foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Budova pošty v Moravské ulici v Praze 2
Praha se už delší dobu potýká s nedostatkem nájemního bydlení. Stále rostoucí poptávka v kombinaci s omezenou nabídkou dostupných bytů vytváří nepříznivou situaci. Proto se hlavní město snaží najít různé cesty, jak tento problém vyřešit. Výstavba nových bytů je ale zdlouhavý proces.
Nyní se ale nabízí nečekané řešení. Česká pošta totiž ruší 35 ze svých 106 pražských poboček, Praha se této situace snaží využít a chtěla by se ujmout nemovitostí, díky kterým by se mohla rozšířit kapacita nájemního bydlení.
Podle tiskové zprávy rozeslané médiím by prvním potencionálním projektem mohlo být odkoupení části objektu v Moravské ulici na Praze 2, ze které by časem mohlo být hned několik bytů.
„Jednou z mých priorit coby náměstkyně pro bydlení jsou byty pro mladé lidi, kteří si koupi nemovitosti nebo pronájem bytu nemohou za současné tržní situace dovolit. Získání pražských objektů, kterých se chce Česká pošta v rámci své restrukturalizace zbavit a které jsou vhodné pro bydlení, by Praze významně pomohlo s kapacitami nájemního bydlení. Nedopustím, aby se tyto prostory proměnily v další kanceláře či krátkodobé bydlení a hostely. Chci, aby město žilo a mladí lidé měli kde bydlet. Samozřejmě vím, že to není samospásné řešení, ale jsme v situaci, kdy každý byt se počítá,“ okomentovala situaci náměstkyně primátora pro bydlení Alexandra Udženija (ODS).
Psali jsme
Praha 4 uplatní v letošním roce valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví hlavního města Prahy ve výši 7,55 procent. Odpovídá to…
Původní plán on-line dražby této budovy byl díky Alexandře Udženije, Bohuslavu Svobodovi (ODS) a Adamovi Zábranském (Piráti) zrušen. Bylo také dohodnuto, že hlavní město bude o budoucích prodejích informováno dostatečně dopředu a bude tak mít možnost zúčastnit se aukce.
„Ministr vnitra Vít Rakušan po mé telefonické intervenci vyzval ředitele České pošty Miroslava Štěpána, aby zrušil e-aukci objektu na Vinohradech. Jsem rád, že nynější Rada hlavního města Prahy vznikla na stejném půdorysu jako je současná vláda. Díky součinnosti zúčastněných stran jsme mohli tuto záležitost vyřídit ještě před samotným začátkem e-aukce,“ informoval primátor Bohuslav Svoboda, který situaci řešil s ministrem vnitra Vítem Rakušanem.
Redakce PrahaIN.cz zjišťovala v České poště nový termín e-aukce, ale zatím nebyl stanoven. „Minimální cena, za kterou můžeme nabízet objekty k prodeji, je stanovená znaleckým posudkem. E-aukce je transparentní způsob prodeje majetku a budeme v nich pokračovat,“ uvedl pro naši redakci Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty.
Ceny bytů v Praze vzrostly o desítky procent
Během posledních třech let se ceny pražských bytů zvedly až o 54 procent, to je oproti zbytku EU mnohem více. „Když vytáhnete z kapsy 15 milionů korun, tak si můžete koupit byt v podstatě ve kterékoliv části vnějšího centra Prahy. Na vnitřní by to nestačilo,“ komentuje pro iRozhlas analytik Milan Roček.
Podle posledních statistik provedených developerskými společnostmi se průměrná cena bytu v Praze nyní pohybuje zhruba okolo 117 000 korun za metr čtvereční, k tomuto přispívá mnoho faktorů, jako například migrace do Prahy a nedostatek dostupného bydlení.
V reakci na rostoucí ceny bytů se Praha snaží najít různá řešení pro zajištění dostupného bydlení pro své obyvatele. Plánuje se například podpora developerských projektů, které se zaměřují na cenově dostupné byty, ale začala fungovat taképříspěvková organizace Pražská developerská společnost, která se zabývá projekty dostupného bydlení. Bytovou situaci řeší mimo hlavního města i samy městské části.
Autor textu Viktorie Jochová, na základě tiskové zprávy