aby byl přesun co nejhladší,“ uvedl už dříve ředitel pražských hasičů Luděk Prudil. Krizový štáb v minulosti doporučil přesun centra do Vysočan nejpozději do 14. dubna, tedy ještě před Velkým pátkem.

Skupinové ubytování

Podle Hofmana byl jedním ze zásadních bodů jednání krizového štábu problém s ubytováním větších skupin uprchlíků se specifickými potřebami, které se nechtějí nebo nemohou rozdělit na jednotlivce nebo menší skupinky, a tudíž je nelze ubytovat v dostupných kapacitách. „Z tohoto důvodu Praha opakovaně žádá Ústřední krizový štáb o řešení ubytování a následné péče pro tyto skupiny osob na národní úrovni,“ poznamenal Hofman.

„Nemáme možnosti ubytování pro větší skupiny uprchlíků, kteří se nechtějí nebo nemohou rozdělit. Řešení je nutné hledat na státní úrovni, kam směřujeme naše požadavky,“ potvrdil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Pomoc i pro ty, kteří pomáhají

„Kromě pomoci uprchlíkům z Ukrajiny myslíme i na všechny dobrovolníky a profesionály, kteří se zapojují do práce v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, v ubytovacích zařízeních, na Hlavním nádraží, Florenci nebo kdekoli je potřeba. Posilujeme psychosociální pomoc těm, kteří stojí v první linii a dopadají na ně stres a hrůzy války, s nimiž lidé z Ukrajiny přijíždí, a zapojujeme i městské organizace a nevládní sektor,“ dodala po jednání krizového štábu radní Milena Johnová (Praha sobě).

Centrum podle konstatování krizového štábu aktuální situaci zvládá bez problémů. I přes zkrácenou provozní dobu KACPU stíhá odbavit všechny zájemce o pomoc.