foto: MČ Praha 4/Instalace retenční nádrže
Radnice čtvrté městské části se snaží dlouhodobým problémům se suchem čelit budováním podzemních retenčních nádrží. Jejich úkolem je zadržet vodu ve srážkových obdobích, aby pak mohla být během sucha využita pro zalévání zeleně.
Kromě podzemních retenčních nádrží podporuje radnice čtvrté části také programy akumulace a využití srážkových vod. Obyvatelům nabízí pomoc při zadržování dešťové vody a chystá i další projekty v oblasti hospodaření s vodou. Vyplývá to z informací na webu.
Retenční nádrže mohou vodu, která se v nich nashromáždí v období bohatém na srážky, poskytnou v suchých měsících na zalévání zeleně. Prostřednictvím vsakovací galerie mohou navíc posilovat zásoby podzemní vody.
Nádržemi disponuje už šest základních škol
„Dosud jsme retenční nádrže nainstalovali na základních školách Jílovská, Jižní, Jitřní, Na Planině a Filosofská. Letos v září je doplnila retenční nádrž s velkorysou podzemní vsakovací galerií v Základní škole Školní,“ informoval o projektu Tomáš Hrdinka (ANO), radní pro životní prostředí.
Základní škola Jílovská navíc disponuje systémem automatických závlah. Ten umožňuje efektivní zalévání v nočních a brzkých ranních hodinách, kdy je nejmenší výpar. Usnadňuje také práci zaměstnancům školy, kteří se mohou věnovat jiným činnostem. Podobný systém postřiku zeleně je nainstalován i v šesti největších parcích na území Prahy 4.
„Projekt instalace retenčních nádrží do vybraných škol vznikl již za mého předchůdce Ondřeje Růžičky a já jsem s jeho pokračováním ani na okamžik neváhal. Jako hydrolog-vodohospodář si uvědomuji význam těchto decentralizovaných opatření na podporu zachytávání a využití srážkových vod, a to nejen v období měnícího se klimatu, nýbrž principiálně. Voda z městské krajiny většinou zrychleně odtéká, aniž by často byla jakkoliv ekologicky a smysluplně využita,“ doplnil radní Hrdinka.
Radnice přispěla i soukromníkům
Radnice pomohla i samotným obyvatelům. V letech 2019 a 2020 nabídla dotační program na podporu schraňování dešťové vody a jejího následného využívání přímo u soukromých nemovitostí. Na nákup retenční nádoby tenkrát ve třech vlnách přispívala celých 80 procent pořizovací ceny.
„Účelem dotace bylo pořízení retenční nádoby na podporu akumulace a využití srážkových vod. Výše dotace byla 80 procent pořizovací ceny retenční nádoby s maximální dotací 10 000 korun. Důležité pro mě bylo, že jsme lidem umožnili vybrat si tvar, velikost a design nádrží podle jejich představ,“ upřesnil Tomáš Hrdinka.
Městská část je připravena program v případě zájmu ze strany obyvatel v dalších letech obnovit. Současná poptávka ale byla uspokojena. Celkem se městská část podílela na nákupu 83 retenčních nádrží. Dotace využili jak soukromí občané, tak i firmy.
Psali jsme
VÍME PRVNÍ Rada hlavního města v reakci na výjimečně vážnou situaci na jednotném evropském trhu s elektrickou energií a plynem, která je…
Jezírko v parku Jezerka už nebude vysychat
Pro příští rok je navíc v plánu komplexní revitalizace jezírka v parku Jezerka. Změny by se měly dotknout také občasného potůčku nad ním. Jezírko by díky novému řešení svodu srážkové vody nemělo v letních měsících vysychat.
„Nechali jsme proto kamerami prověřit systém odvodu srážkové vody ze střech divadla. Voda už nebude bez užitku odváděna do kanalizace, ale bude přes tlumicí podzemní retenční nádrž svedena přímo do jezírka. Každá bouřka či vydatnější déšť tak zajistí, že jezírko bude celoročně funkční a nebude ani přes léto vysychat,“ uzavřel radní Hrdinka.