foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Stavební projekt skupiny Penta u Masarykova nádraží
Hlavní město bude vybírat peníze od developerských firem za každý postavený metr podlahové plochy. Slibuje si od toho prostředky na stavbu škol a další přidruženou infrastrukturu. Ačkoliv se dnes běžně stavitelé s radnicemi domlouvají na související výstavbě, město hodlá přímo vybírat peníze za metr podlahové plochy developerského projektu.
Máte v plánu stavět bytový projekt? Pak si připravte peníze navíc. Pražští zastupitelé totiž schválili vznik Fondu spoluúčasti investorů na rozvoji území. Developer by tak měl přispět v rámci svého projektu na související výstavbu. Za metr nově postavené podlahové plochy by měly firmy platit 700 až 2300 korun právě do zmíněného fondu.
Město nemá na výstavbu škol, developeři je mají
Město by tak získalo prostředky na výstavbu škol, parků, ale také dopravní infrastruktury, která mnohým velkým projektům chybí. Ty se pak stávají terčem protestů obyvatel v lokalitách, kde vznikají a to zejména kvůli nedostatku kapacit ve školství a přetížené dopravě.
Právě nedaleko těchto staveb má vzniknout zcela nová čvrť. Místní si stěžují na projekt zástavby Nákladového nádraží Žižkov právě kvůli chybějící infrastruktuře. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
„Město přistoupilo k vytvoření fondu a metodiky spolupráce s developery kvůli nedostatku financí na výstavbu související infrastruktury, ať už jde o školy, parky nebo třeba úpravu dopravního napojení nových čvrtí,“ potvrdil pro PrahaIN.cz náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP09).
Vznik veřejné infrastruktury je podle jeho slov pro fungování nových čvrtí nezbytný, město ale na něj v nejbližších desetiletích nebude mít peníze. Zároveň však nemůže povolovat změny územního plánu, bez zajištění dostatečné kapacity škol, školek, ale například i rekreačních a volnočasových ploch.
Nedobrovolně dobrovolný příspěvek
Z jednání zastupitelů vyplynulo, že příspěvek developerských firem do fondu bude dobrovolný, zastupitelé se ale shodli, že na něj firmy nejspíše přistoupí. „Je to do jisté míry kompromisní řešení a pro nás je to aktuálně nastavený standard. Developerům sice může tento příspěvek prodražit výstavbu, na druhé straně je to ale krok ke zjednodušení celého procesu. Developerovi se tak náklady na druhé straně sníží a to především tím, že se celý proces zkrátí i o tři nebo pět let. Tak, a to je jeden z hlavních cílů, také rychleji poroste počet bytů,“ upřesnil Hlaváček na dotaz PrahaIN.cz s tím, že příspěvek developera do fondu by neměl přesáhnout tři procenta z ceny bytu. „To číslo je pečlivě navrženo tak, aby pomohlo řešit bytovou krizi," dodal Hlaváček.
700 až 2300 za čtverečný metr
Pokud se bude stavitel držet v mezích územního plánu a dodrží i všechny standarní regulace. V takovém případě zaplatí 700 korun za čverečný metr podlahové plochy plánované bytové výstavby. V případě, že zažádá o změnu územního plánu na zvětšení projektu, tak za každý metr nad rámec původního rozsahu zaplatí 2300 korun.
Také na hranici Braníku a Modřan se staví ve velkém. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Podle zástupců developerských firem je tento záměr sice pochopitelný, zároveň jej však kritizují. „Každopádně povede tento krok k dalšímu snížení dostupnosti bydlení, protože náklady navíc logicky prodraží samotnou výstavbu a to se promítne i do ceny,“ řekl na dotaz PrahaIN.cz Ondřej Šťastný, hlavní analytik společnosti Central Group. Firma podle něj vnímá jako pozitivní fakt, že vznikají jednotná pravidla, samotný princip kontribucí ale vnímá jako nesystémový krok.
Má být spoluúčast samozřejmost?
„Stát ani obce a města by neměly brát jako samozřejmost, že budou veřejnou infrastrukturu financovat stavební společnosti. Od toho ostatně platíme daně,“ reagoval Šťastný na dotaz PrahaIN.cz.
Podle jeho slov firma už v minulosti vycházela vstříc samosprávám a dokonce navrhla, že bude přímo odvádět 500 korun za metr čtverečný městu či obci, kde staví. „Navrhli jsme i další možnosti řešení, ať už by šlo o změnu rozpočtového určení daní, nebo snížení DPH na výstavbu z patnácti na deset procent, přičemž by opět ty uvolněné prostředky mohly jít přímo obcím a městům na potřebnou infrastrukturu,“ dodal analytik Central Group.
Podobně to vidí i někteří opoziční zastupitelé. Například opoziční ANO ústy svého zastupitele Zdeňka Kučery, který je také starostou Letňan namítá, že by peníze měly putovat přímo městským částem, kde bude výstavba realizována.
V případě zástavby někdejších drážních pozemků Na Knížecí v Praze 5, jde o vznik úplně nové čtvrti. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Podle Hlaváčka to ale není nutné, jelikož fond spolupráce bude plně transparentní, sloužit bude zároveň k evidenci smluv s developery a také pro průběžné vyhodnocování a případné úpravy metodiky spolupráce mezi městem a staviteli. Z metodiky navíc podle jeho slov jasně plyne, že vybrané peníze budou uplatněny v místě projektu.
Developeři jednají i předem
Petra Martínková, tisková mluvčí developerské společnosti Trigema, která aktuálně staví například v pražském Braníku, zase upozornila na to, že velké projekty často z vlastní iniciativy vycházejí vstříc dotčeným samosprávám.
„Ceníme si toho, že se město snaží s developery dohodnout a přehledná a transparentní pravidla vítáme. Pokud by založení Fondu spoluúčasti vedlo k urychlení řízení, byli bychom rádi. Jinak je ale pro nás princip kontribucí běžným standardem, s městskými částmi o příspěvku, jeho formě a využití jednáme vždy a bereme to jako samozřejmost,“ potvrdila s tím, že také Trigema vnímá založení fondu jako nesystémové řešení. „Stát a obce by z principu neměly přesouvat odpovědnost za větší veřejné projekty na soukromé firmy, jejichž povinností není pokrýt veškeré náklady na veřejnou infrastrukturu. Jednou ze správných cest by však mohlo být, pokud by část prostředků, jež jsou nyní prostřednictvím daně z přidané hodnoty odváděny státu, doputovala až k jednotlivým obcím a městským částem, které by prostředky mohly využít pro další rozvoj své občanské vybavenosti,“ dodala na dotaz PrahaIN.cz Martínková.
Penta se také domluvila
Podobně tomu bylo i v případě velkého projektu, který aktuálně roste vedle Masarykova nádraží v centru Prahy. Také zde se společnost Prague CBD ze skupiny Penta dohodla v rámci samostatné smlouvy s hlavním městem i Prahou 1 na spolupráci nad rámec povinností.
Podle primátorova náměstka pro oblast územního rozvoje, Petra Hlaváčka, ale radnicím ani nyní nic nebrání v tom, aby si s developery vyjednaly vlastní dohody. Upřesnil také, že peníze ve fondu budou přímo vázané na výstavbu či úpravu veřejné infrastruktury nebo na výstavbu rekreačního vybavení a bytů.
Psali jsme
Pražský trh s novými byty má za sebou rekordní rok. Prodeje bytů vystoupaly v loňském roce na počet 7 450 prodaných jednotek, což je nejvíce…
Psali jsme
Na radnici Prahy 13 nastala poměrně kuriózní událost. Jistý návštěvník tam přinesl v lahvích vlastní moč, kterou následně rozléval po budově.…