foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Vánoční trhy na Neupfarrplatz v Regensburgu
REPORTÁŽ: Češi milují Vánoce, a s tím související adventní trhy. Účast v Praze je každoročně hojná. Krajané ale nezůstávají pouze za doma, vyráží také do zahraničí. Populární trhy jsou v Německu, Rakousku i Polsku.
Pravděpodobně největší množství Čechů vyráží na vánoční trhy do Drážďan. Tam jsme nechyběli ani minulý rok, ani ten letošní.
Zhruba 300 kilometrů od Prahy se však nachází další atraktivní německé město, které je známé svými překrásnými adventními trhy. Mluvíme o Regensburgu v Bavorsku.
Na trhy jsme vyrazili ve všední den na začátku prosince, tedy ještě před oficiálním začátkem adventu. Některé tak ještě nebyly otevřené, ale to vůbec nevadilo. Stejně jako v Praze, také tady jich je celá řada.
Ty hlavní se nachází uprostřed centra města. Mluvíme o náměstí Neupfarrplatz, kterému dominuje renesanční kostel Neupfarrkirche.
Psali jsme
Snad každé dítě na základní škole se učilo, že Mikuláš žil v Myře, což bylo město na území dnešní Antalye, oblíbené turistické destinace. Tento…
Němčina i čeština
Počet stánků je dostatečný, ale úvodem řekněme, že se nedá srovnávat s tím, co uvidíte ve větších bavorských městech. Jako například Norimberku či Mnichově.
To ale neznamená, že trhy v Regensburgu nestojí za návštěvu.
Vánoční atmosféra je tady více než pohodová. Tím, že jsme nejeli o víkendu, jsme se vyhnuli davům. Nemůžeme říct, že by areál byl prázdný, ale rozhodně nebyl přelidněný. Kromě místního jazyka jsme docela často slyšeli češtinu. Angličtinu jen hodně výjimečně.
Vypisovat jednotlivý sortiment, který stánky nabízí, by zabralo hodně dlouho. Nastíníme tak alespoň ceny, které sice můžou Čechům připadat vysoké, ale na Německo nejsou ničím výjimečným. Vlastně by mohly být i mnohem vyšší.
Většinu zajímá cena svařáku, alkoholického nápoje, který k vánočním trhům neodmyslitelně patří. V Regensburgu stál kolem 4,50 až 5 euro, což je v přepočtu kolem 120 korun. Na jeden druh svařáku zapomeňte, tady jich mají hned několik. Za všechny zmíníme medový či borůvkový.
Svařené víno není jediný horký alkoholický nápoj, který jsme tady viděli. Jeden stánek nabízel takzvaný Whisky-Punch a výběr příchutí byl opravdu rozmanitý. Bylo jich přes deset a všechny shodně stály 4,50 euro.
Kromě tradičních klobás na mnoho způsobů stánkaři nabízeli také několik polévek. Bramborovou, dýňovou a další, které stály kolem pěti euro.
Nechyběl ani pro Čechy známý trdelník, který byl dokonce levnější než na některých místech v Praze, s Nutellou ho stánkaři nabízeli za 7 euro, takže asi za 175 korun.
Důležité je zmínit, že ani jeden stánek na Neupfarrplatz nepřijímá platební karty. Doporučujeme se tak vybavit hotovostí.
Menší trhy?
Komu by ovšem vadilo, že na tomto hlavním trhu potká nemalý počet našich krajanů, možná máme tip na další adventní trhy v Regensburgu, které nejsou zas tolik známé. Nenachází se vyloženě v centru města, ale od zmiňovaného Neupfarrplatz se sem pěšky dostanete asi za deset minut.
Stačí si udělat procházku po nejstarším kamenném mostu v Německu a dojít na druhou stranu. Zde se nachází „ostrov“ Stadtamhof a hned na začátku je Katharinenspital. Právě tady jsou menší trhy, stánků je tady asi jen deset. Ceny jsou pak podobné jako v centru.
Co nás však zaujalo, je výhled, který si můžete užít při popíjení svařeného vína. Z druhé strany Dunaje máte krásný pohled na město a nejznámější památky Kamenný most či Dóm svatého Petra. Skoro jako z pohlednice.

Výhled. Zdroj: PrahaIN.cz
Během naší návštěvy bohužel nebyl ani jeden stánek otevřený. Ve všední dny se totiž vánoční trhy v Katharinenspital otevírají až od 16:00. Měli jsme však možnost hovořit s jedním ze stánkařů, který tady doplňoval zásoby.
Ptali jsme ho hlavně na to, jestli jsou také tyto trhy mezi Čechy oblíbené, zda se zavítají.
„Tak ano, chodí sem, ale určitě to není v takovém množství jako tam“, sdělil a ukázal na druhou strany řeky, kde se nachází centrum města. „Ale jinak nám sem chodí lidí dost. Tedy na to, kolik je tady vánočních trhů,“ dodal.