foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Máslo v Polsku
Že jezdíme na velké nákupy do Německa nebo Polska, je známá věc. Do Německa se zákazníci často vydávají kvůli potravinám a drogerii, je kvalitnější. Do Polska lidé míří zejména kvůli nízkým cenám.
Dříve platilo, že na pravidelné nákupy do sousedních zemí vyráželi hlavně ti, co bydlí v blízkosti hranic. Díky současným vysokým cenám však Češi míří do Polska i ze vzdálenějších koutů. Pro velký nákup se vyplatí zajet klidně z Prahy. Češi ale už nejezdí jen pro jídlo, v Polsku nakupují prakticky vše.
O tom jsme se přesvědčili ve facebookové skupině, která čítá téměř 16 tisíc členů. Řeší se výhradně popsané skutečnosti.
Češi do Polska jezdí opravdu pro všechno. Nakupují drogerii, léky, potraviny, vánoční ozdoby, hračky, nábytek, nechávají si zde dělat kuchyně, radí se, který kypřící prášek je lepší, ale chtějí nakoupit a poslat přes Zásilkovnu i máslo, které v Polsku vychází podstatně levněji.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Westfield Chodov, Arkády na Pankráci, Alza v Holešovicích, Premium Outlet Prague Airport v Tuchoměřicích, Palladium v centru metropole…
Nejznámějším obchodem je Biedronka, která nabízí možnost věrnostní kartičky i pro Čechy. Tu využívá 14 milionů osob. Jak pro PrahaIN.cz již dříve uvedl šéf komunikace a marketingu Biedronky Jakub Mazur, až padesát procent zahraničních nakupujících tvoří právě Češi.
Ve zmíněné skupině na Facebooku lidé řeší konkrétní položky nákupního košíku, doporučují si slevové akce, ale také se chlubí tím, o kolik je nákup v Polsku přišel levněji.
Například jedna z nakupujících sdílela paragon z lékárny Dr. Max, kde zakoupila Collagen drink. Třicet dávek vyjde v Čechách na 799 korun, v Polsku za ně zaplatíte 328 korun. Šampón proti lupům Nizoral v Čechách stojí 329, v Polsku vyjde v přepočtu na 114 korun. A to už je znatelný rozdíl. Levnější byly i ostatní položky na lístku.
Kremžská hořčice, předvařené dršťky nebo krbová kamna
Další sdílel půlkilové přepuštěné máslo. To v Čechách koupíte okolo 250 korun, v Polsku za 98 korun.
Češi jezdí i pro produkty, které by běžného člověka těžko nenapadly.
Psali jsme
Každý, kdo měl za minulého režimu možnost vycestovat za nákupy například do Německa nebo do Rakouska, asi pamatuje, jak si připadal. Věci, které…
„Kupoval někdo odčervovací tablety pro zvířata?“ stálo v jednom z příspěvků. Ve skupině jsme narazili i na další produkty, které v Polsku vyhledáváme. Zmiňme předvařené dršťky, plesové šaty, bezdrátový termostat, krbová kamna nebo kontaktní čočky. Padaly ale i dotazy, zda v Polsku seženete dětské piškoty, strouhanku či kremžskou hořčici.
„Tak nám asi nestihnou opravit auto a já nakoupila špatné máslo, byl by někdo ochotný mi koupit deset másel Oselka a poslat přes Zásilkovnu?“ stálo v dotazu.
Podobných otázek padalo víc.
„Nenajde se tu někdo z Jablonce nad Nisou, kdo pojede před Vánoci do Polska a byl by ochotný mi pár věcí koupit? Něco v lékárně a nějaká drogerie…“
Čechům se ale vyplatí do Polska zajet i pro věci, které u nás stojí opravdu pár korun.
Ve skupině se například diskutuje i o tom, který konkrétní prášek do pečiva nebo sušené droždí je lepší.