foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Discoland Sylvie 18. ledna 2023
FOTO: Málokterý pražský podnik byl pokládán za větší symbol divokých devadesátek než Discoland Sylvie. Docházeli sem osobnosti showbyznysu, ale i velké ryby pražského podsvětí. Nyní je na budovu opravdu smutný pohled.
Myšlenka Ivana Jonáka na vlastní diskotéku se začala rýsovat, když jeho manželka dokázala sehnat německého společníka a obchodníka s auty Helmuta Hugera. Ten tak stavbu v Libni začal financovat na úvěr. Jonák uváděl, že podíl vlastnili tři lidé. Huger 40 procent, manželka Ludvika 30 procent a Jonák také 30 procent.
Nešetřilo se.
Budova měla rozlohu více než 500 metrů čtverečních a brány otevřela na začátku dubna 1992. Do podniku začalo chodit mnoho tváří českého showbyznysu, ale také vlivní lidé z pražského podsvětí. Podnik začal prosperovat a Jonák se díky tomu stal vlivnou postavou.
Zábavní klub mu prý vydělával i jeden milion za večer.
Více zde
KUDY KRÁČEL ZLOČIN Černý taxikář, popelář, vyhazovač, vekslák, ‚revolucionář‘, král pražských diskoték. Vším, čím byl, byl rád. Byl zosobněním…
Ivan Jonák a jeho Discoland Sylvie se stal symbolem svobody devadesátých let. Tomu asistovalo hned několik lidí, třeba provozní šéf diskotéky Albert Žirovnický. Ten si po roce 2002 odpykával šestnáctiletý trest za vraždu svého známého a k tomu ještě předtím čelil obžalobě za vraždu své babičky.
Takový David Berdych, jeden z členů gangu vyděračů napojených na policii, tu dělal vyhazovače. Právě proto později Jonák vypovídal u soudu v kauze Berdychova gangu. Pracovali zde i další členové: Radek Trumpeš, Michal Puchar, Josef Korbela a Jaromír Prokop.
Jonákův pád
Další problémy v ráji nastaly, když se Jonákova manželka chtěla rozvést. Do toho chtěla prodat Discoland, ale s tím Ivan Jonák rozhodně nesouhlasil.
Následovala nájemná vražda Jonákové provedená Jiřím Tokárem za bílého dne.
Během půl roku policie obvinila v souvislosti s vraždou deset mužů, mezi nimi i Ivana Jonáka. Zatčen byl 6. září téhož roku, ve vazbě pobyl dva roky. Byl obžalován z objednání vraždy své manželky, ale od počátku trval na své nevině. V říjnu 1998 ho Městský soud v Praze osvobodil, ale Vrchní soud tento rozsudek zrušil.
Definitivně byl odsouzen na 18 let až v roce 2001. Stal se vězněm číslo 8189. Obvinění, že by stál v pozadí vraždy své manželky kvůli majetkovým sporům o Discoland, po celou dobu odmítal.
Na svobodu se dostal v dubnu 2014.
Do médií pak prohlašoval, že legendární pražskou diskotéku obnoví. Peníze však neměl téměř žádné a do toho exekuce. Ivan Jonák zemřel v únoru 2016 na komplikace spojené s těžkou cukrovkou. Po sobě zanechal dluhy ve výši kolem 40 milionů.
I tohle se dělo v Discolandu...
Redakci PrahaIN.cz se podařilo hovořit s mužem, který během své rané kariéry u sboru opakovaně vyslýchal podnikatele Ivana Jonáka. Abychom byli…
Ze symbolu devadesátek je ruina
Discoland Sylvie, který vlastnil Jonák spolu s dcerami, měl jít do dražby.
K tomu ale už nedošlo, neboť zemřel. Navíc budova diskotéky, jejíž prodej měl vynést přes dva a půl milionu korun, byla vlastně provizorní stavbou. Budova byla zkolaudovaná jako dočasná do 31. 12. 1994 a její dočasnost byla pravidelně prodlužována, poslední prodloužení se vztahovalo k poslednímu dni roku 2017.
Discolandu do té doby tak hrozilo zbourání.
Budova bývalé slavné diskotéky má dnes nového majitele.
Interiér je zničený, redakce PrahaIN.cz se o tom přesvědčila už minulý rok v lednu. Pýcha devadesátek vypadala podle fotografií opravdu k pláči a Ivan Jonák by se asi v hrobě otáčel.
Interiér (více ZDE). Zdroj: PrahaIN.cz
K nepoznání
Interiér by zřejmě nepoznal nikdo z těch, kteří sem v 90. letech docházeli. Nicméně nefungující diskotéka měla alespoň svůj typický růžovofialový nápis na budově.
Nyní zmizel i ten.
Úterý/ středa... Zdroj: PrahaIN.cz