Čtyřka zvelebuje veřejný prostor

22. 10. 202308:52
Čtyřka zvelebuje veřejný prostor
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Úřad Prahy 4, A. Staška

Městská část Praha 4 se pustila do četných stavebních úprav. Změn se dočkala ulice Jitřní, okolí prodejny Penny v Braníku, ulice Dobřejovická i Jílovská. Kromě hezčího veřejného prostoru přibyla nová parkovací místa i bezpečnější chodníky.

Do finále se dle informací z webu Prahy 4 přiblížila rekonstrukce ulice Jitřní. Jde o jednu z největších lokálních dopravních investic, která má přinést nová parkovací místa i větší bezpečnost pro děti, které navštěvují místní školu.

„Naším hlavním cílem bylo zvýšení bezpečnosti školáků, kteří se tu denně pohybují. V ulici tak vznikl dlouhý zvýšený zpomalovací práh, přibylo také nové K+R parkoviště, které umožní rychlé vysazení dětí u školy,“ uvedl radní pro dopravu Jaroslav Míth (ODS).

Příští rok navíc na započatou rekonstrukci navážou stavební úpravy na křižovatce ulic Jitřní, V Hodkovičkách a Nad Údolím. Také zde přibydou bezpečnostní prvky v podobě přechodů a nová parkovací místa.

Konec posedávání na zídce u branického Penny

Dokončena byla také první fáze revitalizace v okolí prodejny Penny v Braníku. Jak informuje web městské části, neutěšený prostor se dočkal nového obložení zdi a zábradlí. Tak bude zabráněno nežádoucím osobám na zdi posedávat. Původní nevzhlednou betonovou lavičku pak nahradily dvě menší sedačky, které doplnily také dva nové koše.

„Na jaře se malý kus zeleně s rohovým kamenem, na kterém stál původní koš, ještě promění v květnatou minilouku, a zároveň by měla být zrevitalizována plocha malého parku pod schody, včetně výměny a redukce již dožilých laviček,“ doplnil radní pro životní prostředí a Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO).

Nový chodník bez nebezpečných zlomů

Obyvatelé Dobřejovické ulice na Lhotce se mohou radovat z nového chodníku. Původní povrch byl dle webu rozlámaný a plný nebezpečných zlomů, které komplikovaly chůzi i jízdu s kočárkem nebo na invalidním vozíku.

„Stav těchto chodníků už byl opravdu nevyhovující, navíc se blíží zima a hrozilo, že si tady někdo ublíží, takže je skvělé, že se nám podařilo opravu stihnout,“ uvedl Jaroslav Míth.

Zlomy na cestě byly v rámci kompletní rekonstrukce vyrovnány. Nové hladké asfaltové povrchy pak doplnily viditelné obrubníky. Takto revitalizovaný chodník bude snazší na údržbu a občané si ho tak budou moci užít i v zimě.

Nová parkovací místa v Jílovské

Nová parkovací místa pak na Praze 4 nabídne probíhající rekonstrukce ulice Jílovská. Celkem tu podle informací z webových stránek přibude 29 nových míst z nichž dvě budou vyhrazena invalidům.

„Kritický nedostatek míst se nám zde daří řešit moderním parkovacím stáním, které je navíc urbanisticky rozděleno do několika bloků oddělených vždy travnatým pruhem, takže nepůjde o prostou betonovou plochu,“ uvedl radní Míth.

Parkovat bude možné podél plotu Základní školy Jílovská. Parkoviště bude vybaveno dostatečně velkou betonovou dlažbou s většími mezerami tak, aby se do nich mohla vsakovat voda. Mezerami bude navíc prorůstat odolná tráva.