foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Dejvice
Mezinárodní architektonická soutěž na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí zná svého vítěze. Dostavba jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí naváže na původní plány koncepce Dejvic od Antonína Engela. Smlouva o přípravě projektu již byla podepsána.
Do soutěže o budoucnost čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí se podle informací z tiskové zprávy magistrátu přihlásilo celkem 44 týmů. Do druhého, finálního, kola se pak probojovalo pět nejlepších. Jejich návrhy bylo možné si přímo na Vítězném náměstí v průběhu letošního června prohlédnout.
„Zatímco soutěž na Florenc 21 nám poprvé ukázala soutěžní workshop jako cestu spolupráce mezi městem a soukromým sektorem, soutěž na 4. kvadrant z něj udělala seriál, který bude mít, doufám, hodně dílů. Místo se silným odkazem Antonína Engela bylo těžkým oříškem, podařilo se nám ale společnými silami dostat do Prahy skutečně špičkové světové i české architekty, kteří přišli se skvělými návrhy. Vítěznému návrhu se podařilo správně odpovědět na kladené výzvy a dle mého názoru skvěle dokomponuje Kulaťák. Velký dík patří investorům, kteří se rozhodli do této formy spolupráce jít, i plánovací kanceláři ONplan za již tradičně perfektní organizaci,“ uvedl ve zprávě Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro územní a strategický rozvoj.
Vítězem je společný projekt holandského a českého studia
Mezinárodní porota nakonec v architektonické soutěži vybrala společný návrh holandské kanceláře Benthem Crouwel Architects a českého studia OVA. Ti ve svém konceptu představili smíšenou zástavbu pro bydlení, kanceláře a občanskou vybavenost. Jádro tvoří nové náměstí, které navazuje na novou budovu VŠCHT a kulturní centrum Prahy 6, zatímco klidnější část prostoru obstará rezidenční blok ve východní části s polosoukromým vnitroblokem.
„Vítězný návrh představil velmi přesvědčivý soubor budov. Návrh rozvíjí individuální architektonickou identitu jednotlivých stavebních programů, současně však zachovává silnou urbanistickou a architektonickou soudržnost celku zasazeného do krásného prostředí veřejných a soukromých prostranství. Porota zvláště kladně ocenila polohu nového kulturního centra Prahy 6 a jeho atraktivní dvojitý vstup jak z Technické ulice, tak z podzemí přes zahloubené nádvoří,“ dodal předseda soutěžní poroty a profesor na curyšské ETH Kees Christiaanse.
Práce s dědictvím i současností
Návrh oslnil zejména z pohledu urbanismu. Jak uvedl výkonný ředitel společnosti Sekyra Group, Leoš Anderle, koncept respektuje okolní zástavbu a přináší do lokality novou kvalitu veřejného prostoru. Navazuje také přímo na výstup z metra. Prostory by měly sloužit nejen obyvatelům šesté městské části, ale také například studentům.
„Vítězný návrh výborně navazuje na velmi dlouho nedokončený úkol. Příští rok to bude přesně 100 let od vzniku urbanistické koncepce Dejvic z pera Antonína Engela a právě Kulaťák na své dokončení čeká už velmi dlouho. Vítězný tým s tímto dědictvím pracoval naprosto bravurně a vytvořil prostředí, které nabízí dostatek veřejného i soukromého prostoru, zeleně i příležitostí pro komunitní život. Profitovat z něj budou celé Dejvice,“ dodal Marcel Dostal, CEO skupiny Kaprain.
Podle Pascala Cornipse z Benthem Crouwel Architects bylo pro architektonický tým klíčové najít urbanistickou a architektonickou kompozici tak, aby zapadla do 100 let starého návrhu a zároveň působila ve veřejném prostoru současně. Při práci navíc dle jeho slov pomohlo spojení místních poznatků a mezinárodních zkušeností.
Psali jsme
Šestý ročník participativního projektu Nápad pro Šestku odstartoval. Letošním heslem je: Nestůjte tam jako sochy a pojďte něco vymyslet! Obyvatelé…
Úkolem bylo zaplnit díru v severozápadní části Kulaťáku
Jak magistrát informoval již v květnu v tiskové zprávě, soutěžící měli za úkol navrhnout multifunkční objekt, který by doplnil díru v severozápadní části Vítězného náměstí. Důležitou složkou zadání byl také návrh nové univerzitní budovy VŠCHT Praha, která by měla kromě učeben a zázemí pro studenty nabídnout i prostory pro veřejnost či minipivovar.
„Posláním VŠCHT je podpora nadaných studentů a příprava špičkových expertů, kteří pomáhají naší společnosti řešit zásadní problémy dneška. Nová univerzitní budova je nutným předpokladem, abychom tuto roli mohli plnit i do budoucna. Zároveň nám dostavba umožní rozšířit nabídku popularizačních a kulturních aktivit pro Pražany, což přispěje k dalšímu rozvoji Kampusu Dejvice jako příjemného a inspirativního místa k setkávání akademiků a místních obyvatel,“ uvedl Pavel Matějka, rektor VŠCHT Praha.
Plochu o velikosti asi 3 tisíce metrů čtverečních by pak mělo nabídnout nové kulturní centrum Prahy 6. Chybějící kulturní infrastrukturu v místě doplní dvěma sály pro pořádání koncertů, výstav, divadelních představení i komunitních akcí.
Dejvice jsou centrem Šestky
„Vzhledem k tomu, že jsem měl tu čest být členem soutěžní poroty, měl jsem bezprostřední a jedinečnou příležitost podílet se na budoucí podobě Kulaťáku a jako starosta jsem také velmi pečlivě studoval názory občanů, kteří se k pěti návrhům měli možnost vyjádřit. Regulace Dejvic v původním podání architekta Antonína Engela se vyznačovala přímostí a jednoduchostí. Ve vítězném návrhu byly tyto základní Engelovy principy zachovány a jsou pojaty v duchu moderní architektury, která odpovídá 21. století. Mám obrovskou radost nejen z vítězného návrhu, který jsem osobně preferoval, ale také z toho, že jsme měli možnost ovlivnit i to, že zde vznikne kulturní centrum. Praha 6 postrádá své kulturní centrum, multifunkční prostor, kde by se mohly konat různé kulturní a společenské akce. Kulaťák bývá často považován za centrum Prahy 6, a je tedy samozřejmé, že zde takový multifunkční prostor vznikne, a jako bonus je jeho přirozené propojení s Kampusem Dejvice,“ uzavřel starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek (ODS).
Letos v létě už byla mezi vítězným týmem a zadavatelem uzavřena smlouva. Ta zavazuje tým k dopracování návrhu do podoby urbanistické studie. V současné době se dopracovává také architektonická studie. Termín dokončení je naplánován na přelom let 2028 a 2029.