foto: Městská část Praha 7/Bezbariérový výtah ve stanici metra Nádraží Holešovice.
Pražské metro má na třech trasách dohromady celkem 61 stanic. Od čtvrtka je jich už 46 zcela bezbariérových. Přibyla stanice Nádraží Holešovice.
Výstavba výtahu ve stanici Nádraží Holešovice přišla na 19 milionů korun. Úpravy trvaly půl roku. Výtahem se handicepovaní spoluobčané, ale i rodiče s dětskými kočárky, dostanou z nástupiště metra do severního vestibulu. Ten je propojen s ulicí a také s odbavovací halou vlakového nádraží. O slavnostním otevření informovala na svém webu městská část Praha 7.
Každý, kdo stanici metra Nádraží Holešovice zná, tak ví, že zde už třicet let fungovala zdvihací plošina. Ta ale měla řadu nedostatků. Nebyla dostatečně velká, jezdila pomalu a celou dobu při transportu bylo nutné držet ovládací tlačítko. Jízda z nástupiště metra do vestibulu trvala více než 30 sekund.
Během rekonstrukce byla rozšířena a zvětšena výtahová šachta. Půdorys kabiny se téměř dvakrát zvětšil, do výtahu se nyní vejde až třináct lidí a doba přesunu se zkrátila zhruba na 5 sekund.
Při slavnostním otevření nového bezbariérového přístupu ve stanici Nádraží Holešovice Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora pro dopravu, uvedl: „Doufám, že dnes zprovozněný výtah bude lidem skvěle sloužit a řadě z nich zkrátí a zpříjemní cestu.“ Náměstek také připomněl, že podobné stavby mohou z Prahy udělat světovou jedničku. Narážel tím na mezinárodní průzkum světových metropolí ohledně hromadné dopravy.
Druhá nejlepší hromadná doprava na světě
Právě ta pražská byla označena za druhou nejlepší na světě. Spokojeno s ní bylo 96 procent dotázaných respondentů. Lepší hodnocení má pouze berlínská městská hromadná doprava.
Další, kdo ocenil bezbariérový přístup na stanici, byl starosta sedmé městské části Jan Čižinský (Praha sobě): „Mám radost, že obě stanice na území naší městské části jsou nyní plně bezbariérové.“ Tou druhou stanicí, která se nachází na území Sedmičky, je stanice Vltavská.
Na úpravu čekají už další stanice
Stoprocentní bezbariérovost považuje za velkou výzvu i předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Praha (DPP) Petr Witowski: „Před dvěma měsíci jsme od Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky získali cenu Mosty 2022 za pokrok v bezbariérovém zpřístupňování pražské MHD. Je to velký závazek do dalšího období,“ řekl při slavnostním otevřením.
Zároveň ředitel DPP naznačil další úkoly v odstraňování bezbariérovosti. Podle jeho slov po stanici Jiřího z Poděbrad přijde na řadu úprava stanice Florenc a pak bude následovat bezbariérové zpřístupnění jedné z největších atrakcí Prahy, petřínské lanovky.
Psali jsme
V pražské MHD bude přes letní prázdniny od 1. července několik omezení, důvodem jsou opravy tramvajových tratí, výměny kolejí nebo rekonstrukce…
V současné době se celkově rekonstruuje stanice Jiřího z Poděbrad na zelené lince A. Na jaře příštího roku se stane celkem 47. bezbariérovou stanicí pražského metra.
Kromě zmiňovaných stanic Jiřího z Poděbrad a Florenc, kde však dojde pouze k úpravám bezbariérovosti, dojde ke zlepšení ještě na zelené lince A, konkrétně stanice Hradčanská, Malostranská, Staroměstská, Náměstí Míru, Flora a Želivského. Na žluté lince B nemají bezbariérový přístup stanice Českomoravská, Invalidovna, Křižíkova, Náměstí Republiky, Radlická a Jinonice. Na červené lince C zbývá upravit jen dvě stanice – Pražského povstání a Kačerov.