Do Poznaně teď raději nejezděte. My už tu chybu udělali

24. 07. 202318:16
Do Poznaně teď raději nejezděte. My už tu chybu udělali
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Stary Rynek Poznaň

REPORTÁŽ: Možností, kam vyrazit na dovolenou, je celá řada. Mezi Čechy je o prázdninách bezkonkurenčně nejoblíbenější Chorvatsko. Krásy světa lze ale poznat mnohem blíže a hlavně mnohem levněji. A zkrátka nepřijdou ani ti, co milují moře. Řeč je o Polsku.

Během státního svátku jsme vyrazili do Polska. Naším cílem byla Poznaň, která je od Prahy vzdálená něco přes 400 kilometrů. Autem jsme to stihli pod šest hodin a benzín nás vyšel zhruba na dva tisíce korun. Musíte ještě počítat s mýtem, které ovšem v Polsku není ničím, co vám vyplení bankovní účet. Některé dálnice jsou navíc zdarma. Za tuto konkrétní cestu z Prahy do Poznaně zaplatíte za dálnici dvakrát 36 zlotých, takže něco málo pod dvě stě korun.

Vycestovat autem se tak vyplatí, když se jede v plném obsazení, to pak cena na osobu vyjde kolem 600 korun.

Spojení hromadnou dopravou do tohoto města je už trochu horší, ačkoli co se týká ceny, pak vyjde nastejno. Z pražského Florence jezdí autobusy Flixbus, cesta trvá kolem osmi hodin a vyjde asi na 600 až 700 korun. Další známý dopravce, Regiojet, do této destinace nejezdí.

Variantu vlakem jsme rovnou zavrhli. S přestupem v Berlíně stojí cesta víc jak dvojnásobek oproti autobusu.

Ubytování levné

Ubytování v Polsku je velmi příjemnou změnou oproti západním zemím, ale také České republice. Je totiž levnější. Na portálu Booking snadno najdete pobyt pod 600 korun za noc.

Další možností je služba Airbnb, kde lidé nabízí byty a apartmány k pronájmu. Takže pokud vás jede víc, dostanete se po přepočítání částky na osobu ještě níže. Pro čtyři až pět turistů není problém sehnat byt za cenu kolem tří set korun v centru.

Na jednu noc i s dopravou by tak mělo stačit tisíc korun. Kolik člověk utratí dál, to už je pouze na něm.

My do Poznaně vyjeli především kvůli její pověsti. Říká se, že je to jedno z nejhezčích měst v celém Polsku. Má přes půl milionů obyvatel a dlouhou historii.

Bohužel jsme vyrazili na cestu, aniž bychom se informovali na současnou situaci. Když jsme totiž přišli na hlavní turistický tahák celého města, mluvíme o hlavním náměstí v Poznani, v polštině známém jako Stary Rynek, čekalo nás zklamání.

Hrůza v živém přenosu

Stary Rynek je standardně nádherné místo plné kupeckých domů a dominuje tady nádherná radnice. V současné době je ale ve stavu, který oku rozhodně nelahodí. Kompletně celé náměstí se opravuje. Užít si tak krásu v přímém přenosu prakticky nejde.

A nejedná se pouze o úpravy náměstí. Opravy zasahují i do mnoha postranních uliček několik desítek metrů vzdálených od hlavního náměstí. Úplné srdce města je tak dost poznamenané.

Stary Rynek v Poznani. Zdroj: PrahaIN.cz

Jak nám sdělil jeden z místních, stavební práce trvají už déle než 500 dní a nepočítá se, že by se vše stihlo v tomto roce.

Server THEfirstNEWS přitom před dvěma lety psal, že rekonstrukce poznaňského náměstí bude dokončena v létě 2023. Tedy pokud vše půjde podle plánu.

„Rynek je velmi důležité místo pro obyvatele i turisty. Chceme prostor, který bude fungovat pro každého, proto k realizaci této investice přistupujeme s velkým odhodláním,“ citoval zmiňovaný portál starostu Poznaně Jaśkowiaka.

Odhadovaná cena rekonstrukce je 135 milionů polských zlotých.

I přes velký nepořádek na náměstí fungují restaurace v běžném provozu. A to i včetně zahrádek, kde vás ovšem ve většině případů bude rušit hluk z pracovních strojů. To je v současné době pro Poznaň velká rána.

Vidíte sami... Zdroj: PrahaIN.cz

Poznaň je úžasná, ale doporučujeme ji navštívit jindy

Hlavní náměstí ale není jedinou turisticky atraktivní částí města a rozhodně se najdou i jiné věci, které naopak musíme pochválit.

Velmi pěkné je například takzvaný plac Wolności, další místní náměstí. Mimo jiné se tu nachází knihovna. Po celém městě pak je, stejně jako v celém silně věřícím Polsku, velké množství impozantních kostelů. Když se mimochodem jeden z mladých číšníků ptal, odkud jsme, Česko hned zařadil do kolonky velmi ateistických zemí. „To se mi líbí,“ usmíval se.

Ale především okolní uličky nedaleko hlavního náměstí, které se nerekonstruují, jsou naprosto nádherné.

Summa summarum? Návštěvu Poznaně doporučujeme naplánovat až na chvíli, kdy bude dokončena rekonstrukce. Do té doby je lepší vyrazit někam jinam. Polsko má krásných měst celou řadu. Nádherná je i příroda. Mnozí Češi jezdí do Polska i k moři a k Mazurským jezerům.

My do Poznaně vyrazíme znovu příští rok a návštěvu plánujeme spojit s fotbalovými radovánkami. Tamní klub Lech Poznaň má vyhlášené fanoušky po celém Polsku. Naše zkušenost s nimi je pouze z výjezdního zápasu. I více než 300 kilometrů daleko dorazil plný sektor a vytvořil si domácí prostředí.

Poznaňský stadion jsme teď navštívili mimo zápas a je úžasný. Městský stadion má kapacitu přes 40 tisíc diváků a to, jak je moderní, bychom u nás mohli závidět. Loňskou sezonu měl průměrnou návštěvnost 20 tisíc diváků.

Fotbalový stánek Lechu Poznaň. Zdroj: PrahaIN.cz

Zaujal nás i fanshop. Kromě docela nízkých cen, kdy si zájemce může ve výprodeji pořídit tričko v přepočtu za 200 českých korun a dres za tisícovku, klubový obchod nabízí i oblečení tamních ultras.

To není v Česku běžné.

Hlavní fanouškovské skupiny ve Spartě i Slavii mají své obchody zvlášť. Klubové fanshopy nabízí pouze „své“ oblečení a suvenýry.