foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Staroměstské náměstí; ilustrační foto
Ve dnech 26. a 27. září 2022 se v hlavním městě koná konference Prague Summit of Cities. Pražské setkání představitelů měst, jež jsou sdruženy v Paktu svobodných měst, se koná v rámci českého předsednictví v Radě EU. První den summitu se globální síť měst rozšířila o šest členů včetně Kyjeva.
Pražský magistrát uvádí ve své tiskové zprávě, že mezi nové členy Paktu svobodných měst se připojily také evropské metropole Berlín, Riga, Vilnius, Brusel a Hamburk, jejichž primátoři přidali svůj podpis pod deklaraci o přistoupení k Paktu.
Primátor Kyjeva, bývalý světoznámý boxer Vitalij Kličko, na jednání uvedl, že Ukrajina usiluje o to, aby se stala plnohodnotnou součástí Evropy. „Připojení Kyjeva k Paktu svobodných měst, který naší zemi svou pomoc poskytuje, je další z kroků, jimiž se k tomuto cíli přibližujeme. Spolupráce je pro nás všechny v tuto chvíli nesmírně důležitá, a to nejen v otázce obrany Ukrajiny, ale i obrany demokratických hodnot a dalších evropských zemí,“ prohlásil Kličko.
První den jednání, která probíhají v pražském Centru Architektury a Městského Plánování (CAMP), se řešily otázky spojené s pomocí ukrajinským městům poničeným válkou s Ruskem. Zástupci jednotlivých měst diskutovali své zkušenosti a praktické příklady pomoci, například Praha poskytla dar ukrajinskému Charkovu v podobě dvaceti tramvají a městu Chmelnický poslala dva autobusy.
Pakt svobodných měst
První krok k vytvoření globální sítě propojené do Paktu svobodných měst, jenž na svém webu uvádí, že jeho cílem je „podporovat progresivní hodnoty a bojovat proti nacionalistickému populismu“, učinili v roce 2019 starostové hlavních měst Visegrádské čtyřky, za Prahu se připojil její primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
„Dnes se počet členských měst zvýšil na úctyhodných třicet tři, se kterými budeme spolupracovat nejen na zvyšování vlastní energetické soběstačnosti nebo zvládání dopadů klimatické krize, ale také při poválečné obnově Ukrajiny. Ta nebude spočívat pouze v opravě budov, ale také v podpoře vzdělávání a demokratických hodnot. Pomoc Ukrajině na úrovni měst ve výsledku přispěje i ke zvládaní uprchlické situace v našich metropolích,“ prohlásil Hřib.
Evropskou komisi zastupuje její místopředseda
Během druhého dne jednání se budou účastníci setkání věnovat přímým dialogům mezi primátory hlavních měst EU a Evropskou komisí. Předním tématem bude energetická soběstačnost, dále se plánuje diskuse na téma dostupné bydlení a ochrana klimatu.
V rámci přímého dialogu bude Evropskou komisi zastupovat její místopředseda Frans Timmermans, který se v Praze v pondělí 26. září již zúčastnil jiného mezinárodního setkání, a to Green Deal summitu věnovaného otázkám spojeným s ochranou klimatu.
Psali jsme
Pražský dopravní podnik se také chystá pomoci Ukrajině. V rámci těžké doby, kterou země prožívá, nabídl podporu formou darování několika…