foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Bezdomovec Croissant na návštěvě u Cartierů
REPORTÁŽ: Staré Město je od nepaměti plné kuriozit a protikladů. Někteří lidé dokonce tvrdí, že není překvapením, že právě tady napsal své romány slavný spisovatel Franz Kafka, Staré Město pak označují jako dokonalou „kafkárnu”.
O pravdivosti těchto slov jsme se mohli přesvědčit během další reportáže v centru hlavního města. Naše kroky nejdřív vedly do Havelské ulice, která spojuje Železnou ulici s Uhelným trhem. Zajímavé je, že její střed tvoří trh, který je nejstarším dochovaným v Praze. Kdysi dávno bylo Havelské tržiště pověstné po celém městě díky pestré nabídce čerstvé zeleniny a ovoce, dnes tady ale v naprosté většině vystavují prodejci kýčovité suvenýry všeho druhu. Vypadá to, jako kdyby upomínkové předměty pro turisty pocházely z jediné dílny, prodávají se totiž na všech místech, která jsou pro návštěvníky Prahy atraktivní. Nabídka se stále opakuje a autoři vykazují minimální fantazii. V různých velikostech se do nekonečna opakují magnetky různých velikostí s obrázkem pražského orloje nebo Pražského hradu, loutky navlečené do modrobílé napodobeniny venkovského kroje a krtek ve všech velikostech.
Praha byla vždy městem nikoliv lázeňským, ale sídelním. To však prodejcům nebrání v tom, aby na Havelské tržnici ve velkém množství nabízeli lázeňské oplatky všeho druhu, jsou k dostání za 6 euro nebo za 125 korun. Ve stánku s nápisem Med od českých včelařů je za 150 korun k dostání miniaturní sklenička lesního květového nebo pastovaného medu. Za stejnou cenu si lze koupit i dvoudecové lahvičky (velikosti francovky) prý domácí medoviny. Jako třešnička na dortu je zde vystavena nabídka medového dortu původem z Arménie. Působí stejně, jako by pod Eifelovou věží v Paříži někdo nabízel české utopence.
Přestože je už únor, největší prodejnu s upomínkovými předměty uprostřed Havelské ulice hlídá trojice údajných vánočních skřítků, z nabídky suvenýrů doslova přechází zrak. Hned vedle podivného trpaslíka visí miniaturní figurky dobrého vojáka Švejka s infantilním úsměvem, miniaturní tanečnice, které mohou představovat cokoliv a vlajka České republiky jako magnetka v podobě pivního půllitru. K dostání jsou také sušenky, čokolády a bonbóny zabalené do krabic s obrázkem Karlova mostu, orloje nebo Hradu. Mimochodem tyto tři motivy na podobných suvenýrech můžeme vidět nejčastěji. Ceny jsou stanoveny podle velikosti krabice, od 200 do 500 korun.
Při pohledu na některé stánky má člověk dojem, že prodejci suvenýrů na území hlavního města soutěží, kdo zákazníkům nabídne největší zhůvěřilost. O tom jsme se mohli přesvědčit během předchozích reportáží. V ulici Mostecká kousek od Karlova mostu si v prodejně můžete za 399 korun koupit model zpěváka Jiřího Korna s prasečí hlavou, krále Karla IV. v podobě kachny nebo zdegenerovaného slavného krtečka, o nichž prodavačka Alina původem z Kazachstánu tvrdila, že jde o klasické české symboly. V Nerudově ulici jsou jedním z vrcholů zdejšího „umění“ miniaturní modré, fialové a hnědé flašinety s nápisem Praha, za 397 korun, k sehnání jsou také figurky některých českých politiků za částku 249 korun. Další „klenot“ představuje malované kuchyňské prkénko s obrázkem slavného Týnského chrámu. Zdejší pekárna kromě perníků za výlohou nabízela i miniaturní rakve z belgické čokolády a namalovaným kostlivcem.
Bezdomovec u Cartiera
Z Havelské ulice jsme se přesunuli na Staroměstské náměstí. Nedaleko pomníku Jana Husa nás zaujal shluk několika povykujících turistů ze Švédska. Pozornost seveřanů upoutal spící bezdomovec ve výloze butiku, který patří věhlasné šperkařské firmě, která je mnoho let dodavatelem královských dvorů a celebrit. Zmíněný bezdomovec už několik roků patří ke známým figurkám, „operuje“ prý v prostoru Náměstí Republiky, ulici Dlouhá, na Staroměstském náměstí a „jeho“ okruh prý uzavírá ulice Celetná. V centru Prahy se údajně objevil asi před šesti lety a v bezdomovecké kolonii je známý pod přezdívkou Croissant, vyžebrané peníze totiž prý okamžitě utratí za toto pečivo.
Na Staroměstském náměstí, v Pařížské ulici i na Náměstí republiky pulzoval už ráno čilý ruch. Především bylo ve všech lokalitách vidět četné výpravy zahraničních návštěvníků. V ulici Na Poříčí nás zaujala nabídka v prodejně s různými druhy ořechů a sušeného ovoce. V nabídce jsou mimo jiné vlašské ořechy za 360 korun za kilo, pekanové ořechy za 840 korun, sušené meruňky za 488 a kešu za 514. Nedaleko ve výloze obchodního domu nás zaujala sportovní obuv umístěná pod cedulí s nápisem výprodej, cena jednoho páru byla 250 korun. A pak, aby si člověk vybral, zdali levnější obuv, nebo dražší ořechy. Franz Kafka by se radoval.