Do Makra nepustili maminku s dítětem. Nemělo přikázaný počet centimetrů

27. 06. 202305:19
Do Makra nepustili maminku s dítětem. Nemělo přikázaný počet centimetrů
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Zákaz vstupu dětí do Makra

Při naší poslední návštěvě velkoobchodu Makro jsme si všimli maminky s malým dítětem v nosítku, kterou nechtěli zaměstnanci do obchodu pustit. „Jsou to pravidla, na dveřích máte jasný zákaz,“ vyjádřil se zaměstnanec.

Na vchodových dveřích je opravdu viditelná samolepka, že do obchodu mohou pouze děti vyšší než 140 centimetrů.

„Nikdy předtím jsem si toho nevšimla. Sice je fakt, že jsem tady s malým poprvé, ale vlastně mě to ani nenapadlo. Do všech ostatních obchodů normálně můžeme. Pracovnice hovořila, že by mohlo dojít k úrazu, že nejsou standardní obchod,“ sdělila nám krátce Petra S.

V Makru si tak nakoupit nemohla.

Zákazu vstupu dětí do 140 centimetrů jsme si nikdy předtím nevšimli ani my. Začali jsme proto pátrat a zjistili jsme, že platí již dlouhou dobu. V roce 2011 se psalo, že Makro za zákaz sklízí tvrdou kritiku. Hovořilo se i o diskriminaci. Pro ČTK se vyjádřil bývalý ombudsman Pavel Varvařovský. Ten prý s Makrem spolupracoval, firma jeho závěry znala, změna ale stejně nenastala.

Zákaz vstupu je zakotven v obchodních podmínkách. Každý, kdo žádá o zákaznickou kartu, podepisuje, že s nimi souhlasí. Je zdůvodňován bezpečností zákazníků.

„Toto je z doby neandrtálců a jste jediný velkoobchod obchod v Evropě, co toto nařízení má,“ stojí v diskuzi na Facebooku. Někteří hovořili o tom, že záleží, kdo u vchodu je, zda dítě pustí, nebo ne.

Bezpečnost především

Musíme potvrdit, že jsme si několika dětí, které 140 centimetrů neměly, všimli v obchodě i my.

Další hovořili dokonce o právu dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče. „Zakazujete-li zákonnému zástupci vstup v případě, že si nenajde hlídání, je to zcela diskriminační přístup, a ačkoliv vaše úmysly mohou být čisté a morální, nejsou v souladu s platnými českými zákony,“ stálo v diskuzi.

Je pravdou, že před vstupem do velkoobchodu jsou dětské koutky. V jakém režimu ale fungují, jsme se nedozvěděli. Tiskovému oddělení Makra jsme se s dotazy dvakrát připomínali, ani jednou ale jeho zástupci neodpověděli.

Vyjádření je alespoň na sociálních sítích. Prý nejde o to, že by dítě mohl srazit košík, ale že velkoobchod je specificky uspořádán a mohlo by dojít k úrazu třeba při manipulaci se zbožím v regále a podobně.

„V minulosti jsme zkoušeli omezení zrušit, ale zkušenost byla negativní. I my jsme rodiče malých dětí a rozumíme, že se to může někomu zdát diskriminační, nicméně si za tímto pravidlem stojíme,“ uvedla za Makro tým Jana.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných