foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Roatán, 9. února 2025
Americká geologická služba zaznamenala v sobotu v Karibském moři silné zemětřesení s magnitudou 7,6, následně vydala varování přes vlnou tsunami. K zemětřesení došlo například u Kajmanských ostrovů.
Naší redakci se v neděli odpoledne podařilo spojit postupně se třemi Čechy, kteří jsou právě na ostrově Roatán. Ten leží zhruba šedesát pět kilometrů od severního pobřeží Hondurasu. Silná česká komunita je zde pověstná. Ačkoli na karibském ostrově žije přibližně šedesát tisíc obyvatel, není prý místo, kde byste na naši mateřštinu nenarazili, shodli se všichni, s nimiž jsme hovořili. Mnoho parcel a půdy zde dokonce vlastní čeští občané.
Tématem však nebylo ustavičně zatažené nebe, osmadvacet stupňů ve stínu a vytrvalý déšť, jako právě zmíněné zemětřesení. Naše zdroje ho totiž prakticky nezaznamenaly. „Posílám vám aktuální informace z Roatánu, kde je silná česká komunita i řada turistů, je tady dokonce i Česká vesnice,“ svěřil se jeden z našich zdrojů. Nejprve písemně, později telefonicky.
„Dneska jsou všude ve zprávách informace o zemětřesení v Karibiku, které bylo silné. Je to tady ovšem naprosto v pořádku, chci ujistit všechny, kteří tady někoho mají a nezískali dosud třeba žádné informace. Pocítili jsme to jen tak, že se začala v bazénu fakt divně čeřit voda a udělaly se následně vlny, což je velmi netypické,“ popisuje náš zdroj, jde o cestovatelku z Prahy.
Její partner následně přidal, že si někteří mysleli, že se spustila nějaká silnější technologie čištění v bazénu. „Pro vaši představu, vypadalo to tak, jako kdyby skákaly děti do bazénu jeden za druhým, ale nikdo v bazénu nebyl. Trvalo to fakticky jenom pár minut, bylo to na první pohled hrozně zvláštní, s ničím takovým jsem se doposud nesetkal. Byli jsme jako zkoprnělí, takže jsme to nikdo z nás nenatočil. Žádné otřesy jsme necítili a moře bylo standardní,“ doplnil s tím, že jediným problémem jsou černé mraky a déšť.
Když jsme chtěli vědět, zdali se obyvatelům a turistům dostalo nějakého varování od úřadů, místních nebo českých, dozvěděli jsme se, že ne. „Ono se tu nic zásadního nekonalo, takže úřady ani neměly důvod, proč nás varovat. Žádné silné zemětřesení, žádná vlna tsunami,“ doplnily oba zdroje shodně.
Co se Roatánu týká, shodly se i v tom, že jde o specifické místo. „Na typickou dovolenou zapomeňte, jste daleko od konzumní společnosti. Je to ostrov, je to jiný život, jiné prostředí. Třeba poslední dobou, však jste viděl fotky. Je tu zataženo, dost prší i teď, kdy už by nemělo. Přesto je kolem osmadvaceti stupňů, v noci, co jsem koukal, nešly teploty pod šestadvacet. Na to si musí člověk zvyknout, ale ta příroda, moře, to vám všechno vynahradí,“ dodal muž, který zde žije dlouhodobě. Podle něho jsou také velké rozdíly mezi západem a východem ostrova. I to by prý bylo na delší povídání.
Kapitola sama pro sebe je pak podle něho Honduras, pod který Roatán oficiálně spadá. „Kdo zná historii jižní Ameriky, ví, proč je Honduras tak důležitý,“ pousmál se do telefonu s tím, že nám to někdy všechno odvypráví. „Jinak je tu krásně, ale třeba holky cestovatelky by zde mohly mít blbé pocity, měly by v určitých místech prostě strach,“ uzavřel.