foto: PrahaIN.cz/Filip Černý se svým synem Vincentem
ROZHOVOR: Je zvykem, že Vánoce tráví lidé společně se svými nejbližšími. Jak ale prožívají tyto svátky Češi v zahraničí? Mluvili jsme s jedním z nich. Konkrétně s Filipem Černým, který podniká v hlavním městě Bavorska.
Filip Černý žije v Německu už od doby svých studií, kdy se sem přestěhoval s maminkou. Zůstal tady dodnes. Nyní pobývá v Mnichově, kde měl během svého života v provozu několik restauračních podniků.
Nyní vede se svým společníkem podnik Bufet, který se nachází nedaleko centra hlavního města Bavorska. Reportáž odsud jsme přinesli už v létě.
Redakce se teď zajímala, jak Filip Černý prožívá Vánoce v Německu.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Narodil se v Praze, konkrétně na pomezí Strašnic a Zahradního Města. Už jako náctiletý ale s maminkou odjel do Německa, kde žije…
Vstříc českým zvykům v centru Bavorska
„Dokud maminka žila, vždy jsme měli tradiční české Vánoce. Na tom se nic neměnilo. Stejně jako v Praze, tak i v Bavorsku jsme měli kapra a bramborový salát. Maminka vždy ukuchtila to, co jsme kdysi mívali na Štědrý den v Česku. Byla i rybí polévka, peklo se cukroví,“ sdělil nám Filip Černý.
Překvapilo ho, že v některých bavorských rodinách se na Vánoce podávají párky s bramborovým salátem. „Jsem rád, že jsme tu tradici s českými Vánoci drželi, je to fajn, když se to předává z generace na generaci. Mají to tak podle mě všichni Češi v zahraničí,“ říká.
Poslední roky na Vánoce s rodinou odjíždí do Čech, do rodného kraje své ženy, konkrétně do Rokycan. Tam je vždy čeká česká klasika, kapr a řízky.
„Když jsem byl bezdětný a svobodný a maminka tady už nebyla, tak jsem mnichovské Vánoce zažil. Tenkrát jsem měl restauraci a přes svátky jsme měli zavřeno. Dělal jsem tam pro přátelé takové bavorsko-české Vánoce. Vařil jsem tam a dělali jsme si Štědrý večer pro sebe. Většinou to byla nějaká pečeně. To se v Bavorsku také traduje,“ popisuje Filip Černý.
Centrum Mnichova. Zdroj: PrahaIN.cz
Vánoční shon a šílenství
Redakce se zajímala o Vánoce v jeho současném podniku Bufet. Ptali jsme se, jak to tady během svátků vypadá.
„Je to podobné jako v každém velkém západním městě. Taková ta doba klidu a míru se mění v dobu shonu, nákupu a stresu. Lidé si pak jdou do hospody odpočinout. Koná se také dost firemních sešlostí, takže mnozí chodí pít společně s kolegy. Do toho jsou na každém rohu vánoční trhy, takže i svařák. Lidé přes den popíjí u stromečku, pak ještě zavítají do hospody. To pozorujeme. Lidé nechodí do hospody tak brzy a už jsou lehce ´ovínění´ svařákem. To všechno vrcholí před Štědrým dnem,“ popisuje Filip Černý.
Podle něj během svátků z tohoto města spousta lidí odjíždí. Odhaduje, že třetina obyvatel Mnichova nepochází odsud, mají rodiny po celém Německu, jsou z vesnic, či jiných států Evropy.
„Tam, kde normálně nezaparkuješ nebo hledáš půl hodiny místo, teď můžeš zaparkovat náklaďák. To je klasika o Vánocích,“ říká.
Nicméně v Mnichově je během Vánoc velké množství turistů. Černý tady žije dlouho, ale sám tento jev zaznamenal až během svého dalšího podnikání, kdy se svými kamarády v centru Mnichova u Isartor prodával vánoční punč.
„Ve městě je vždy shon a předvánoční nákupní stres. Že bych si nějak extra užíval atmosféru Vánoc, nevím. Manželka to prožívá trochu jinak. Já moc ne. Teď jsem upřímně rád, že během Vánoc do toho úplného centra města tolik nemusím. Z devadesáti procent je to konzum, ale asi to k tomu patří. Je to takhle všude, nejenom v Mnichově,“ říká Filip Černý, podle kterého jsou nejlepší Vánoce s rodinou. „To je nejdůležitější. A ještě lepší, když se to obejde bez rodinných hádek,“ usmívá se rodilý Pražan.
Po vánočních svátcích nastávají přípravy na poslední den roku, tedy Silvestr. Ten se po celé Evropě bere jako společenská událost. A Bavorsko samozřejmě není výjimkou.
Filip Černý tady zažil mnoho akcí, které pořádal.
„DJ, party, oslavy. Všechny ty přípravy po svátcích vrcholí na Silvestra. Potřebuješ na to lidi, kteří logicky budou chtít dvakrát víc peněz, protože jinak také půjdou někam slavit. A hlavně pokaždé, když někdo šel do hospody nebo restaurace na oslavy Nového roku, vždy měl velká očekávání, co neobvyklého se bude dít. Přitom pak jenom přijde půlnoc, vybouchne pár rachejtlí, lidé jsou ožralí a tím to končí,“ usmívá se Filip Černý.
„Někdo moudrý kdysi řekl něco ve stylu, že ti, co neumí pít, se opijí na Silvestra a je to pro amatéry. Ale většinou to tak bývá. Lidé čekají na půlnoc a mají nějaká očekávání. Za mě je hezké si připít, uzavřít starý rok a koukat se dopředu. Ale já jsem osobně nejhezčí Silvestr zažil s partou kamarádů, když jsme byli na horské chatě. Klid od města. Pryč od civilizace,“ dodává.
Naznačuje tím, že v jeho podniku Bufet bude letos na Silvestra zavřeno.
„Chci mít klid. S kolegy udělám inventuru. Dáme si skleničku vína nebo něčeho dobrého a budeme rádi, že nezažijeme silvestrovské šílenství,“ uzavírá Filip Černý.