Do zoo na Smíchov? Rozhodně ano, budete mile překvapeni

08. 06. 202416:22
Do zoo na Smíchov? Rozhodně ano, budete mile překvapeni
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Alpinská zahrada ve Stanici přírodovědců na Smíchově je hlavně odpočinkovým klidovým místem.

REPORTÁŽ: Je to vlastně taková malá zoologická zahrada, o které ví jen málokdo. Najdeme ji trochu stísněnou ve smíchovských kopcích nad obchodním centrem Nový Smíchov v bývalých zahradách kláštera Sacré Coeur.

Když bychom chtěli mapovat její začátky, tak bychom museli až do první poloviny 50. letech. V té době vznikl v Praze v Karlíně Dům pionýrů. Hned od počátku samozřejmě prosazoval v 50. letech volnočasové aktivity pokrokových pionýrů a dětí podle stalinistických pravidel.

Nicméně už brzy bylo rozhodnuto o tom, že v Praze vyrostou pobočky, z nichž každá bude zaměřena na jinou dovednost. Na Smíchově měla vyrůst jako první Stanice mladých mičurinců. To se psal rok 1954, a proto tady v posledních dnech oslavovaly už 70. výročí.

Pro děti jsou velmi přitažliví i zdejší klokani. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Časem se název změnil na Stanici mladých přírodovědců, v posledních letech bylo vypuštěno z názvu i slovo mladých. Areál navíc prošel výrazným omlazením, rekonstrukcí a zdejší zahrady, voliéry a výběhy získaly novou tvář.

V roce 2006 byly zkolaudovány nové pavilony učeben a laboratoří, kde se pořádají různé soutěže i přednášky.

Jedním z nejvzácnějších tvorů ve voliérách je sova pálená. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Dnes slouží prostor jako zájmové sdružení mládeže a dětí, ale rozhodně to není jediné využití. Kopcovitý areál využívají lidé jako vítané zpestření rodičovských vycházek. Do smíchovského areálu míří maminky s dětmi a poznávají zde různá zvířata. Součástí areálu je i subtropický a tropický skleník, kde tři dny v týdnu můžete obdivovat nejen zástupce rostlinné, ale i živočišné říše.

Na budoucnost Stanice přírodovědců jsme se zeptali ředitele Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy Libora Bezděka.

Na co jste ve vaší stanici nejvíce pyšní?

Naší největší pýchou a maskotem je krokodýl nilský, kterého tady chováme a rádi se jím chlubíme. Dále máme spoustu dalších vzácných živočichů i rostlin. Velkou chloubou jsou ale děti, které prošly stanicí a kolegové, kteří se o děti a chod stanice starali a starají.

Ve Stanici přírodovědců si děti nejen zvířata mohou prohlížet, ale zároveň se o ně starají. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

V souvislosti se 70. výročím založení jsme oslovili děti, které k nám jako malé chodily. Mnozí z nich jsou nyní lékaři, vědci nebo učitelé na univerzitách.

Kolik stanicí projde každoročně mladých přírodovědců?

Kroužky ročně navštěvuje více než 750 dětí. Tato čísla ale nejde sčítat, řada dětí u nás vydrží spoustu let. Začnou v kroužku pro rodiče s dětmi, pokračují přes pestrou nabídku až ke střední škole. My si pak velmi vážíme toho, když s námi zůstanou dál jako vedoucí kroužků nebo táborů.

Každý den Stanici přírodovědců navštíví minimálně jedna školní třída na komentovanou prohlídku nebo výukový program. To je téměř 5 000 dětí ročně. Na pobytové tábory s námi jezdí 200 dětí ročně a na příměstské 400. A pak jsou tu ještě akce pro veřejnost a odborné olympiády. Areálem, kde máme udržovanou zahradu, výběhy se zvířaty, naučnou stezku a hrací prvky, projdou za rok desetitisíce lidí.

Svoji pozornost ale zaměřujete v poslední době i na seniory. V jakém směru?

Již několik let jsme součástí projektu Dlouhomladí, který funguje i na dalších střediscích DDM hlavního města Prahy. U nás je kroužek zaměřen na zahradničení. Je velmi oblíbený a je vidět, že pod vedením zahradnice Alenky si senioři péči o zahradu opravdu užívají.

Pohladit si mě můžete, od toho jsem tady. Ale nekrmit. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Stanice se nachází v poměrně klidové lokalitě Smíchova. Moc prostoru k rozvoji nezbývá. Plánujete i tak nějaké rozvojové plány do budoucna?

Plány máme veliké a krásné. Nechceme se rozpínat mimo areál, ale část původních budov z 50. a 60. let, které dosloužily nebo jsou na hranici životnosti, chceme nahradit. Máme několik let úžasný projekt, kde bude místo pro terarijní zvířata, kroužky pro děti včetně nové chemické laboratoře a skleníku pro rostliny.