„Děkujeme, že jste přišli.“ Dopis prvňákům z Ukrajiny budí silné emoce

02. 09. 202508:32
4 min. čtení
„Děkujeme, že jste přišli.“ Dopis prvňákům z Ukrajiny budí silné emoce
foto: Georgi Bidenko pro PrahaIN.cz/Ulice Milady Horákové v Praze 7

Radnice sedmé městské části si pro prvňáčky přichystala pamětní listy k začátku školního roku. Ukrajinští prvňáčci, kteří spolu s rodinami utekli do Prahy před ruskou agresí, dostali navíc také speciální dopis plný laskavých slov. „Zbytečné vyvolávání traumat,“ myslí si někteří obyvatelé Sedmičky.

Znění speciálního dopisu, který si pro své prvňáčky původem z Ukrajiny přichystala rada sedmé městské části, sdílel na Facebooku starosta Jan Čižinský (Praha sobě). Jak ve svém příspěvku uvedl, dopis byl určen dětem, které jako tříleté utekly do naší země před ruskou agresí na Ukrajině, obálku doplnil pamětním listem k začátku školního roku, kterou dostaly všechny sedmičkové děti.

Radní v dopisu každé dítě oslovují jménem a vítají ho v první třídě.

„Přišla jsi k nám z Ukrajiny, ze země statečných lidí, kteří se brání velkému zlu. Prosím, vyřiď blízkým, kteří Ti čtou tenhle dopis, naše velké poděkování. Naši zemi od toho velkého zla dělí Tvoje země. A my jsme moc vděční, že lidé ve Tvé zemi zadržují to velké zlo daleko od nás. Jsme vděční všem, kdo proti tomu zlu bojují, všem, koho to zlo zranilo, všem, komu to zlo vzalo někoho blízkého, všem, koho to zlo zabilo a všem, koho to zlo nezlomilo,“ stojí dále v dopisu.

Sedmička prý stojí na straně laskavosti a lidskosti

Vedení Prahy 7 si neodpustilo ale ani slova o nenávisti a politice. „V naší zemi žijí dobří lidé. Ale vyskytují se tady také lidé, kteří u ostatních vzbuzují nenávist, zvlášť teď před volbami. Přitom Tvoji blízcí v naší zemi pracují a jsou pro hospodářství naší země přínosem. Pokud by se k Tobě někdo choval špatně, přijď k nám na radnici a my Ti pomůžeme. Máme Tě rádi stejně jako máme rádi všechny ostatní děti, kteří chodí do naší školy. A Praha 7 pomůže každému a chceme, aby se k sobě lidé navzájem chovali hezky,“ dočtou se ukrajinští prvňáčci a jejich rodiče.

Podle Čižinského je laskavost více než podněcování k nenávisti. Jak dále na sociální síti uvedl, Praha 7 stojí na straně laskavosti, lidskosti, pomoci a spolupráce, právě dopis má být jedním z důkazů. „Na sítích mívá úspěch nenávist. Ale my si stojíme za tím, že tou správnou cestou je laskavost a třeba si i laskavost najde dost lajků a sdílení,“ uzavřel starosta.

Husí kůže, slzy, ale i nesouhlas

V mnoha případech se to podařilo. Řada komentářů pod citovaným příspěvkem je totiž pozitivních. Obyvatelé Sedmičky radnici děkují za motivaci i krásná slova. Někteří píší dokonce i o husí kůži a slzách dojetí.

Samozřejmě ale nechybí ani několik nesouhlasných reakcí. Jejich nejčastějším tématem je nesmyslné připomínání traumat, která mohou mít děti s válkou a nutným útěkem spojená. Podle dalších jde o zbytečné politikaření. Podobné názory se objevují v různých sousedských skupinách, kam starosta svůj příspěvek sdílel.

Válku připomíná celá situace

„Proč to dětem, které tomu (válce) pořádně nerozumí, toto trauma musíme připomínat? Proč jim nestačí napsat, že těm dětem přejeme krásný první den ve škole a že máme překrásné počasí a kam si případně mohou jít po škole pohrát na nejbližší dětské hřiště? Válka je hrozná věc a stačí, že na ni myslíme my dospěláci. Nezatěžujme tím prosím naše malé děti, ať už jsou z Čech nebo Ukrajiny,“ napsal jeden z členů skupiny Holešovická parta.

Od starosty se však dočkal odpovědi, že přečtení dopisu zůstává v praktické rovině na rodičích, protože čerství prvňáčci ještě zpravidla neumí číst. „Bohužel válku všem připomíná celá situace. Bez ruské agrese by děti šly s celou rodinou do úplně jiné školy a úplně jinde,“ uzavřel Čižinský, který prý informaci o dopisech sdílel hlavně proto, že na sítích převládají vůči lidem z Ukrajiny nenávistné projevy, které alespoň pro jednou vystřídalo něco milého a laskavého.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy