foto: PrahaIN.cz/Hotelový pokoj, ilustrační foto
PrahaIN.cz byla opakovaně upozorněna čtenáři, že se „zbytečně zastáváme Ukrajiny“ a že „se vyhýbáme jistým kontroverzím“. Jeden z nich nám poté poskytl komunikaci přes platformu Telegram.
O té jsme už psali, že se používá pro sdílení jinde cenzurovaného obsahu. Obvykle se jedná o drastická videa z celého světa. Lidé si zde například přeposílají oběti válečných konfliktů. V námi popisovaném případě naštěstí o tento druh obsahu nejde.
Čtenář Pavel S. nám sdělil, že žije v Praze 10 a že má strach z masivního počtu ukrajinských spoluobčanů v této městské části. Vadí mu zejména dva faktory: ustavičně kouřící skupiny ukrajinských dělníků a jejich opilecké výjevy. S několika lidmi proto založil na Telegramu kanál, kde si vyměňují zážitky a upozorňují na místa, kterým by se ostatní měli vyhnout.
Důvodem je onen údajně vyšší počet Ukrajinců.
„Ne, to není o agresi. Je to o tom, že jdu denně Moskevskou z práce a na stejných rozích potkávám stejné Ukrajince, kteří kolem sebe mají třeba sto vajglů od cigaret a na parapetech prázdné lahve,“ říká Petr S. „Hulákají na ženy, hulákají na psy, já se jich třeba bojím,“ poznamenal.
Další člen skupiny, Vilém, doplnil jinou skutečnost. „Jedna nemovitost, jde o hotel, je nyní plná Ukrajinců. Jen hulí před vchodem, kde mají zaparkovaná auta značek Audi nebo BMW, jednou jsem kvůli nim nemohl projet,“ řekl naší redakci. Dokonce se prý členové zmíněné skupiny vydali v noci na místo, aby přesně zdokumentovali jména na zvoncích.

Foto: PrahaIN.cz
Plomba na domě
PrahaIN.cz se o autenticitě přesvědčila, na místo jsme večer vyrazili také. Sice jsme nepotkali žádné opilé nebo kouřící Ukrajince, ale na straně druhé se z budovy ozýval hluk. Dva lidé si překotně a nesrozumitelně vyměňovali názory, další měl extrémně hlasitě puštěnou muziku.
Atmosféra byla velice zvláštní, nepříjemná.
Pokud se vrátíme ke zvonkům, drtivá většina z nich skutečně patří zahraničním nájemníkům. Nejde však o hotel. Ten už před časem ukončil činnost. Nyní je budova psána na akciovou společnost z Prahy, jež se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.
Z katastru nemovitostí ovšem vyplývá, že zástavním věřitelem je od května 2023 Finanční úřad pro hlavní město Prahu. Navrhovatelem opatření je jeho územní pracoviště z Prahy 2. Na budově je takzvaná plomba, která znemožňuje jakékoli případné změny.
Když jsme na konci května byli fotit zvonky, měli jsme příležitost mluvit s jednou obyvatelkou domu. Šlo o Ukrajinku, česky rozuměla poměrně dobře. Prý se jí zde žije příjemně. Jak se do objektu dostala, kolik ji měsíčně stojí a jestli zná své sousedy, o tom se s námi bavit odmítla. „Není vaše věc,“ řekla rezolutně.