Čistírny odpadních vod čeká rekonstrukce

26. 07. 202308:58
Čistírny odpadních vod čeká rekonstrukce
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově

Rekonstrukce čistíren odpadních vod na Přední Kopanině, ve Vinoři a ve Kbelích zajistí Pražská vodohospodářská společnost na základě smlouvy o spolupráci. Díky nově schválenému investičnímu plánu se počítá také s modernizací Ústřední čistírny a rekonstrukcí vodovodních řádů.

Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury schválili pražští radní pro roky 2024 až 2028. Zajistit ho má dle tiskové zprávy městská firma Pražská vodohospodářská společnost.

„V pondělí radou úspěšně prošel návrh Střednědobého plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města Prahy pro roky 2024–2028, který je zásobníkem projektů pro časový horizont pěti let. Přičemž projekty v něm obsažené jsou zaměřeny na obnovu, rekonstrukce, modernizace a rozvoj vodohospodářského majetku, který je ve vlastnictví hlavního města Prahy a zároveň je spravován Pražskou vodohospodářskou společností. Ze strategických projektů v něm obsažené jsou to například přípravy klíčových projektů Kalového hospodářství nebo Energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod,“ vysvětlil Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro infrastrukturu.

Obnovení odpadní soustavy je potřeba

Rekonstrukce se dočkají také tři pražské čistírny odpadních vod, konkrétně na Přední Kopanině, ve Vinoři a ve Kbelích. Jak je uvedeno v tiskové zprávě magistrátu, jde o důležitý krok v obnově odpadní soustavy.

„Schválili jsme tři velmi důležité tisky, které se týkají obnovy tolik potřebné odpadní soustavy v hlavním městě. Prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti zvýšíme nedostatečné kapacity, modernizujeme technologie a umožníme napojení stávajících a nových objektů na kanalizace, tím umožníme další rozvoj infrastruktury v těchto lokalitách,“ informoval Hroza.

Nové biologické linky zajistí kapacitu i kvalitu

V případě čistírny na Přední Kopanině bude hlavním obsahem prací stavba dvou nových biologických linek, včetně technologií. Vznikne také nový objekt chemického hospodářství či nové trubní a kabelové rozvody. I ve Vinoři vyrostou dvě nové biologické linky a upraveno bude stávající kalové hospodářství.

Kbely čeká celková obnova v rámci dvou etap. První přinese dvě nové biologické linky, objekt dezodorizace a zastřešení objektů produkujících zapáchající látky. Ve druhé etapě pak přibyde třetí biologická linka.

Ve všech případech ale dojde ke zvýšení kapacity čistíren, zvýšení kvality vyčištěných vod i možnosti napojení stávajících i nových objektů na kanalizaci, což pomůže s dalším rozvojem okolních oblastí Prahy.

„Jsem rád, že se nám tímto daří naplňovat koncepci Studie 2028 - Modré knihy pražského vodárenství a rozšiřujeme kapacity a zlepšujeme kvalitu ve vodohospodářské oblasti tak, abychom řádně pečovali o vodní blahobyt, ve kterém v Praze žijeme,“ uzavřel Michal Hroza.