Čtvrť na Nových Dvorech se začne stavět v roce 2027. Praha má studii

28. 09. 202208:24
Čtvrť na Nových Dvorech se začne stavět v roce 2027. Praha má studii
foto: Markéta Šálková, PrahaIn.cz/Novostavba, ilustrační foto

Pražský magistrát má hotovu územní studii, na jejímž základě vznikne na pražských Nových Dvorech nová čtvrť. Dokument určuje, co kde může vzniknout. Vyrůst zde mají bytové domy, kanceláře a vzniknou také místa pro rekreaci a sport.

Stavět by se mohlo začít v roce 2027. ČTK to dnes sdělil mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR) Marek Vácha. Součástí výstavby na Nových Dvorech rozkládajících se na Praze 4 a 12 je rovněž vybudování nové stejnojmenné stanice metra D.

„Díky tomu, že lokalita je v majetku hlavního města, bude mít především rezidenční charakter a pro její nové obyvatele vybudujeme veškerou potřebnou infrastrukturu. Po změně územního plánu bude možné na Nových Dvorech postavit až 2000 městských bytů. Výstavba celé čtvrti se uskuteční v etapách a zabere deset let,” uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09, letos kandiduje za STAN).

Na ploše o rozloze 49 hektarů vznikne čtvrť s 2400 byty pro až 5500 lidí. Podlahová plocha bude 350.000 metrů čtverečních a postavena bude rovněž základní škola, dvě mateřské školy, kulturní centrum, poliklinika, zařízení pro seniory, nízkoprahové centrum, pošta, vzniknou obchody a služby a prostor pro sport a rekreační plochy. Výstavba by měla trvat asi sedm let a skončit v roce 2034.

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil letos v druhé polovině dubna stavbu úseku metra z Pankráce na Olbrachtovu ulici, na který naváže úsek právě na Nové Dvory, kde bude nová stanice. Na Nové Dvory mají v budoucnu jezdit rovněž tramvaje. DPP nyní prodlužuje trať z Modřan na Libuš, na kterou by měla v budoucnu navázat trať až na Nové Dvory.