Člen volební komise popsal, co „kamery” nevidí

11. 06. 202418:08
Člen volební komise popsal, co „kamery” nevidí
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Volební urna, ilustrační foto

ROZHOVOR: „Volební komise se zná navzájem a stejně je to s většinou voličů,“ popsal serveru PrahaIN.cz člen volební komise z malé vesnice. Redakce se zajímala o detaily, které veřejnost nezná, ale třeba také o popíjení alkoholu, o němž v minulosti informovala celá řada tuzemských médií.

Redakce hovořila s členem volební komise, který žije na vesnici s asi stovkou obyvatel, komise má tak čtyři členy. Politicky je zde podle něj aktivní především starší generace.

Důkladný výběr členů a velká poptávka o brigádu tady není. „Vzhledem k jisté apolitičnosti, která u nás mimo vesnickou hospůdku panuje, je zájem o účast v komisi minimální. Možná i proto se u nás její přibližná sestava za roky moc nezměnila. Starosta má už delší dobu vytipované lidi, kteří v minulosti o účast v komisi jevili zájem a měsíc před volbami je proto kontaktuje,“ popisuje člen komise, říkejme mu třeba Michal, situaci ve středočeské vesnici.

„Málokdy se stává, že by měl někdo čas každé volby. Osobně jsem se ke komisi dostal už v osmnácti. Tenkrát bylo nutné obsadit jedno volné místo. Vzhledem k tomu, že jsem v tu dobu začal projevovat zájem o dění v zemi a potřeboval přivýdělek, tak jsem využil příležitosti a starostu kontaktoval. Od té doby jsem pravidelným členem,“ přidává.

Volby, ilustrační foto. Zdroj: PrahaIN.cz

Byť Michal zmiňuje, že se zajímá o dění v zemi, pro většinu lidí je účast ve volební komisi atraktivní i kvůli možnosti výdělku, který je v konečném součtu lepší než u celé řady brigád. „Předsedovi okrskové volební komise přísluší za výkon funkce při volbách do Evropského parlamentu zvláštní odměna ve výši 2 200 korun, místopředsedovi a zapisovateli okrskové volební komise odměna ve výši 2 100 korun a ostatním členům okrskové volební komise odměna ve výši 1 800 korun,” potvrdil redakci mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Na vesnici rozhoduje hlavně starší generace

Letošní volební účast ve volbách do Evropského parlamentu činila přes 36 procent, více než před pěti lety. Podle Michala je účast závislá na druhu voleb. „V případě voleb do Poslanecké sněmovny je účast povětšinou nadpoloviční, u voleb do Evropského parlamentu či Senátu zeje volební místnost prázdnotou. Ovšem se stoupajícím zájmem Čechů o volby se zvyšuje účast i u nás,” říká.

„Nejčastěji chodí volit starší generace. Mladí se z vesnice často po ukončení studií stěhují do měst, kde si lépe najdou pracovní uplatnění. Výjimkou jsou snad jen absolventi zemědělských oborů. To pak vede k tomu, že u nás zůstávají především starousedlíci, kteří mají k venkovu o poznání přívětivější vztah,” dodává.

Michal zmiňuje, že má přátelé, kteří zasedali ve volební komisi ve větších městech, kde se prý množství práce i atmosféra zásadně liší. „V prvním případě jde o větší počet obyvatel volebního úseku, a z toho vyplývající množství hlasů. V tom druhém obecně o náladu panující na vesnici. S jedním obchodem, kulturním domem a hospodou je těžké někoho minout. To se pak ve volební místnosti odráží právě v podobě velmi příjemné atmosféry, kterou nám nejedno město musí závidět. Volební komise se zná navzájem a stejně je to s většinou voličů. Čas si tu krátíme drobnými řečmi o vesnici a různých zážitcích, případně vzájemnou ochutnávkou jídla,” popisuje.

Volby, ilustrační foto. Zdroj: PrahaIN.cz

Alkohol? Ne

„Lidi z větších měst tu musím zklamat, ale už ani na vesnici volební komise nepopíjí. Na první pohled musíme působit jako další společenská akce, kterou vesnice pořádá. Jen pravidla jsou tu o poznání přísnější,” vyvrací mýty.

I letos prý zažil scény jako vždy. „Ignorace faktu, že volba je za zákona anonymní. Vzhledem k tomu, že nám do volební místnosti často chodí známí, je občas nutné jim vysvětlit rozdíl mezi hospodou a volbami. Debatovat s nimi o našich dojmech z kandidujících stran jednoduše nesmíme,” krčí rameny.

Při volbách do Evropského parlamentu podle jeho slov naštěstí žádné velké drama nenastalo. „Naštěstí si jako většinou ulevili už pár dní dopředu v hospodě a k volbám dorazili v klidu,“ usmívá se a vzpomíná na minulou volbu prezidenta. „Spousta sousedů si ani ve volební místnosti nemohla nechat svého favorita pro sebe. Velká rozhodnutí vyvolávají velké emoce,“ zamyšleně uzavírá.