Centrum pro závislé má vzniknout čtyři metry od školky. Obyvatelé Prahy 10 se bouří

28. 02. 202414:22
foto: Redakce, PrahaIN.cz/Injekční stříkačka

Obyvatelé v okolí ulice Nučická na Praze 10 se obávají o svou bezpečnost. Jen pár metrů od mateřské školky Nučická má totiž na základě rozhodnutí městské části vzniknout centrum pro drogově závislé. Místní sepisují petici. Podle radnice ale jen nepochopili, o co přesně půjde. Informace ohledně ambulance nám do redakce zaslal čtenář.

Vedení desáté městské části rozhodlo o umístění adiktologické ambulance Drop In do nebytových prostor v domě v Nučické ulici na základě kladných stanovisek odborníků z řad adiktologie i policie. Kladné stanovisko přijala také Komise protidrogová a Komise bezpečnostní.

Jak pro PrahaIN.cz upřesnil předseda protidrogové komise Matěj Štěpánek (STAN), nebytový prostor byl zařazen do záměru prodeje a kolaudován jako ordinace a sesterna. Podmínkou pro uzavření nájemní smlouvy tedy je, že prostor bude fungovat jako ordinace pro individuální terapii, na kterou je třeba se dopředu objednat.

Městské části hlásí pozitivní zkušenosti

Podobné ambulance už organizace Drop In provozuje na Praze 5 a Praze 12. Podle Štěpánka mají obě tyto městské části s provozem pozitivní zkušenosti: „Hlavní činností ordinace bude individuální psychoterapie, adiktologická terapie a poradenství (právní, ekonomické, rodinné apod.), služba funguje na objednání (v jeden čas maximálně 3 klienti) – nehrozí tedy shromažďování,“ dodal.

Podle informací z webu centra Drop In jsou cílovou skupinou Adiktologické a AT ambulance dospělé osoby ohrožené závislostí, které hledají řešení a chtějí svůj život aktivně změnit. Může se jednat také o osoby, kterým potíže s návykem komplikují duševní zdraví. Do centra v Nučické ulici by tak měli docházet lidé rizikově užívající drogy a alkohol, experimentátoři a příležitostní uživatelé drog, bývalí klienti v krizové situaci, osoby s duální diagnózou či lidé nadužívající léky.

Cílem ambulance je zvýšit kvalitu života pacientů a pomoci jim se zotavením. Podpora přitom vychází z individuálních potřeb každého klienta. Péče je poskytována jen česky nebo slovensky hovořícím.

Místní se bojí a sepisují petici, opozice souhlasí

Místní obyvatelé se ale služby bojí. Nejen na sociálních sítích se brzy po rozhodnutí začaly objevovat nesouhlasné názory a obavy z nežádoucích osob. Zejména v oblasti mateřské školky. Obyvatelé dotčeného domu si navíc stěžují na nedostatečnou komunikaci radnice, která je o záměru prý vůbec neinformovala. Sepisují proto petici.

Jak naši redakci obyvatelé informovali, bojí se narkomanů, kteří by se mohli v okolí začít ve zvýšené míře pohybovat, případně zanechávat infikované jehly a ohrožovat tak veřejný prostor. Ambulanci má navíc od prostoru školky oddělovat pouze plot, což prý není bezpečné.

Opoziční zastupitel s obyvateli souhlasí

Petiční akci schvaluje jakožto legitimní a zákonné vyjádření názoru například Stanislav Šimek (SPD), člen kontrolního výboru, komise bezpečnostní a protidrogové.

„Jako opoziční zastupitel, reprezentující jisté programové priority, a podstatná eliminace psychotropních a návykových látek (drogy) je touto prioritou, jsem samozřejmě hlasoval proti záměru. Ne snad ani proti zřízení jisté pomoci drogově závislým a zřízení adiktologie ordinace, jako umístění této ordinace v bezprostřední blízkosti MŠ. Myslím si, že je to krajně nevhodné. Dokonce i Policie České republiky se písemně vyjádřila v tom smyslu, že zřízení této ordinace v blízkosti školského zařízení je diskutabilní,“ odpověděl na náš dotaz Šimek.

Službu prý veřejnost nepochopila

Podle Štěpánka jde ale spíše o neporozumění službě jako takové. Obavy jsou podle něj zbytečné: „Zcela přirozeně se začala rozvíjet debata nad možnými riziky této služby, nicméně v mnoha případech vyplývala z neporozumění této služby a její záměně (např. že se bude jednat o výměny jehel apod.).“

Sám byl pro. A to jak v Komisi protidrogové, tak i bezpečnostní. Své rozhodnutí prý zakládal na názorech odborníků, zástupců bezpečnostních sborů a zkušenostech z ostatních městských částí.

Služba je potřebná

„Tuto službu vnímám z pohledu protizávislostní a zdravotně-sociální politiky MČ P10 za potřebnou, bráno i optikou současné nízké dostupnosti těchto terapeutických služeb. I z pohledu faktické správnosti – přihláška Drop Inu splňuje všechny faktické náležitosti a je v souladu se záměrem kolaudovaného prostoru,“ informoval Štěpánek.

Na závěr ještě dodal, že radnice už sjednala informační schůzku. Účastnit se jí mají místní, příslušní místostarostové a radní pro sociální oblast, školství i bezpečnost. Ostatní oslovení členové desítkové radnice a obou komisí se na naše dotazy k problematice nevyjádřili.