foto: PrahaIN.cz/Letiště ze středy na čtvrtek
Egypt patří dlouhodobě mezi velice populární destinace. O tomto státě jsme psali mnohokrát. Naposledy v srpnu, kdy jsme zmínili dva příběhy z Hurghady, z města a přístavu na pobřeží Rudého moře.
Naši čtenáři zde mnohokrát narazili na ruštinu a ruské občany a popsali nám své nepříjemné zkušenosti. To však hovoříme o letních měsících. Na redakci se však v souvislosti s Egyptem obrátila pražská rodina z Michle, která uvedla, že zájem o teplo nepolevuje ani v říjnu.
Reportér serveru PrahaIN.cz tak vyrazil v noci ze středy na čtvrtek na pražské Letiště Václava Havla, aby se přesvědčil, jak to zde bude vypadat. Tento den jsme vybrali záměrně, jelikož do Egypta krátce po půlnoci odlétalo hned sedm letadel.
Podle našeho soudu byla všechna plně obsazená, jelikož letištní hala doslova praskala ve švech. Odhadem zde bylo přibližně 1.300-1.400 cestujících. Většina z nich měla zimní bundy, někdo i čepici. V Praze bylo jen pár stupňů nad nulou.
Lety mířily do dvou destinací, Marsy Alam a Hurghady. Co nás překvapilo, byl velmi vysoký počet starších lidí.
Libor Procházka z Michle, který nás na turistický zájem upozornil, je čtyřicátník. „Vyjeli jsme kvůli ceně. V létě jsem navíc pracoval a manželka je účetní, tak jsme to posouvali. Dětem jsme podepsali absenci ve škole, učení budou mít na počítači, moc se těšíme, jedeme skoro na dva týdny,“ shrnul pro PrahaIN.cz.
Říjnové odlety do Egypta. Foto: PrahaIN.cz
Nic se zde nezměnilo
V Egyptě už byla rodina čtyřikrát. „Vždycky je to Hurghada. Vždycky je tam hodně Rusů, to podepisuji, ale my se s nimi nebavíme,“ dodal. Nejmenovaný zástupce české cestovní kanceláře však podotýká, že nejde o nic nového.
„Hurghada je hlavní ruské město v Egyptě, tak to bylo a je. Egypt je na Rusku dost závislý. Sám jsem město dvakrát navštívil a zaskočený jsem z toho byl, to přiznávám,“ uvedl.
Pokud je řeč o závislosti, PrahaIN.cz si letos všimnula i toho, že do Česka znovu zamířily tisíce tun egyptských brambor. „Žádná výhra to není ani z hlediska spotřeby vody. Jeden kilogram brambor vypěstovaných na poušti totiž spotřebuje až 500 litrů vody, což je dvojnásobek hodnoty udávané u této plodiny jako obvyklá vodní stopa. Mnozí tamní pěstitelé brambor objednávají sadbu až ve Skotsku, protože skotské odrůdy jsou odolné vůči chorobám a velmi dobře snášejí saharské horko. Vypěstované brambory pak Egypťané balí do velkých pytlů, do kterých pro udržení hlíz v kondici přidávají ještě rašelinu. Ta je pro změnu dovezená z Irska,“ popsala nám už dříve Agrární komora.
Jak nám ve čtvrtek potvrdil Libor Procházka už přímo z Hurghady, nebe je modré a teplota ve stínu ukazovala třicítku. „Je tu hrozně, hrozně Čechů a Rusů,“ uzavřel.
Letadlo Boeing 787-9 Dreamliner společnosti Neos. Foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz
Nová exotika
Ve středu večer odletěl i první charterový let na Madagaskar, kterým zahájila sezónu přímých letů do exotických destinací společnost Čedok.
Pro nadcházející zimu bude pro lety za exotikou z Prahy i dalších tří letišť spolupracovat s italskou leteckou společností Neos, která na charterové lety nasadí moderní Boeing 787-9 Dreamliner se třemi typy sedadel na palubě.
„Podařilo se nám pro zimu navázat novou spolupráci. S Neosem budou létat naši klienti z Prahy, Brna, Ostravy i Bratislavy. Z pražského letiště pokračuje spojení na Madagaskar, do Dominikánské republiky a do thajského Krabi, z ostatních letišť zamíří letadla na thajský Phuket a na Mauricius. V nabídce zůstane ve spolupráci se Smartwings také Zanzibar nebo Keňa, další dálkové destinace připravila cestovní kancelář na pravidelných linkách různých dopravců,“ uvedla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí společnosti Čedok.