foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Záhřeb
REPORTÁŽ: V Praze, Paříži, Římě a dalších evropských metropolích na turisty narazíte doslova na každém rohu. Nejen o víkendu, ale i ve všední dny, kdy většina místních pracuje, jsou ulice okolo hlavních turistických památek úplně narvané. O to víc jsme byli překvapeni tím, co jsme zažili v Chorvatsku.
Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů. Odpočívat jezdí především k moři. Jak ale podotkl ředitel Chorvatského Turistického Sdružení - Praha, naši krajané stále chtějí objevovat nová místa. A jedním z nich je i hlavní město Záhřeb.
Záhřeb jsme navštívili už vloni. Tehdy jsme se zde pohybovali přes víkend. A podle toho to vypadalo. Centrum města bylo plné, hlavní náměstí a další turisticky atraktivní místa praskala ve švech. Opravdu to tady žilo, každopádně to nebylo nic, na co bychom z Prahy nebyli zvyklí.
Chorvatská metropole má něco málo přes 700 tisíc obyvatel, rozlohou je však větší než Praha.
Letošní návštěva, která proběhla v pracovní den, nás překvapila. Přitom se stále jednalo prázdinový čas, sezonu, ve městě bylo však lidově řečeno mrtvo.
Psali jsme
ROZHOVOR: „Ceny v Chorvatsku? Dle prvních informací a reakcí, které dostáváme od turistů, kteří již v Chorvatsku jsou, není situace zdaleka tak…
Skoro ani noha
To samé platilo o hlavních turistických atrakcích. Navštívili jsme například středověký hrad Medvedgrad, který byl ve 20. století obnoven. Nachází se na vysokém kopci cirka 11 kilometrů od centra města. Vstupné vyšlo pro jednu osobu asi na čtyři eura a kromě krásného výhledu na vzdálený Záhřeb, je v něm i velká expozice o historii, ale také o plazech.
Během takřka hodinové návštěvy jsme zde potkali asi pět lidí.
Horší to bylo s cestou zpátky. Na místo totiž jezdí autobusy, ale zhruba v dvouhodinovém intervalu. Pro cestu zpět jsme tak chtěli zvolit jednu z dopravních platforem Uber nebo Bolt. Než jsme vůbec vůz objednali, zabralo to více než třicet minut. Další desítky minut musíme přičíst do příjezdu samotnému vozidla. To nás překvapilo, hrad se sice nachází přes deset kilometrů od centra, ale stále se jedná o hlavní město Chorvatska.

Výhled z Medvedgradu. Zdroj: PrahaIN.cz
Mrtvo bylo i v centru.
Záhřeb je pěkný, přirozeným centrem města je Náměstí bána Jelačiće, kde se nachází i socha s jezdcem na koni. A právě proto tak trochu připomíná hodně zmenšené Václavské náměstí v Praze.
Další turisticky významnou a oblíbenou atrakcí je nejkratší lanová dráha na světě určená pro veřejnou dopravu. Měří pouze 66 metrů a kdo někdy navštívil Záhřeb, patrně ji využil. Tato krátká jízda vyjde dvě osoby asi na jedno euro. Tady jsme se poprvé setkali s větším počtem lidí, kabina se zčásti naplnila, společně s námi zde mohlo být asi dalších osm turistů.
Pří jízdě nahoru se vám nabízí hezký výhled na město. Jen se připravte na to, že patrně při každé cestě uvidíte to samé, všichni budou mít vytažené mobily se zapnutým nahráváním videa.
Když se dostanete přes výškový rozdíl více než třicet metrů, město máte jako na dlani. A ještě lepší to je, když vystoupáte na věž Lotrščak. Jedná se o jednu z nejstarších staveb Záhřebu a vstupné je tady opět za hubičku. Dospělého vyjde asi na tři eura.
Výhled na město je ovšem k nezaplacení. Nádhera.
A především ani tady jsme nepotkali davy, věž byla skoro jen „naše“.
Co nás nejvíc zaujalo, je Kostel svatého Marka. Nyní je sice částečně v rekonstrukci, to ale na jeho kráse příliš neubírá. Ačkoli pochází ze třináctého století, dnes je nejvíce oceňovaný kvůli své proslulé střeše z tašek, jež vznikla o více než 500 let později. Najdete tady erb Chorvatska, Dalmácie, Slavonie a emblém Záhřebu.

Kostel svatého Marka při pohledu z věže Lotrščak. Zdroj: PrahaIN.cz
Drahé, ale...
Celé léto se v médiích probíralo, že Chorvatsko je drahé.
PrahaIN.cz na toto téma už v červnu přinesla rozhovor s ředitelem Chorvatského Turistického Sdružení - Praha Miodragem Mlačićem, který uvedl, že zprávy některých médií mají dokonce dezinformační charakter. Otázku cen a případného zdražení podle něj nelze paušalizovat.
„Obecně platí, že v turisticky exponovaných místech, jako jsou centra měst a okolí vyhlášených turistických atrakcí, jsou ceny vyšší než jinde. To platí v Chorvatsku stejně jako všude ve světě. Pokud si například zajdete na oběd do restaurace na turisticky vyhlášeném náměstí v centru města, můžete zaplatit více, ale jen o sto metrů dále můžete mít jídlo za cenu o desítky procent nižší, srovnatelnou s cenami v České republice. Nabídka je velmi široká a je dobré se informovat, dnes je to otázka dvou kliknutí,“ uvedl Mlačić.
A po naší nedávné zkušenosti s další návštěvou Záhřebu musíme souhlasit.
Viděli jsme zde celou řadu velmi drahých restaurací v centru města, kde jídlo vyšlo minimálně na 20 euro, nealkoholické nápoje na šest. Ale i přímo tady lze najít místa, kde jsou ceny příznivé a kvalita vysoká.
I my se dokázali najíst za deset euro (povedené čevapčiči) a napít za přijatelné ceny. Jedna z restaurací s krásnou zahrádkou v centru nabízela nealko za dvě eura, piva z minipivovarů kolem tří euro. O dům dál to však bylo i za více než dvojnásobek.
Pozitivní zprávou pro nás, ne tak pro místní podniky, bylo, že ani v restauracích nebylo mnoho lidí.

Centrum města. Zdroj: PrahaIN.cz