-->

Češi mizí na Vánoce k moři. „V hotelech zbývá už jen pár míst,“ potvrdila CK Blue Style

18. 12. 202214:35
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Dovolená v Dubaji

ROZHOVOR: Vyrážejí Češi na Vánoce k moři? A jaké jsou jejich nejpopulárnější zimní destinace? Nejen na to jsme se ptali cestovních kanceláří. Tentokrát jsme vyzpovídali tiskovou mluvčí Ilonu Topolovou z Blue Style. V minulém díle dostala stejné otázky také Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok a Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Jakou nabídku vaše cestovní kancelář připravila pro letošní zimní sezónu a jsou zařazeny nějaké nové destinace?

Klienti s naší cestovní kanceláří mohou jako každý rok vyrazit za teplem do Spojených arabských emirátů, Egypta, ale i vzdálenějších destinací jako je Mauricius, Maledivy, Seychely nebo Thajsko.

Velkou novinkou této sezóny je pak rozmanitý Omán, kde kromě odpočinku na krásných plážích najdete i nádhernou přírodu. Nabízíme pobyt jak na severu země u klidného Ománského průlivu na severu, v okolí hlavního městě Muscat, tak i v jižní části v oblasti města Salalah, které proslavilo kadidlo. Zde vás ohromí široké bílé pláže s energickým Arabským mořem, hory pokryté zelení, vodopády padající do vádí v údolích a všudypřítomní velbloudi. Kromě klasického pobytového zájezdu s námi můžete vyrazit i na poznávací okruh Ománem, kde vás česky mluvící průvodce seznámí s kulturou země a zajímavou historií. Vaše cesta začne v Muscatu, kde strávíte pár dní a poznáte ta nejkrásnější místa a památky. Pak vnitrostátní linkou společnosti Salam Air přeletíte na jih do Salalah. U poznávacích okruhů nabízíme různé délky pobytu a vybrat si můžete i opačnou kombinaci. Tedy nejdříve navštívit Salalah a pak přeletíte do Muscatu.

Od minulého roku také létáme na kapverdský ostrov Sal. Mezi českými turisty není úplně známý, ale je ideálním místem pro odpočinek, potápění, šnorchlování, řádění v poušti na čtyřkolkách i vodní sporty jako kitesurfing nebo windsurfing. Ostrov se pyšní více jak 300 slunečnými dny v roce a heslem: „no stress“.

Jak do Ománu, tak i na Sal se s naší cestovní kanceláří dostanete přímým letem, a to v celkem krátkém čase v porovnání s ostatními exotickými destinacemi.

Dají se sehnat ještě nějaké termíny k moři do konce roku pro klienty, kteří chtějí na Vánoce za teplem a exotikou? Jaká je aktuálně obsazenost těchto zájezdů?

Pokud chcete prožít Vánoce u moře, měli byste si pospíšit. Termíny kolem vánočních svátků rychle mizí napříč všemi exotickými destinacemi. Například Egypt je v tomto období prakticky vyprodaný, velmi poptávaný je také termín kolem Silvestra, kde už taktéž moc kapacit nezbývá.

Podobně jsou na tom také Spojené arabské emiráty, kde jsou hotely, i díky proslulým silvestrovským ohňostrojům, prakticky vyprodány. Velký zájem je také o Omán, kde jsme dokonce museli navýšit kapacitu v hotelech a o kapverdský ostrov Sal. V hotelech zbývá už jen pár míst, a proto doporučuji s nákupem neotálet.

Jaké tradiční a nové destinace připravujete na letní sezónu 2023?

Stálice v nabídce se každoročně příliš nemění. Jedná se zejména o řecké ostrovy, Egypt, Tunisko, Turecko a Bulharsko.

V letní sezóně 2023 se chceme určitě zaměřit na podporu destinací, kam s námi naši klienti začali jezdit tuto sezónu poprvé. To je například Severní Kypr, dále kouzelný řecký ostrov Lefkáda a portugalská Madeira. Další novinkou uplynulé sezóny byla také italská Kalábrie, která se téměř okamžitě zařadila mezi oblíbené destinace. Proto do naší nabídky pro léto 2023 přidáváme další hotel.

Došlo k nějakému navýšení cen zájezdů v souvislosti s energetickou krizí pro rok 2023 oproti roku 2022? Kdy se vyplatí zájezd na letní sezónu rezervovat? Máte nějaká zvýhodnění například v rámci takzvaného first minute?

Ačkoli jsme museli čelit v průběhu roku dopadům energetické krize a tlakům na cenu zájezdů, podařilo se nám prodávat za stabilní a atraktivní ceny, které jsou zdravé a generují pozitivní výsledek společnosti, byť samozřejmě k menšímu nárůstu cen došlo. Zdražení ale není oproti jiným oborům a službám opravdu nijak dramatické.

Na druhou stranu, pokud klient má vybranou destinaci, hotel i služby, doporučujeme, aby s nákupem neotálel. Pořízení zájezdu v režimu First Minute je opravdu nejvýhodnější. FM totiž obsahuje velké slevy a výhody pro děti i dospělé, nejširší výběr prověřených hotelů, možnost změny zájezdu ještě deset dní před odletem zcela zdarma a také fakt, že vývoj situace nelze úplně přesně predikovat a panuje zde obava, že příští sezóna může být první, kdy ceny Last minute budou vyšší, než právě aktuální ceny při nákupu na první moment.