foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Úřad MČ Praha 10
Fond Prahy 10, jehož vznik posvětili zastupitelé městské části, by měl pomáhat všem, kdo to zrovna potřebují. Zaměřovat se bude na podporu osob v tíživé sociální i zdravotní situaci, ohrožených dětí a plnit chce i další veřejně prospěšné cíle a aktivity.
Vznik fondu Praha 10 inicioval starosta městské části Martin Valovič (ODS). Jak informuje web Desítky, dlouhodobě by se měl fond věnovat podpoře místních komunit, spolupráci s podnikateli a živnostníky i organizaci vzdělávacích, osvětových či kulturních akcí.
„Fond je otevřený každému, kdo chce přispět ke zlepšení života v naší městské části. Do vínku jsme mu věnovali půl milionu korun z rozpočtu Desítky, ale fundraising a s tím související oslovování potenciálních donátorů bude společně s rozdělováním prostředků patřit mezi dva hlavní úkoly správní rady fondu. Proto jsem rád, že patronát nad projektem přijala Kateřina Žbirková,“ uvedl k založení nového fondu Martin Valovič.
Schvalování bude mít na starosti pětičlenná rada
Vyhodnocování žádostí o nadační příspěvky a jejich případné schvalování v souladu s cíli a hodnotami fondu i městské části bude mít na starosti pětičlenná správní rada s pětiletým funkčním obdobím. Díky ní nebude rozhodnutí o poskytnutí podpory automatické, ale bude vždy předem důkladně posouzeno. Kontrolu pak zajistí tříčlenná dozorčí rada.
„Schvalovací procesy jsou navržené tak, aby zajistily transparentní spravedlivé a adresné rozdělování prostředků. Pokud by přesto došlo k jinému využití prostředků, bude je příjemce povinen vrátit,“ vysvětluje radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).
Psali jsme
Všem obyvatelům Prahy už od loňského června pomáhá nevládní nezisková organizace Sociální nadační fond. Stojí za ní hlavní město Praha. Zaměřuje…
Založení fondu bylo logickým dalším krokem
Desítka dosud v rámci pomoci potřebným spolupracovala s neziskovými organizacemi a dalšími dobrovolníky. Založení vlastního nadačního fondu tak bylo logickým krokem, jak uvedl místostarosta David Kašpar (STAN): „Navíc může velmi dobře posloužit jako záchranná síť pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu propadnou sítem robustního sociálního systému.“
Další informace ohledně fondu i jeho možnostech pomoci slíbila městská část zveřejnit brzy. A to na webu městské části i na sociálních sítích.
Úspěšný nadační fond má Dvojka
Příkladem úspěšně fungujícího fondu ve správě městské části může být nadační fond městské části Praha 2 Dvojka srdcem, který letos oslavil šesté narozeniny. Jak městská část informovala na webu, projekt těží z faktu, že nezatěžuje administrativu ani rozpočet dvojkové radnice a pomoc tak může posílat ihned přesně na místo určení. Pomoc nabízel například v průběhu pandemie, ekonomické krize i válečného konfliktu na Ukrajině.
I dvojkový nadační fond má za cíl pomáhat těm nejzranitelnějším skupinám obyvatel. Jsou jimi zejména senioři, děti ze znevýhodněných rodin, zdravotně postižení či samoživitelé. Více informací o konkrétní pomoci, jak se do ní zapojit a nebo o ni požádat mohou zájemci získat na webu nadačního fondu dvojkasrdcem.cz.