foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 5
Již sedmý ročník participativního projektu Zlepšuj Pětku ve veřejném prostoru vyhlásila v dubnu pátá městská část. Až do konce června přijímá návrhy obyvatel na vylepšení veřejných prostranství. Novinkou jsou projekty realizované na základních školách.
Radnice Pětky letos vyčlenila dle informací z tiskové zprávy celkem 2 miliony korun. Maximální cena jednoho projektu však nesmí přesahovat částku 500 tisíc korun. Zájemci mohou své přihlášky podávat do 30. června na webu zlepsujpetku.cz.
„Naším cílem je realizovat projekty rychleji, než jak se tomu dělo v předchozích letech. Proto jsme pro tento ročník stanovili nižší finanční hranici pro navrhované projekty,“ uvedl radní pro veřejný prostor Milan Vrkoč (SEN21).
Veřejné hlasování proběhne na podzim
O tom, jestli je přihlášené projekty možné prakticky realizovat, budou v letních měsících rozhodovat jednotlivé odbory městské části. Následovat by měl dialog s navrhovateli o případných úpravách návrhů. Na podzim pak proběhne veřejné hlasování o vítězi, do kterého se budou moci zapojit všichni obyvatelé Pětky.
„Více péče chceme věnovat komunikaci s navrhovateli už ve fázi tvorby projektů tak, aby se následně mohly samotné návrhy rychleji uskutečnit,“ vysvětlil radní pro oblast participace Filip Karel (Piráti).
Psali jsme
O příspěvek 800 korun na pobytové a příměstské tábory mohou žádat rodiče dětí z Prahy 5 a 6. Právě tyto městské části se totiž stejně jako…
Novinkou je speciální program pro žáky základních škol
Novinkou letošního ročníku je možnost přihlásit projekty k realizaci na jedenácti základních školách spravovaných pátou městskou částí. Sami žáci je mohou navrhovat v rámci samostatné participace s názvem Pébéčko. Každá škola pak na jejich realizaci dostane až 50 tisíc korun.
Úkolem žáků bude připravit přesný popis svého nápadu. Dále budou muset získat podporu pro svůj projekt mezi spolužáky, protože právě ti rozhodnou, který z projektů se bude na jejich škole realizovat.
„Žáci se naučí kriticky přemýšlet nad svým okolím, dostanou příležitost přispět k rozvoji školy, procvičí si komunikační dovednosti a naučí se hospodařit s penězi,“ přiblížil radní pro školství Alena Janďourková (Praha 5 sobě).
K realizaci už bylo vybráno přes 50 projektů
Od zahájení projektu v roce 2017 už občané Prahy 5 formou veřejného hlasování vybrali na 50 projektů z mnoha navržených. Zejména se jednalo o projekty vylepšující veřejný prostor, například v rámci budování nových herních prvků pro děti nebo parkových prvků.
„Nedořešeným problémem zůstává značné množství neuskutečněných projektů z minulých let. Bohužel u řady z nich zbývá vyřešit i poměrně zásadní překážky, proto lze očekávat, že ještě nějakou dobu potrvá, než se skutečně všechny odhlasované návrhy dokončí. Finanční prostředky jsou zajištěny a alokovány ve speciálním Fondu participativního rozpočtu,“ uzavřel Filip Karel.