Čtyřka zná vítězné projekty participativního rozpočtu

24. 05. 202414:40
Čtyřka zná vítězné projekty participativního rozpočtu
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 4

Rada městské části Praha 4 schválila čtyři vítězné projekty, které se na základě hlasování veřejnosti dočkají realizace z financí určených pro participativní rozpočet. Celkem 3,5 milionu korun poslouží k úpravě prostoru před ZŠ Horáčkova, opravě chodníků v Bernolákově ulici a u zastávky Spořilov a úpravě stezek na sídlišti Novodvorská.

Účelem participativního rozpočtu je zapojit občany do zkvalitňování veřejného prostoru. Sami tak mohou navrhnout, co by se mohlo za určené finance změnit. Radnice Prahy 4 letos vyčlenila celkem tři a půl milionu korun v rámci dvou oblastí: regenerace a kultivace veřejného prostoru a opravy chodníků a komunikací. Informace přinesl web Čtyřky.

„Cílem projektu je zapojit veřejnost do rozhodování o přidělování finančních prostředků na akce investičního i neinvestičního charakteru, a vzbudit tím zájem o zkvalitňování veřejného prostoru,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS).

Realizovat se budou nakonec 4 projekty

Jde už o třetí podobnou spolupráci veřejnosti s radnicí. Letošní novinkou byla nejen vyšší určená finanční částka, ale i zahrnutí již existujících podnětů. O nejoblíbenějších projektech měla veřejnost možnost hlasovat do 3. května.

Radnice nově zveřejnila letošní výsledky. K realizaci nakonec postoupily čtyři projekty, které získaly nejvíce hlasů. Jak uvádí web Prahy 4, vybrané podněty schválila Rada na svém zasedání 22. května. K úspěšnému převedení nápadů do reality tak už nic nepřekáží.

Prostor před ZŠ Horáčkova zvítězil na plné čáře

V kategorii Regenerace a kultivace veřejného prostoru zabodoval projekt pod číslem 24. Celkem 659 hlasů si zasloužil podnět na úpravu veřejného prostoru před ZŠ Horáčkova. Vyhrál s velkým bodovým náskokem za druhým nápadem na rekultivaci městské zeleně okolo památníku Jazzové sekce, pro který hlasovalo 222 lidí a který se k realizaci nedostal. Výsledky hlasování přináší web Prahy 4.

Cílem vítězného projektu je proměnit prostor před školou, kde děti tráví hodně času. Místo by mělo být příjemné a inspirativní a nabídnout více než jen asfaltovou plochu. Zároveň by úprava prostoru měla být součástí plánované revitalizace pěší zóny v okolí ulice Pujmanové.

V druhé kategorii byly hlasy vyrovnanější

Z návrhů spadajících do kategorie oprav chodníků a komunikací budou realizovány nápady hned 3. Soutěž byla co do počtu hlasů mnohem vyrovnanější, vítěz je přesto jasný. Celkem 252 hlasů získal nápad číslo 4 na opravu chodníku, odstranění klepadel a vybudování propojovací spojnice chodníku v ulici Bernolákova. Druhou příčku s celkovým počtem 145 hlasů obsadil návrh číslo 10 týkající se chodníčku k tramvajové zastávce Spořilov. Trojici uzavírá nápad číslo 19 na opravu stezek pro pěší na Sídlišti Novodvorská s rovnou stovkou hlasů. Celkové pořadí je k dispozici na webu Čtyřky.

Vítězný nápad počítá s odstraněním klepadel na koberce v Bernolákově ulici. Jsou nepoužívaná a brání průchodu. Na prostor navíc navazuje vyšlapaná cesta, která je naopak využívána hojně, protože navazuje na chodník. Ta by se měla proměnit v opravdový chodník. Problém představuje také rozpadlý chodník k místnímu kadeřnictví, který by se měl dočkat opravy.

Druhý z odhlasovaných projektů požaduje proměnit chodníček a napojení k tramvajové zastávce Spořilov. Ten vede částečně přes nezpevněnou plochu a způsobuje pošlapávání trávy a roznášení bahna v případě deště. Poslední nápad veřejnosti se zasazuje o opravu dlážděných stezek pro pěší na Sídlišti Novodvorská. Jejich současný stav je zanedbaný a pro běžnou chůzi místy až nebezpečný.

Do participativního rozpočtu se pustilo mnoho městských částí

Participativní rozpočet si pro své obyvatele v letošním roce připravilo velké množství pražských radnic. Historicky poprvé se zapojila například Praha 1, její radní pro nápady veřejnosti vyčlenili dokonce 4,5 milionu korun. Peníze vyčlenily také radnice Prahy 10, 12, 18 nebo 21.

Tradičně velkou účast zaznamenal participativní rozpočet na Praze 6, který už své vítěze také zná. Jak jsme informovali ZDE, realizace se díky němu dočká dokonce 16 projektů za celkem 3.620.000 korun.