foto: Redakce PrahaIN.cz/Louka, ilustrační obrázek
Již třetím rokem pokračuje na Praze 4 úspěšný projekt vysévání květnatých luk na vybraných plochách komunikační zeleně. Letos už bude takových míst celkem 15 a louky tak obsadí téměř 4500 metrů čtverečních.
První květnatá louka se na území Prahy 4 objevila už v roce 2020. Vyseta byla do středového pásu ulice Novodvorská a to od OC Plaza až po ulici Vavřenova. V následujícím roce přibylo dle informací z tiskové zprávy pět lokalit, loni čtyři a letos dalších pět.
Celkem se tak pro letošek číslo vyšplhalo na 15 ploch. Projekt vyšel radnici na 750 tisíc korun. „Praha 4 se tak řadí k předním městům v celém Česku a je v tomto ohledu jednoznačným pražským lídrem,“ rekapituloval dosavadní průběh radní Prahy 4 pro životní prostředí a iniciátor projektu Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Celkem 15 květnatých ploch
Zcela nové květnaté louky budou vysety v ulicích Milevská, Hvězdova, U Křížku, Bělčická, v parku Antonína Engela před Podolskou vodárnou a u nájezdu z Modřanské na Barrandovský most. Doplní ty stávající v ulicích Novodvorská, 5. května, Antala Staška, Jeremenkova, Modřanská, Vídeňská, Michelská, Hlavní a Pujmanové. Loňskou květnatou louku v ulici Kloboučnická nahradí kvůli náhradní výsadbě v této lokalitě plocha v nedaleké ulici U Křížku.
Dle informací z platformy PinCity předcházelo výsevu složité jednání o výpůjčce vhodných pozemků od Technické správy komunikací (TSK). Motivem přitom nebylo pouze pozvednout estetiku prostředí, ale i druhovou rozmanitost hmyzu, zejména motýlů a čmeláků.
„Rozkvetlé louky plní kromě estetické funkce i důležitou funkci zdroje potravy pro včely a další hmyz, a to zejména uprostřed a na konci léta, kdy je květové potravy už pomálu,“ upozornil Tomáš Hrdinka.
Psali jsme
Oblast na pomezí městských částí Praha 4, 10, 11 a 15 nazývaná Trojmezí, je významnou přírodní rekreační lokalitou. Dodnes však nenaplňuje svůj…
Speciální směs kvete 3 měsíce vkuse
Louky nakvétají typicky od července do září a kvetou tak více než 3 měsíce v kuse. Může za to speciálně vybraná směs velkokvětých letniček, které mění v průběhu kvetení barvy.
„K výsevu používáme primárně tzv. strakonickou směs, namíchanou z 15 druhů letniček, která se v průběhu léta a podzimu barevně proměňuje. Toho je dosaženo výběrem rostlin, jejichž doba a délka květu nejsou stejnorodé. Jsou v ní zastoupeny především chrpy, len velkokvětý, sluncovky, krásenky, lokanka, měsíček lékařský a mnoho dalších. Květnaté louky jsou domovem a útočištěm hmyzu. Ten zde najde nejen zdroj potravy, ale i bezpečí,“ dodal radní Hrdinka.
Čtyřka chce hektar luk
Podle jeho slov hodlá městská část s dalším rozšiřováním pokračovat i příští rok. Cílem je obsadit květnatými loukami více než hektar jinak nevyužitelných pozemků. Radnice zároveň přijímá i tipy na další vhodné lokality.
„Louky zakládáme přirozeně nejen pro hmyz, ale především pro lidi, občany, aby se pohledem na ně potěšili, proto ta pestrost. Pořád jde o uměle vysazenou louku, tak si to lze v tomto ohledu dovolit, stále jde o letničky vhodné do našich zeměpisných šířek. Nicméně třeba na Spořilově variabilně nastaveným sekáním bylo dosaženo květnaté louky přírodní, přímo před pomníkem, ale není to moc vidět. Proto ta byť trochu umělá pestrost,“ upřesnila radnice.
Louky plné květin se objevují například i na území Prahy 2. Ta jimi loni ozdobila asi 5 tisíc metrů čtverečních. Například v Havlíčkových a Lumírových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí a nebo nad Bělehradskou ulicí.