foto: Bob Asher, Prahain.cz/Jehněčí halal maso.
I když pandemie covidu skončila už před více než dvěma lety, její stopy jsou stále viditelné. Tisíce majitelů menších firem a obchodů „nepřežily” přísné restrikce a podnikání musely ukončit. To ale citelně zasáhlo klienty, kteří byli mnoho let zvyklí na jejich služby.
Tuto zkušenost zažili obyvatelé na Skalce v Praze 10. Mnoho let nakupovali čerstvé maso a domácí uzeniny v místním řeznictví, které sídlilo v malém obchodním centru. Součástí prodejny byla i jídelna, kde bylo možné za „normální” cenu dostat kvalitní oběd. K dostání byla většinou česká klasika. Polévky, guláše, řízky, svíčková a podobně.
Chodili sem všichni. Studenti, personál z místních obchodů a kanceláří, pro obědy si chodili senioři a občas se stavili na polévku i strážníci městské policie. Zájem byl takový, že během poledne si občas museli vystát frontu.
Halal řeznictví. Foto: PrahaIN.cz
K zaběhnutému koloritu patřila i klasická cukrárna, pouhých několik kroků od zmíněného řeznictví. Pro některé zákazníky se stalo obvyklým rituálem, že po obědě v jídelně zašli do cukrárny na kávu nebo na dezert. Vyhlášená byla vídeňská a alžírská káva, domácí štrůdly i zákusky. Cukrárna měla otevřeno každý den včetně víkendů a svátků a mezi místními občany byla velmi oblíbená. Konec řeznictví i cukrárny přišel rychle. Oba podniky přežily první vlnu covidu. Druhý úder pandemie a s ní spojené restrikce však donutily majitele skončit.
Českou klasiku vystřídal orient
Zkrachovalé řeznictví a jídelnu vystřídala nová prodejna s halal masem a orientálními potravinami. Když přicházíme, podnik zrovna opouštějí s velkým nákupem dva mladí muži hovořící arabsky. Prodavač se nás podívá a mizí v zázemí. Dlouhé minuty jsme pak v prodejně sami. V zákulisí je slyšet porcování masa.
Řezník Mohamed. Foto: PrahaIN.cz
Uvnitř to vypadá jako ve všech ostatních halal prodejnách, například v Holešovicích. V regálech je produkce se zemí Blízkého východu. Od červené čočky, cizrny, těstovin, oleje, koření, sýrů až po arabský chleba, čaje a několik druhů kávy s kardamomem.
Rituálně ošetřené jehněčí
K dostání je čerstvé jehněčí, drůbeží a hovězí maso, které musí splňovat přísné předpisy. Termín halal označuje všechno, co je podle islámské tradice povoleno. Maso tedy může být výhradně ze zvířat, která byla rituálně poražena.
Ze zákulisí se náhle vynoří urostlý pořízek s tradiční muslimskou pokrývkou hlavy. V rozhovoru prozrazuje, že pochází ze země, která kdysi byla součástí Sovětského svazu. „Otevřeli jsme před měsícem. Jmenuji se Mohamed a jsem z Uzbekistánu. Nakupují tady hlavně muslimové. Místní lidé k nám moc nechodí. Máme otevřeno každý den. My nezavíráme nikdy,“ řekl Mohamed redakci PrahaIN.cz. „Nejsme v Ruské federaci. Uzbekistán je nezávislá země,“ zdůrazňuje na rozloučenou.
Větrníky došly. Foto: PrahaIN.cz
Místo štrúdlu kebab
V bývalé cukrárně, dnes bistru s kebabem, se ozývá orientální muzika. K dostání jsou grilovaná kuřata naložená v remuládě a v nabídce jsou obvyklé tortily, falafel, kebab s hranolky, arabský chleba a podobně. Hosty osobně obsluhuje odpovědný vedoucí Mohamad Yazan Ramadan. Přestože je poledne, v bistru jsou pouze tři hosté. Dva mladíci, zřejmě studenti a starší muž, který s majitelem hovoří turecky.