foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Matějská pouť, ilustrační foto
VIDEO: V pražských Holešovicích vrcholí již 428. ročník Matějské pouti. Ani té se trend zvyšování cen v důsledku inflace nevyhnul. Kolik si letos připlatíme a na kolik vyjde jedna návštěva? Zjišťovali jsme.
Na zvyšování cen upozorňoval organizátor pouti Václav Kočka starší ještě před jejím samotným začátkem. V rozhovoru pro PrahaIN.cz tehdy uvedl: „O kolik se přesně zdraží atrakce, to vám neřeknu. Každý je totiž majitelem své, takže si ceny diriguje sám.“ Proto jsme se na místo sami vypravili a ceny zmapovali.
Na Výstavišti je letos více než 100 různých atrakcí, na kterých se zabaví jak mladší návštěvníci, tak i milovníci adrenalinu. Nechybí tradiční nabídka sladkých a slaných pochutin nebo tradiční střelnice. Letos se navíc pouťové veselí nachází částečně i v horní části Výstaviště, hned vedle právě opravovaného Průmyslového paláce.
Nejmenší se svezou za 70 korun
Ceny atrakcí pro nejmenší se pohybují kolem 70 korun. Na tolik vyjde například 3minutová jízda na dětském vláčku nebo stejně dlouho trvající jízda na podlahovém kolotoči. O deset korun více pak stojí například 5 minut na trampolíně nebo 6 minut na dětské skluzavce.
Na 80 korun vyjde také velký řetízák. Jízda na létající labuti stojí 80 korun. Vstup zdarma mají s doprovodem děti do 2 let. V případě starších ratolestí je ale třeba zaplatit i za ty.
Trocha adrenalinu za stovku, AirBorne za dvě
Zhruba na sto korun vyjdou o něco adrenalinovější atrakce, jako Extreme, Chobotnice nebo Techno. Na stovku vyjde i 5 broků na střelnici. O něco dražší jsou pak bourací autíčka, kde jedna jízda stojí 120 korun. Svézt se ale mohou až dvě osoby. Jízda na ruském kole pro jednu osobu vyjde na 150 korun.
Nejdražší jsou pak samozřejmě nejmodernější atrakce z Holandska, na které Václav Kočka starší návštěvníky pravidelně zve již několik let. Pro jednu jízdu na AirBorne je třeba si připravit 200 korun. O dvacku méně pak na atrakci Aeronaut a Base Jumper XXL stojí 150.
Cukrová vata od 50 korun
Co se týče tradičního pouťového občerstvení, perníkové srdce vyjde na 100 korun. Ostatní sladkosti, jako například turecký med nebo žužu, se pohybují v ceně kolem 70 korun. Cukrová vata na špejli stojí 50 - 80 korun v závislosti na velikosti. V kyblíku pak podle velikosti od 120 do 250 korun.
V případě slaných jídel a nápojů je třeba si dát pozor. Jejich cena se totiž v různých stáncích liší. Například za klasický langoš chtějí někde 100 korun, jinde ale i 120. Cena párku v rohlíku se pak pohybuje okolo 40 korun, hranolky vyjdou asi na 70 a klobása na 120. Půl litru točené malinovky stojí 40 korun a pivo šedesát.
Psali jsme
Letošní 428. ročník Matějské pouti doprovází nejen ošklivé počasí, ale i nečekané protesty ochránců zvířat. Ti o víkendu upozorňovali návštěvníky…
Je třeba počítat i se vstupným
Jedno odpoledne na Matějské pouti se tedy rozhodně prodraží, zvláště vyrazí-li celá rodina. Při návštěvě o víkendu nebo svátku je navíc třeba připočítat ještě vstupné, které činí 30 korun na osobu. Osvobozené jsou pouze děti do 120 centimetrů a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P.
Letošní ročník doprovází nepříliš ideální počasí, které má za následek menší návštěvnost. Podobně tomu bylo i při naší návštěvě. Některé atrakce byly bohužel kvůli nedostatku zájemců nefunkční, jiné ale naopak lákaly na jízdu v jakémkoli počtu: „Je jedno kolik lidí přijde, my jedeme,“ znělo od jedné z nich. Výhodou byla absence front a velkých procesí.
Na závěr připomínáme, že Matějská pouť bude na pražském Výstavišti do 10. dubna každý den, kromě pondělí. Od úterý do pátku má otevřeno od 13 do 21 hodin, o víkendech a svátcích od 10 do 22 hodin.