„Dostalx.“ Český portál začal používat koncovku x u nebinárních osob

24. 03. 202318:21
„Dostalx.“ Český portál začal používat koncovku x u nebinárních osob
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/LGBT, ilustrační foto

Tohle jste v českých médiích rozhodně zatím neviděli. Portál Refresher přepsal všechny zvyklosti českého jazyka a začal u nebinárních osob psát koncovku x. „Jazyk slouží nám, ne my jemu. Je to živá forma, která se mění a vyvíjí spolu s námi a našimi potřebami,“ sdělil serveru PrahaIN.cz šéfredaktor Refresheru Adam Smeták.

Portál Refresher, který přináší jak magazínové věci, tak i denní zpravodajství, sám sebe označuje jako „hlas moderní generace“. A jejich nové používání koncovek se rozhodně dá nazvat moderním, protože jsme doposud v českých médiích nic podobného neviděli.

Jak to vypadá v praxi? Jednoduše. Podívejte se na úryvek z článku na Refresheru o herečce Belle Ramsey

„Někdy mi to připadalo vtipné, pak jsem se ale dostalx na konec desetiminutového scrollování, odložilx telefon a uvědomilx si ‚hmm, to byl možná špatný nápad‘,“ uvedlx v již zmíněném rozhovoru pro New York Times.

Proč? 

„V konkrétním případě, který v posledních dnech proběhl internetem, jsme koncovku X použili, protože editorka, která měla článek na starost, spolu s korektorkou vyhodnotily, že jde o nejvhodnější a nejcitlivější variantu. V případě nejen nebinárních lidí, ale vlastně kohokoli, je nejlepší variantou prostě se zeptat, jaký rod preferuje. Ramsey jsme se zeptat nemohli a jelikož nemá preference, zvolili jsme X. Bavíme se o tom ale samozřejmě i s lingvisty a především lidmi, kterých se to týká,“ nastínil serveru PrahaIN.cz šéfredaktor Adam Smeták.

„Nebinární lidé jsou osoby, které se vnitřně neidentifikují ani jako muž ani jako žena. Zatímco pohlaví je biologická definice, gender je definice sociální, označuje vnitřní identitu člověka na spektru. Většina lidí se identifikuje jako muž, nebo žena, což jsou dva body na celém genderovém spektru. Pokud člověk není v těch dvou bodech, ale někde mezi, je nebinární,“ dodává Smeták.

Podle šéfredaktora Refresheru si člověk při čtení může do koncovky dosadit to, co se mu tam hodí. Nebo rod, který mu tam sedí. „Nebo si tam dát třeba neznělou koncovku. U Belly Ramsey to tedy muže byt třeba ženský rod, ale klidně i mužský, střední, jakýkoli.“

„Variant je mnoho. Důležité je držet se toho, co ta osoba, se kterou se bavíme, preferuje. To je klíčové. Píšeme tak, aby to bylo pro všechny. Chceme oslovit celé spektrum, při oslovování čtenářů a čtenářek nepoužíváme jen mužský rod, používáme hvězdičku, která má naznačit celé širší spektrum genderové palety,“ dodává Smeták.

Jazyk slouží lidem, říká Smeták

Jak je to v rámci spisovné češtiny? Podle Adama Smetáka český jazyk slouží lidem, ne my jemu.

„Je to živá forma, která se mění a vyvíjí spolu s námi a našimi potřebami. Je to komunikační prostředek, který by měl pravdivě pojmenovávat realitu, což v současném nastavení nelze. Proto zkoušíme, nasloucháme lingvistům, nebinárním lidem a hledáme cestu, která by byla nejcitlivější a nejpřijatelnější.“ 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných