Demonstrace před německou ambasádou. Lidé chtějí třetí sankční balík

26. 02. 202210:30
Demonstrace před německou ambasádou. Lidé chtějí třetí sankční balík
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Ukrajinská vlajka

Shromáždění je naplánováno na sobotu 26.2. v 17 hodin. Konat by se mělo na adrese Valašská 19 před Lobkovickým palácem. Tam sídlí Velvyslanectví Německé spolkové republiky.

Lidé takto vyjádří podporu k uvalení 3. balíku sankcí na Rusko. Ten má zahrnovat i odstřižení země od platebního systému SWIFT.

Pořadatelé toto vnímají jako velký symbolický krok, přesto si uvědomují, že tím nemohou zarazit válku na území Ukrajiny, ani bezprostředně ochromit Ruskou ekonomiku.

Zatím k zavedení tohoto sankčního opatření nedošlo, protože Německo, Itálie, Maďarsko a Kypr byli proti. Německo ale zvažuje, že by se přiklonilo na druhou stranu a právě proto bude demonstrace probíhat před jejich velvyslanectvím.

Odborníci tvrdí, že zaplatí i Evropa

Systém propojuje přes 200 bank po celém světě a funguje od počátku 70. let. iRozhlas mluvil s jedním ze zakladatelů SWIFT, který žije na území České republiky. „Bude to mít velký dopad. Ale nejen na ruské banky – také pro ty, které jsou na druhé straně. To by byla cena, kterou by musely státy zaplatit. To je zřejmě také důvod, proč se tomu některé státy vyhýbají. Poškodilo by to ekonomiku Evropy a zbytku světa,“ uvedl pro iRozhlas zakladatel Besssel Kok.

IDNES uveřejnilo rozhovor s ekonomem Dominikem Stroukalem, který tento názor potvrzuje. Pokud odstřihneme RUsko od sysému SWIFT, dopady budou na obou stranách. Předpokládá, že Putin najde jinou cestu, jak do bank peníze dostat, jen mu to potrvé déle.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných