Další hřiště na Šestce získají zastínění

19. 04. 202411:09
Další hřiště na Šestce získají zastínění
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Dětské hřiště, ilustrační obrázek

Městská část Praha 6 pokračuje v instalaci stínících plachet na dětských hřištích. Chce tak zpříjemnit dětem i rodičům pobyt venku a ubránit nejmenší návštěvníky před nepříznivými dopady přímého slunečního svitu na jejich organismus.

Stínící plachty už na dětských hřištích v Praze nejsou nic výjimečného. S umělým zastiňováním začaly postupně jednotlivé radnice už v předcovidových letech v reakci na stížnosti některých návštěvníků. Rodiče i jejich potomci se tak dočkali kýženého stínu na místech, kde nemohl být vytvořen přirozeně.

Praha 6 se ale do trendu zastiňování dětských hřišť zapojila až v roce 2021. Do té doby uváděla, že hřiště na jejím území jsou dostatečně přirozeně zastíněna stromy, takže umělé plachty nepotřebují. Jako první se pak rozhodla pro zastínění frekventovaného hřiště na Puškinově náměstí. Nainstalovaná plachta o rozměru 8 krát 10 metrů měla zjistit, zda je nástroj efektivní.

Zkouška se vyplatila, plachty přibývají

O novince tehdy radnice informovala na Facebooku. Setkala se však s protichůdnými reakcemi. Někteří plachtu vítali, jiní se obávali větru nebo deště. Zkouška se ale nakonec vyplatila. Důkazem je dalších 6 hřišť na území Prahy 6, které se do loňského roku dočkaly podobného zastínění.

Letos přibydou další tři. Jak na Facebooku informoval radní pro životní prostředí a klima Prahy 6 Petr Palacký (Zelení), plachet vytvářejících stín se dočká hřiště Soborská na Hanspaulce, které vloni kvůli nákaze přišlo o vzrostlé jasany, hřiště Krocínova-Vostrovská, kde jsou stromy zatím příliš malé a park Maxe van der Stoela, který dětem nabízí oblíbené herní vodní prvky, nad kterými stín ale dlouhodobě chybí.

Místní mají radost

Zastínění posledního jmenovaného prostoru udělalo místním asi největší radost. „Super! Tleskám hlavně za park Maxe van der Stoela, tam bývá to vedro v létě opravdu šílené a děti zahnat od vody do stínu skoro nemožné. Ještě pítko by se tam hodilo,“ objevilo se v komentářích.

Instalace stínících plachet na tři hřiště vyjde radnici na 200 tisíc korun. Hotovo by mělo být do konce května.

Pokračuje také výsadba stromů

„O stín na hřištích se dlouhodobě snažíme i druhou cestou. Vlna výsadeb nových stromů v blízkosti hřišť proběhla na podzim a tam, kde to je technicky možné, budeme nové stromy na hřištích a v jejich blízkosti vysazovat i nadále,“ uzavřel svůj příspěvek Petr Palacký.

Kromě Puškinova náměstí nabízí v předchozích letech nainstalované umělé zastínění také hřiště Albánsko-Čínská, Kolátorova-Junácká, Vlastina-Ciolkovského, K Červenému vrchu, Tobrucká a Hadovka.

Malé děti jsou na slunce citlivé

Právě malé děti jsou na sluneční paprsky a pobyt na slunci nejvíce citlivé. Jak na svém webu informuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, citlivost na sluneční paprsky se snižuje s přibývajícím věkem. Mladá kůže je totiž mnohem tenčí a neobsahuje tolik pigmentu melaninu.

Děti do jednoho roku by se proto neměly opalovat vůbec. Děti do dvou let je pak potřeba chránit oděvem a vyvarovat se polednímu slunci. Nefunguje u nich totiž přirozená ochrana proti ultrafialovému záření. Ta se vytváří až do patnáctého roku.

Pokožka dítěte by navíc měla být vždy ošetřena ochrannými prostředky, tedy opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, minimálně SPF 20, lepší je ale SPF 40.