foto: Redakce PrahaIN.cz/Již klasický nepořádek ve Vršovicích. Den před Štědrým dne 2022
Město Plzeň vydalo vyhlášku, podle které bude pokutován nepořádek kolem kontejnerů u bytových domů. Součástí přijatého nařízení je tabulka, která stanovuje, kolik odpadových nádob by mělo být před daným domem a jak často by se měly vyvážet. Například u budovy s padesáti byty by měl být kontejner na 660 litrů vyvážený dvakrát týdně. Jde prý hlavně o to, aby před domem stála zavřená nádoba, ze které nic nepřepadává.
Hlavní město takovou vyhlášku postihující nepořádek kolem kontejnerů má už skoro deset let. Přesto se neustále řeší, hlavně na sídlištích, nejen přetékající kontejnery, ale také spousta různého materiálu povalujícího se kolem nich.
„V rámci vyhlášky v Praze je za nepořádek kolem černých popelnic odpovědný majitel objektu, ke kterému jsou popelnice přiděleny. Ten má také povinnost si nasmlouvat u svozové společnosti dostatečný objem a četnost tak, aby při svozu byl všechen odpad uvnitř nádob a víko bylo zcela uzavřeno,“ řekl redakci PrahaIN.cz Zdeněk Pajk z Pražských služeb.
Z toho tedy vyplývá, že pokud je odpad mimo, tak se jedná o nesplnění výše uvedeného, nebo bohužel někdo cizí kolemjdoucí odpad odložil k nádobám. Tedy často SVJ situaci řeší klecemi na popelnice, které zamyká. U našeho domu tak máme klid a odpad mimo nádoby nikde neleží.
„Prosadit však pokutovaní, to bude, myslím, politicky složité, protože takové opatření jde proti pohodlí voličů. Druhý rozměr tomu pak dává fakt, že by bylo dle mého soudu třeba vytvořit nové kapacity na tuto činnost, není jasné, komu by taková pravomoc byla delegována,“ řekla nám Lucie Kubesa (ODS), předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.
Problémy s kontejnery se ovšem prakticky netýkají centra města, jak nám potvrdil místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS a TOP 09), který má odpady v gesci. „My to v centru máme jinak. Jelikož jsme právě v centru, tak jsme roky pracovali na tom, aby byly popelnice na směsný odpad přímo v domech, což se z 99 procent povedlo. Na ulici nám tak černé skládky nevznikají. Bývají u separovaného odpadu. Vím jen o dvou případech v Mánesově ulici, kde jsou popelnice venku, a je tam problém. Je to ovšem tím, že tam odkládají odpady lidé z okolí. S těmi domy vedeme několik správních řízení, a donutíme je dát popelnice do vnitřku domu,“ přiblížil.
V Praze 9 má životní prostředí na starosti Jan Poupě (SPOLEČNĚ pro DEVÍTKU). Problémy s komunálním odpadem připouští, především z toho důvodu, že obyvatelé vyžadují odstraňování případného nepořádku po městské části. „Odpad, komunální i separovaný, má na starosti v celém hlavním městě magistrát. Určitě bych přivítal, pokud by se situace okolo některých kontejnerů s komunálním odpadem zlepšila. Což by vlastně sekundárně znamenalo úspory pro městskou část za úklid odpadků,“ vysvětlil naší redakci.
K pokutám je skeptický radní Praha 1 Vojtěch Ryvola (Naše PRAHA 1). Ten do tématu vnáší velmi zajímavý námět k řešení jak černých skládek, tak čistoty veřejného prostoru. „V některých zemích přijde výzva a je definovaný čas na úklid. Poté vyjíždí městská firma a uklízí na náklady majitele. Je to férovější, neboť výše pokuty je na dobré vůli úředníka, a zakládá korupční prostředí. To samé je třeba i s čistotou fasády ve městech. Daně z nemovitosti přepočítávají koeficientem čistoty fasády,“ vysvětlil.
Zcela jiná situace je na sídlištích. Nádoby na směsný odpad jsou dostupné téměř všem. Paradoxně je to taky špatně. Za černé nádoby totiž platí objednatel, nejčastěji vlastník domu. Ten také odpovídá za pořádek a čistotu kolem nich. Není tak prací svozových společností, aby se o pořádek staraly. Dokonce není ani jejich povinností odvážet odpad, který se válí poblíž nádob. A jak z toho tedy na sídlištích ven? U některých novostaveb mají popelnici na svém pozemku a pod zámkem.